Vremja pěrvych

• Rusko

Vremya pervykh

Drama / Historický

Rusko, 2017, 140 min

Rusáci poslední dobou umí. Pravdou zůstává. že jejich dějiny jsou na technické invence bohatší, nežli pan poslanec Benda z poslaneckých náhrad za 24 let v PS ČR. Kamera a výprava na špičkové úrovni. Skoro to vypadá, že se ruská kinematografie vrací do sovětské éry, kdy bodovala po celém světě i přes skutečnost, že gulagy byly plné nepřátel režimu. 85%(14.11.2017)

Režijně dobře zvládnuto (až na úvodní scénku s Migem), má to spoustu nádherných nebo obrazově hravých momentů a dokonce i ty podivně nepravděpodobný problémy a jejich řešení, se skutečně staly. Vlastně to asi kazí jen některý horší herecký výkony (promluvy některých lidí mi tam přijdou strašně... prkenný) a asi zbytečně natahovanej závěr se zamrzlým prstem, kterej ve výsledku i přes vážnost situace působil už trochu úsměvně. Jinak spokojenost - je to příjemnej konkurent Apolla 13 (druhý Gravity od toho nečekejte), kterej se nemusí za nic stydět.(10.9.2017)

Taváryšči, bystró ku kompjutérom, máme tu pro vás další komentář savětskégo filmá! A nenechte se vyděsit, kravinky, co provádí Leonov před tím, než se děj řádně rozeběhne, naštěstí nedeterminují celek. Po delší době mezi nás z matičky Rusi zavítalo něco, co je přínosné. Umně namíchaný mix vozkyšeňyja velikymy gerojami, či, jak říkáme u nás, obdivu ku velkým grdinům, trošky patosu, pohrdání lidskými životy a historicky nečekaně přesných popisů. Zatímco u některých letů přežili kosmonauti jen tak tak, bylo to takzvaně Vo štok, zde se zázraky snoubily s divy, kluci to měli jenom Vo schod. Maximálně dva. Trošku chybí to dodrcnout, veškerá sláva i tragičnost vyniknou více když se přizná, že Běljajev zemřel ve čtyřiačtyřiceti, pouhých pět let po letu, když, nepoučen, svěřil svůj život do rukou dalším sovětským odborníkům, tentokrát pilulkinům při operaci žaludečních vředů. Ostatně - na podobnou kratochvíli dojel rok po komentovaném dobrodružství i vrchní konstruktér Koroljov, k čemuž tak trošku pomohlo i zdraví, nalomené kutáním zlata v gulagu, kam byl poslán Stalinem popřemýšlet o budoucím raketkování, patrně... No Rusko. Že bych si zkusil zvýšit databázní rating a narval to do zajímavostí k filmu? Proč ne, být za frajera, co se umí progůglit až k widlopedii, to je něcíčko. Tedy vpěrjóď!(27.11.2017)

Po úspešnom snímku Pavla Parchomenka: "Gagarin: Pěrvyj v kosmose", prichádza Dmitrij Kiseljov s ďalším vesmírnym dobrodružstvom podľa skutočnosti. Tento krát, sa samotný režisér zameral na udalosti z roku 1965, kedy pri lete kozmickou loďou Voschod 2, Alexej Archipovič Leonov, ako prvý človek vo vesmíre, vystúpil z družice do voľného priestoru, pričom veliteľom dvojčlennej posádky, bol Leonov najbližší priateľ Pavel Ivanovič Beľajev. Toto je príbeh dvojice kozmonautov, ktorí v čase studenej vojny, s odhodlaním riskovali svoje vlastné životy, aby splnili očakávania vysokých predstaviteľov vlády ZSSR, v boji s najväčším oponentom v snahe o podmanenie vesmíru: USA(16.9.2017)

Příběh ze života o skutečné statečnosti se kvělými filmovými řemesly a speciálními efekty, který nás zavede do časů studené války o ovládnutí kosmu. V Apolu 13 jsme viděli americký pohled, zde ruský. Alexey Leonov (Evgeniy Mironov) bravurně nouzově přistane se svou stíhačkou a je oceněn zahrnutí do Sovětského vesmírného programu. Je doba, ve které Sovětský Svaz soutěží s USA, který člověk vstoupí první na měsíc. Prvním milníkem byl výstup kosmonauta do vesmírného prostoru. Kosmonauti se setkávají s mnoha život ohrožujícími problémy, vidíme flashback do Alexova dětství a scény s jeho ženou a rodinou, které nemají pořádné ponětí o co jde, než vidí živé televizní vyílání z kosmu. Sergej říká, že kosmonauti jsou takoví vojáci, kteří jsou v nepřátelské oblasti vesmíru. Záběry z volného kosmického prostoru připomínají film Gravitace s její závratí z tohoto prostoru.(27.12.2017)

• - Hlavním konzultantem filmu byl současně jeho hlavní protagonista, generálmajor Alexej Leonov. (Jehova)