• slovenský

Spike Lee

Předloha:

Malcolm X (kniha)

Arnold Perl, Spike Lee

Denzel Washington, Albert Hall, Nicholas Turturro, Angela Bassett, William Fichtner, Karen Allen, Michael Imperioli, Al Freeman Jr., Peter Boyle, Martin Donovan, Delroy Lindo, Annie Corley, Spike Lee, Theresa Randle, John Sayles, Christopher Plummer, Kate Vernon, Brendan Kelly, Lonette McKee, Nelson Mandela, Elise Neal, Jean-Claude La Marre, Vincent D'Onofrio, Debi Mazar, Ossie Davis, James MacDonald, LaTanya Richardson Jackson, Giancarlo Esposito, Roger Guenveur Smith, Richard Schiff, David Patrick Kelly, Janet Jackson, Michael Jordan, Peewee Love, Mary Alice, Karen Duffy, Wendell Pierce, Craig Wasson, Raymond Anthony Thomas, Terence Blanchard, Gareth Williams, Ernest Thomas, James McDaniel, Joe Seneca, Walter Jones, Cliff Cudney, Martin Luther King, Shirley Stoler, Malcolm X (a.z.), Armand Schultz, John David Washington, Frances Foster, Al Sharpton, Michael Cullen, James Murtaugh, Chuck Cooper, Michael Ralph, Bill Cosby, Sharon Washington, Abdul Salaam El Razzac, Karen Michaels, Beatrice Winde, Steve Stapenhorst, George T. Odom, Steve White, George Wallace (a.z.), Mike Hodge, Lizbeth MacKay, Ed Herlihy, Stewart J. Zully, Sonny Jim Gaines, Lenore Pemberton, Arthur French, Mansoor Najee-ullah, Phyllis Yvonne Stickney, Hazel Medina, Rony Clanton, Charles Weldon, Iris Little Thomas, Lex Monson

Spike Lee, Marvin Worth

Scénografie:

Wynn Thomas

Kostýmy:

Ruth E. Carter

Velkolepý epos nemusí být vždy od Scorseseho, nemusí mít hromady mrtvol ani Roberta De Nira v hlavní roli mafiánského bosse. Spike Lee a Denzel Washington glorifikují Malcolma X v opravdu rozsáhlém životopise (který není ani přespříliš šablonovitý). Můžete s nimi názorově nesouhlasit, ale podívaná je to náramná. 80 %(4.5.2011)

Životopisný film, ktorý sa snaží postihnúť celý život známeho aktivistu. Tým sa stáva síce viac informačne hodnotným, ale povrchnejším, ako keby išiel pomocou výberu jednej dôležitej epochy jeho života viac do hĺbky jeho vnútra, alebo vnútra spoločnosti. Je pozoruhodné, že k boju za základné ľudské práva vedie cesta najmä cez náboženstvo, že si nevystačíme iba s elementárnou ľudskosťou, ako to bolo u Malcolma, ktorého prebudilo až učenie Islámu a nie napríklad vražda jeho otca. Malcolm síce tvrdil, že nebol rasista, ale tvrdil, že beloch rovná sa diabol. Tomu sa hovorí kontroverzná historická postava. Aj tomu, kto sa nepodriadil spoločenskej klíme a automaticky netvrdil, že Kennedy bol nevinnou obeťou. Lee sa nám na konci snaží povedať, že Malcolm nevinnou obeťou bol a táto tendencia ku koncu začať adorovať postavu, s ktorou sme behom filmu ani nemali príliš dôvodov sympatizovať, pôsobí režijne nevyrovnane. Asi Leeovi fanúšikovia tento film príliš v láske nemajú, pretože je pomerne konvenčne nakrútený, ja však obdivuje celú predprodukciu so zháňaním materiálov, výborný casting: Washington JE Malcolm X ako Kinsley JE ghádhí a vlastne celú tú drinu okolo, pretože to stále stojí za to (za videnie).(28.8.2016)

