• slovenský

Spike Lee

Předloha:

Malcolm X (kniha)

Arnold Perl, Spike Lee

Denzel Washington, Albert Hall, Nicholas Turturro, Angela Bassett, William Fichtner, Karen Allen, Michael Imperioli, Al Freeman Jr., Peter Boyle, Martin Donovan, Delroy Lindo, Annie Corley, Spike Lee, Theresa Randle, John Sayles, Christopher Plummer, Kate Vernon, Brendan Kelly, Lonette McKee, Nelson Mandela, Elise Neal, Jean-Claude La Marre, Vincent D'Onofrio, Debi Mazar, Ossie Davis, James MacDonald, LaTanya Richardson Jackson, Giancarlo Esposito, Roger Guenveur Smith, Richard Schiff, David Patrick Kelly, Janet Jackson, Michael Jordan, Peewee Love, Mary Alice, Karen Duffy, Wendell Pierce, Craig Wasson, Raymond Anthony Thomas, Terence Blanchard, Gareth Williams, Ernest Thomas, James McDaniel, Joe Seneca, Walter Jones, Cliff Cudney, Martin Luther King, Shirley Stoler, Malcolm X (a.z.), Armand Schultz, John David Washington, Frances Foster, Al Sharpton, Michael Cullen, James Murtaugh, Chuck Cooper, Michael Ralph, Bill Cosby, Sharon Washington, Abdul Salaam El Razzac, Karen Michaels, Beatrice Winde, Steve Stapenhorst, George T. Odom, Steve White, George Wallace (a.z.), Mike Hodge, Lizbeth MacKay, Ed Herlihy, Stewart J. Zully, Sonny Jim Gaines, Lenore Pemberton, Arthur French, Mansoor Najee-ullah, Phyllis Yvonne Stickney, Hazel Medina, Rony Clanton, Charles Weldon, Iris Little Thomas, Lex Monson

Spike Lee, Marvin Worth

Scénografie:

Wynn Thomas

Kostýmy:

Ruth E. Carter
  • woody

Udělat z černošského rasisty a fanatika bojovníka za svobodu? No klidně, viděl jsem i horší zbožštění. Přežil bych 20 minutové tiskovky, ve kterých Malcolm omílá stále to samé. Výstavba děje je tak nevzrušivá a tuctová, že těch 200 minut se jeví jako prostříhaná verze. Co si však mohl Lee odpustit, byl patetický epilog s Nelsonem Mandelou, který se vzpírá všemu normálnímu, co jsem kdy v něčí biografii viděl. Vlastně ano, v Gottwaldovi a podobných. Já jsem Malcolm! Ne, já jsem Malcolm! Všichni jste Malcolm!(2.10.2009)

S tímhle mám docela problém protože ten film vlastně působí jako oslava arogantního rasisty a náboženského fanatika který jen pár let před smrtí našel vnitřní mír a smíření. Jako divák nechápu proč by měl být takový člověk oslavován když 180 minut jede nekompromisní hate, následujících 15 minut říká pár věci co dávají smysl a ve finální kýčovité pětiminutovce Lee zaplatil jedné africké vesnici aby mávali portrétem někoho o kom nejspíš nikdy neslyšeli a Mandelu který má jakože vzbudit dojem, že v celé africe je Malcolm X pojmem... Jako příběh cesty jednoho člověka od drobného kriminálníka, přes období manipulativního zmrdsví až po nalezení vnitřní rovnováhy, je to asi OK, ale jako odpověď na otázku "Proč je M.X. osobností důležitou pro americkou (potažmo světovou) společnost?" je to těžce nedostačující.(26.8.2018)

"Byla to ta nejlepší organizace, jakou kdy černoši měli, a negři ji zničili.." Bůh je černej ?? Jistě, a jmenuje se Spike Lee.. Zvláštní, jak jeho filmy téměř nestárnou, mnohdy se naopak stejně jako v případě Malcolma X stávají časem v nových souvislostech velmi aktuálními..(14.9.2016)

Malcolm X byl silná osobnost a jako takový si určitě zaslouží svůj film. Ale více jak tříhodinová freska v režii známého rasisty (aspoň to si o Leeovi myslím) je sledování jeho osudů zdlouhavé, až nezajímavé. A Washington to sám nezachrání. Jako dějepisné doplnění americké historie zajímavé, jako film utahané a nudné.(5.4.2013)

Jak je u Spika Leeho zvykem, Malcolm X je nádherně udělaný a dokonale zahraný film. Z Leeho filmů, které jsem měl tu čest vidět, platí totéž i o Clockers, Do the Right Thing a 25th Hour, ale jen posledně jmenovaný snímek mě opravdu nadchl, zřejmě protože se netýkal černošské problematiky. Je to zvláštní - uznávám, že tenhle režisér tohle téma umí, jenže mě prostě nebaví na to koukat.(27.11.2005)

• - Ernest Thomas hrá vo filme syna Alberta Halla (Baines). V skutočnosti je však Hall iba o 12 rokov starší než Thomas. (m.a.t.o.)

• - Prvý nedokumentárny film, ktorý sa mohol s povolením miestnych úradov natáčať v meste Mekka (Saudská Arábia). Natáčania sa však režisér Spike Lee zúčastniť nemohol kvôli tomu, že nie je moslim a do Mekky majú povolený vstup iba moslimovia. Všetky scény tak musel zaobstarať druhý štáb. (m.a.t.o.)

• - Vo filme sa mala pôvodne objaviť aj zmienka o Louisovi Farrakhanovi, no ten sa režisérovi vyhrážal, a tak nakoniec materiál týkajúci sa jeho osoby z finálnej verzie vystrihol. (m.a.t.o.)