Bergman Island

• Německo Bergman Island (více)
Trailer 1

Americký filmársky pár sa utiahne na ostrov, ktorý kedysi inšpiroval samotného Bergmana k napísaniu tých najlepších scenárov. Na pozadí divokého ostrova sa im však čoskoro začne stierať rozdiel medzi fikciou a realitou. (Arsenal83)

silentname

"Bergman Island" bolo jedno z väčších tohtoročných očakávaní. Tvorbu Mii Hansen-Love nejako výraznejšie nepoznám. Jediné, čo som od nej videl bolo "Edenčo bolo na môj vkus trošku nudné, no možno by som sa na to dnes pozeral trošku inak. V tomto filme mala pôvodne hrať Greta Gerwig, no pre pracovné vyťaženie sa potom role Amy ujala Mia Wasikowska. V jadre by sa dalo povedať, že film je len o manželskom páre, ktorý ide na dovolenku na ostrov Fårö ,ktorý je miestom, kde žil a tvoril jeden z najväčších švédskych scenáristov a režisérov Ingmar Bergman. Túto dvojicu hrajú Vicky Krieps a Tim Roth. A viac-menej sledujeme ich pobyt na ostrove, ich vzťah a ich životné dilemy. Najmä Chris (Vicky Krieps) tak trošku sa cíti stratená. Nevie dopísať svoj vlastný scenár. Chýba jej finále. A v rámci filmu bude svojmu manželovi hovoriť svoje nápady a scénky ako idú za sebou. Tieto scénky nám budú filmové premietnuté a do hlavných rolí sa zrazu dostanú Mia Wasikowska s Andersom Danielsenom. A dočkáme sa filmu vo filme, ktorý budeme mať prerozprávaný. No rovnako ako Chris nevie svoj vlastný koniec, rovnako sa ho nedočkáme ani my. A to ho robí zaujímavým. Dialógy sú tu skvelé, atmosféra ostrova je vynikajúca, hudba fantastická a celkovo je to film, ktorý nepotrebuje veľmi veľa na to, aby fungoval. Nemusí sa tu toho veľa diať, nie je treba tu toho veľa povedať. Niekedy si človek len užíva prostredie, do ktorého je film zasadený a aj niečo o tvorbe a živote Ingmara Bergmana. Nie je to film, ktorý toho veľa povie, no rozhodne toho veľa ukáže a zaryje sa pod kožu. Nemá veľa akcie, no súčasne sa toho veľa stane. A po dopozeraní ostane v pamäti. S výsledkom som úprimne spokojný. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Priam hitchcockovská hudba, neistota vo vzťahu, nejasnosť medzi fikciou a realitou a predsa sa pozornosť stráca, viečka zalepené kaprami  vytriezvenie pri zistení, že Bergman v názve je to najväčšie, čo film ponúkne. Nič viac mi nedal a neviem, prečo mal byť tento ostrov zdrojom inšpirácie, to nadšenie pre krásne scenérie som tu nenašiel. ()