Reklama

Reklama

Malcolm X

Trailer
USA / Japonsko, 1992, 202 min

Režie:

Spike Lee

Předloha:

Malcolm X (kniha), Alex Haley (kniha)

Scénář:

Arnold Perl, Spike Lee

Hrají:

Denzel Washington, Albert Hall, Nicholas Turturro, Angela Bassett, William Fichtner, Karen Allen, Michael Imperioli, Al Freeman Jr., Peter Boyle (více)
(další profese)

Obsahy(1)

Drama o životním příběhu Malcolma X, černošského vůdce a mluvčího náboženské organizace Nation of Islam (Národa islámského), jenž v 60. letech 20. století veřejně vyjádřil nespokojenost Afroameričanů s jejich postavením ve společnosti a vlastně pregnantně řečeno mimo společnost, jelikož jedna ze zásadních tezí, kterou razil, byla, že černošští obyvatelé USA nejsou Američané... Biografii kontroverzního černošského politika natočil známý černošský režisér Spike Lee a do hlavní role obsadil Denzela Washingtona, který byl za svou roli nominován na Oscara... (Radek99)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (81)

Phobia 

všechny recenze uživatele

Mám hodně rozporuplné pocity. Už v v úvodních titulcích je divák zavalen nenávistnými, agresivními projevy vůči bílé rase a vlastně po celý film je jí připisováno všechno zlo světa. Já se tak nějak ráda k tomu studu za svou bledou pleť dopracuju sama, vždycky soucítím s nespravedlivě utlačovanými a nenávidím násilníky a tyrany, skoro u všech filmů s rasovou tematikou to spolehlivě fungovalo. Jenže tenhle zdlouhavý snímek ve mně vzbudil přesně opačné emoce. Afroameričané mi nebyli ani v nejmenším sympatičtí a to neustálé obviňování všech bělochů zeměkoule ze zločinů proti lidskosti, výzvy k padnutí na kolena a prosbám o odpuštění, to mi opravdu urputně lezlo na nervy. Přihoďte si k tématu rasismu a diskriminace silnou islámskou náboženskou agitku, spoustu "osvícených" dialogů a patetických projevů... a možná pochopíte, proč mě "Malcolm X" víceméně znudil a znechutil. Řemeslně je snímek zpracován velmi kvalitně, herecké výkony jsou rovněž vynikající, byť mě nikdo za srdce nevzal (ani skvělý Denzel Washington, nesympatický jako podsvětní floutek i jako osvícený muslimský kazatel). Co dodat? Stopáž "Malcolma X" je neúnosná a vyvolané emoce ze mě dělají rasistu, pocit viny a studu se nedostavil:-). Do třetí hvězdičky se musím nutit, podruhé se na tenhle film nemám zájem dívat. 52% EDIT: Nějak jsem se k druhé půlce filmu přece jen nachomýtla podruhé a chtěla jsem tomu dát šanci, pochopit vysoká hodnocení... Po 10 minutách plamenného hřímání (a fanatického skandování) o bělošském zlu a výjimečnosti černého lidu jsem film naprosto znechuceně vypnula a ubírám hvězdičku. Namyšlená propaganda, dvousetminutová onanie Spikea Leeho, dejte mi svátek... mně tenhle agresivní přístup nesedí. 45% ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $34miliónovTržby USA $48,169,910Tržby Celosvetovo $49,970,000║ Teda riadna minutážna dávka ale veru nakoniec to stálo za to, aj keď k ďalšiemu "sfilmovanému" velikánovi ako bol Gándhi sa to postupne svojím obsahom škriabalo ale nakoniec nedosiahlo takú hlbokú mysliteľskú a filmovú bohatosť či zážitok. Príbeh o Malcolmovi X určite svojím posolstvom príjme k zamysleniu a v danom šikovne natočenom prevedení priblíži vzťahy a celkovo spory medzi ľuďmi vtedajšej doby, ktoré sa ani moc neodlišujú od tých dnešných. Denzel Washington v jeho z jedných vrcholových hereckých predstavení, v každom prípade režisér Spike Lee mohol trošku film prestrihať aby to malo lepšiu zotrvačnosť. /80%/ ()

Reklama

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Wau...nějak nevím co k tomu napsat, protože mám "svoje náboženství a svoji víru" a zde si nejsem úplně jistá o čem to vlastně je - je to o náboženství či o rasové nesnášenlivosti? Těžko říct - každopádně je to více jak 3 hodiny skvělého pohledu na Denzela Washingtona, který ať hraje co hraje - tak já mu to prostě věřím. Jen tady jsem nedokázala film nějak uchopit a opravdu nevím co si z toho filmu mám vzít. 3 hodiny času - opravdu tolik času strávíte s tímto filmem a proto jsem se těšila, že z toho budu mít wau pocit třeba jako z JFK např...ale ne - je tu spíš zmatenost, ale zároveň je to možná i moje úplné neseznámení se situací...Uvidíme...třeba si to dám ještě jednou ;) A to už je pak co říct... ()

Fanucci 

všechny recenze uživatele

Vynikající. Jak Spike Lee použil na začátku - ve snaze šokovat - amaterské záběry zmlácení Rodneyho Kinga, bál jsem se, aby film nebyl až moc glorifikující vše černošské. Naštěstí nebyl. Snímek velice zajímavě popsal poměry v organizaci "Nation of Islam" a především strastiplnou cestu Malcolma Littlea od kriminálníka až po vůdce černochů v boji za svá práva. Jistě, Spike Lee si - bohužel - neodpustil patetický závěr, kdy černošské děti vstávají a křičí "Jsem Malcolm X". A chyběly mi také - řekněme - temnější stránky Malcolma X v jeho dobách slávy. Pochybuji, že byl tak dokonalý, ovšem na druhou stranu nejsem takový historik, abych to vyvrátil:-). Přece jen mi to ale trošku nesedělo, a tak bych dal celému filmu 4 hvězdičky. Pět jsem ovšem přece jen dát musel. Přinutil mne k tomu Denzel Washington. To co předvedl bylo něco neuvěřitelného a já osobně jsem takový výkon od tohoto herce nikdy nečekal. Klobouk dolů. Kam se hrabe Training Day... ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Velkolepý epos nemusí být vždy od Scorseseho, nemusí mít hromady mrtvol ani Roberta De Nira v hlavní roli mafiánského bosse. Spike Lee a Denzel Washington glorifikují Malcolma X v opravdu rozsáhlém životopise (který není ani přespříliš šablonovitý). Můžete s nimi názorově nesouhlasit, ale podívaná je to náramná. 80 % ()

Galerie (43)

Zajímavosti (20)

  • V scéne, kde Malcolm (Denzel Washington) prvý krát káže v uliciach Harlemu, sa objavia aj Bobby Seale (zakladateľ Black Panthers) a Al Sharpton. (m.a.t.o.)
  • Prvý nedokumentárny film, ktorý sa mohol s povolením miestnych úradov natáčať v meste Mekka (Saudská Arábia). Natáčania sa však režisér Spike Lee zúčastniť nemohol kvôli tomu, že nie je moslim a do Mekky majú povolený vstup iba moslimovia. Všetky scény tak musel zaobstarať druhý štáb. (m.a.t.o.)

Reklama

Reklama