Drama / Životopisný / Historický

Spike Lee

Předloha:

Malcolm X (kniha)

Arnold Perl, Spike Lee

Denzel Washington, Albert Hall, Nicholas Turturro, Angela Bassett, William Fichtner, Karen Allen, Michael Imperioli, Al Freeman Jr., Peter Boyle, Martin Donovan, Delroy Lindo, Annie Corley, Spike Lee, Theresa Randle, John Sayles, Christopher Plummer, Kate Vernon, Brendan Kelly, Lonette McKee, Nelson Mandela, Elise Neal, Jean-Claude La Marre, Vincent D'Onofrio, Debi Mazar, Ossie Davis, James MacDonald, LaTanya Richardson Jackson, Giancarlo Esposito, Roger Guenveur Smith, Richard Schiff, David Patrick Kelly, Janet Jackson, Michael Jordan, Peewee Love, Mary Alice, Karen Duffy, Wendell Pierce, Craig Wasson, Raymond Anthony Thomas, Terence Blanchard, Gareth Williams, Ernest Thomas, James McDaniel, Joe Seneca, Walter Jones, Cliff Cudney, Martin Luther King, Shirley Stoler, Malcolm X (a.z.), Armand Schultz, John David Washington, Frances Foster, Al Sharpton, Michael Cullen, James Murtaugh, Chuck Cooper, Michael Ralph, Bill Cosby, Sharon Washington, Abdul Salaam El Razzac, Karen Michaels, Beatrice Winde, Steve Stapenhorst, George T. Odom, Steve White, George Wallace (a.z.), Mike Hodge, Lizbeth MacKay, Ed Herlihy, Stewart J. Zully, Sonny Jim Gaines, Lenore Pemberton, Arthur French, Mansoor Najee-ullah, Phyllis Yvonne Stickney, Hazel Medina, Rony Clanton, Charles Weldon, Iris Little Thomas, Lex Monson, Norma Miller, Mark Gross, Tim Kelleher, John Reidy, Steven Randazzo

Spike Lee, Marvin Worth

Scénografie:

Wynn Thomas

Kostýmy:

Ruth E. Carter
  • Morholt

Brutální a sáhodlouhá nuda o tom, kterak se zlodějíček a povaleč stal černým fašistou a mučedníkem. Všichni běloši jsou špatní, kromě bělošek, které vlezou se vznešeným černým mužem do postele, černoch byl vládcem zeměkoule v dobách, kdy běloši ještě ryli v Evropě držkou v zemi a spousta dalších blábolů. Barevná propaganda, kterou kdyby někdo natočil v opačném gardu, vysloužil by si nejspíš kulku od nějakého pomateného multikulturního zastánce, potažmo by se dostal na index nežádoucích osob. Film od černého určený pro černé. 30%(19.12.2013)

Wau...nějak nevím co k tomu napsat, protože mám "svoje náboženství a svoji víru" a zde si nejsem úplně jistá o čem to vlastně je - je to o náboženství či o rasové nesnášenlivosti? Těžko říct - každopádně je to více jak 3 hodiny skvělého pohledu na Denzela Washingtona, který ať hraje co hraje - tak já mu to prostě věřím. Jen tady jsem nedokázala film nějak uchopit a opravdu nevím co si z toho filmu mám vzít. 3 hodiny času - opravdu tolik času strávíte s tímto filmem a proto jsem se těšila, že z toho budu mít wau pocit třeba jako z JFK např...ale ne - je tu spíš zmatenost, ale zároveň je to možná i moje úplné neseznámení se situací...Uvidíme...třeba si to dám ještě jednou ;) A to už je pak co říct...(21.10.2018)