• Phobia

Mám hodně rozporuplné pocity. Už v v úvodních titulcích je divák zavalen nenávistnými, agresivními projevy vůči bílé rase a vlastně po celý film je jí připisováno všechno zlo světa. Já se tak nějak ráda k tomu studu za svou bledou pleť dopracuju sama, vždycky soucítím s nespravedlivě utlačovanými a nenávidím násilníky a tyrany, skoro u všech filmů s rasovou tematikou to spolehlivě fungovalo. Jenže tenhle zdlouhavý snímek ve mně vzbudil přesně opačné emoce. Afroameričané mi nebyli ani v nejmenším sympatičtí a to neustálé obviňování všech bělochů zeměkoule ze zločinů proti lidskosti, výzvy k padnutí na kolena a prosbám o odpuštění, to mi opravdu urputně lezlo na nervy. Přihoďte si k tématu rasismu a diskriminace silnou islámskou náboženskou agitku, spoustu "osvícených" dialogů a patetických projevů... a možná pochopíte, proč mě "Malcolm X" víceméně znudil a znechutil. Řemeslně je snímek zpracován velmi kvalitně, herecké výkony jsou rovněž vynikající, byť mě nikdo za srdce nevzal (ani skvělý Denzel Washington, nesympatický jako podsvětní floutek i jako osvícený muslimský kazatel). Co dodat? Stopáž "Malcolma X" je neúnosná a vyvolané emoce ze mě dělají rasistu, pocit viny a studu se nedostavil:-). Do třetí hvězdičky se musím nutit, podruhé se na tenhle film nemám zájem dívat. 52% EDIT: Nějak jsem se k druhé půlce filmu přece jen nachomýtla podruhé a chtěla jsem tomu dát šanci, pochopit vysoká hodnocení... Po 10 minutách plamenného hřímání (a fanatického skandování) o bělošském zlu a výjimečnosti černého lidu jsem film naprosto znechuceně vypnula a ubírám hvězdičku. Namyšlená propaganda, dvousetminutová onanie Spikea Leeho, dejte mi svátek... mně tenhle agresivní přístup nesedí. 45%(13.7.2009)

S tímhle mám docela problém protože ten film vlastně působí jako oslava arogantního rasisty a náboženského fanatika který jen pár let před smrtí našel vnitřní mír a smíření. Jako divák nechápu proč by měl být takový člověk oslavován když 180 minut jede nekompromisní hate, následujících 15 minut říká pár věci co dávají smysl a ve finální kýčovité pětiminutovce Lee zaplatil jedné africké vesnici aby mávali portrétem někoho o kom nejspíš nikdy neslyšeli a Mandelu který má jakože vzbudit dojem, že v celé africe je Malcolm X pojmem... Jako příběh cesty jednoho člověka od drobného kriminálníka, přes období manipulativního zmrdsví až po nalezení vnitřní rovnováhy, je to asi OK, ale jako odpověď na otázku "Proč je M.X. osobností důležitou pro americkou (potažmo světovou) společnost?" je to těžce nedostačující.(26.8.2018)

Wau...nějak nevím co k tomu napsat, protože mám "svoje náboženství a svoji víru" a zde si nejsem úplně jistá o čem to vlastně je - je to o náboženství či o rasové nesnášenlivosti? Těžko říct - každopádně je to více jak 3 hodiny skvělého pohledu na Denzela Washingtona, který ať hraje co hraje - tak já mu to prostě věřím. Jen tady jsem nedokázala film nějak uchopit a opravdu nevím co si z toho filmu mám vzít. 3 hodiny času - opravdu tolik času strávíte s tímto filmem a proto jsem se těšila, že z toho budu mít wau pocit třeba jako z JFK např...ale ne - je tu spíš zmatenost, ale zároveň je to možná i moje úplné neseznámení se situací...Uvidíme...třeba si to dám ještě jednou ;) A to už je pak co říct...(21.10.2018)

• - Vo filme sa mala pôvodne objaviť aj zmienka o Louisovi Farrakhanovi, no ten sa režisérovi vyhrážal, a tak nakoniec materiál týkajúci sa jeho osoby z finálnej verzie vystrihol. (m.a.t.o.)

• - Po úspechu snímky sa na pulty obchodov dostali aj zemiakové lupienky s názvom "X Brand". Predávali sa bez nároku na zisk. (m.a.t.o.)

• - V scéne, kde Malcolm (Denzel Washington) prvý krát káže v uliciach Harlemu, sa objavia aj Bobby Seale (zakladateľ Black Panthers) a Al Sharpton. (m.a.t.o.)