Aby bylo jasno - je mi protivné stereotypní protěžování černochů v mainstreamových amerických filmech, a to navíc hodně stupidními způsoby (např. černoch je často policajt ale skoro nikdy grázl, a když už je, tak je nad ním ještě nějaký větší bílý grázl), pohrdám jejich obsazováním do filmů jen na základě principu tzv. "pozitivní diskriminace", tedy jen z důvodu učinění zadost jakési falešné představě o rovnoprávnosti (např. často se v jedné z hlavních rolí vyskytne nějaký černoch jen proto, aby "hrál černocha"), přijde mi trapné to neustálé bělošské sebemrskačské a masochistické omlouvání se za otrokářství, jako by snad na něm dnešní generace nesla nějakou vinu (a je důležité vědět, že černé otroky kupovali bílí otrokáři spolu s otrokáři arabskými od otrokářů černých), hnusí se mi všelijaké polopatisticky imbecilní zápletky o zlých bílých rasistech, je mi na blití z všelijakých vypatlaných černých rapperů s mimikou lidoopů a úmyslně přeháněnou negerskou dikcí, kteří si hrají na herce, je mi k smíchu trapně nekritická negrofilie některých bělochů, která často hraničí s ližprdelismem (Tarantino) a černou rasu považuju za beznadějně primitivní, až na výjimky nevzdělatelnou a bez jakéhokoliv významného intelektuálního nebo kulturního přínosu pro lidskou civilizaci. Tak, to by bylo... Film Malcolm X se mi však hodně líbil - je to totiž film o černochovi (černoších) z pohledu černocha (černochů), je to film zajímavý kvůli historickým i náboženským faktům, je to film s výbornými a výraznými hereckými výkony, zkrátka mě jeho tématika vtáhla a zaujala a ani mi tedy příliš nevadila ta nadstandardně dlouhá stopáž. Samozřejmě bylo v něm trochu jednobarevnosti, tendenčnosti, naivity, zjednodušování, demagogie, populismu, polopravd, černošského rasismu... Ale to všechno mě nijak zvlášť neštvalo ani neuráželo, protože to mělo svůj důvod, mělo to ukázat nejrůznější pocity i postoje části černošské populace, zobrazit tehdejší společnost z pohledu černých a hlavně a především seznámit diváka zblízka s postavou Malcolma X, s událostmi které určovaly jeho životní dráhu a s fakty, které formovaly jeho názory. Nevím nakolik byl Spike Lee a ostatní tvůrci filmu pravdiví, co si vymysleli, co vylepšili, co změnili a jaká byla skutečnost, ale postava Malcolma X jako grázla změnivšího se nejprve v extrémistického a xenofobního idealistu a posléze v mírně radikálního a relativně moudrého idealistu na mě docela zapůsobila. Vysloveně pitomý se mi jevil jen konec filmu s Mandelou v babiččině krajkové košili a deseti malými černoušky, kteří byli všichni Malcolm. Jo a samozřejmě se mi líbila Angela Bassett.(5.11.2013)

• shyster

Spike Lee je režisér, který se snaží v každém svém filmu alespoň trošku nakousnout téma rasové diskriminace. Není tedy divu, že postava Malcolma X ho přímo fascinovala a že chtěl v 3 hodinovém filmu mu složit poctu. Jenže Spike Lee až moc chtěl. Celý děj je prodchnut patetickými dialogy, kterými chtěl vyvolat kontroverzi, který se měl stát jeho životním dílem. Jenže z toho vyšla nabubřelá slátanina, která nevydrží ani na zkrácenou hodinou. Největší chybu bych viděl u toho, když se obsadil do jedné z důležitějších vedlejších rolí. Rozhodně nejhorší film Spike Leeho.(10.1.2009)

• grizly007

Nebudu se k týhle propagandě negrů vyjadřovat neboť mi to za ban nestojí. Každopádně zamindrákovanej Spike Lee opět dokazuje jak moc ho sere že je negr :) tohle natočit v obráceném gardu tak je film zakázán a označen za propagaci rasismu. V půlce vypnuto ono poslouchat pořád dokola "Bílá je špatná, potkal si někdy slušnýho bělocha, bůh je černý" se prostě nedá vydržet...(18.1.2014)

• - Film sa premietal v kinách až 27 rokov potom, čo bola vydaná “Autobiografia Malcolma X“, z ktorej scenár vychádza. (m.a.t.o.)

• - Trumpetistu v "Quintet Holiday Billie" si zahral Terence Blanchard, ktorý je zároveň autorom hudby k filmu a častým spolupracovníkom Spikea Lee. (m.a.t.o.)

• - V scéne, kde Malcolm (Denzel Washington) prvý krát káže v uliciach Harlemu, sa objavia aj Bobby Seale (zakladateľ Black Panthers) a Al Sharpton. (m.a.t.o.)