Bergmanův ostrov

(festivalový název)
  • Francie Bergman Island (více)

Americký filmársky pár sa utiahne na ostrov, ktorý kedysi inšpiroval samotného Bergmana k napísaniu tých najlepších scenárov. Na pozadí divokého ostrova sa im však čoskoro začne stierať rozdiel medzi fikciou a realitou. (Arsenal83)

JitkaCardova

Dílo bezradné, nekonzistentní a téměř pubertálně plytké ve všech možných ohledech, těch, které se snaží - alespoň chvilkami - sledovat (např. vztah a odpovědnost významného umělce k rodině, vztahům a skutečnému životu vůbec, i všech ostatních. Nevím po shlédnutí vůbec - a to se mi nestává -, co tu mělo být záměrem, tématem, nebo - aspoň dílčí - pointou... Pokud to měla být rozpadlost a povrchní ztracenost, autorská i životní, pak je ovšem smutné, že snímek to neumí soustředěně rozvinout a někam dovést, a je pouze sám o sobě rozpadlý a povrchně ztracený - čili se nedá nijak poznat, o co se autorka snažila, pokud vůbec o něco aspoň třicet minut v kuse... V tomhle ohledu mi přijde až trestuhodné, jak se do Bergmana navážela, byť upřímně - v nějakém díle hodném toho označení bych si nad otázkou jeho lidských kvalit podumala moc ráda... *~ ()

silentname

"Bergman Island" bolo jedno z väčších tohtoročných očakávaní. Tvorbu Mii Hansen-Love nejako výraznejšie nepoznám. Jediné, čo som od nej videl bolo "Edenčo bolo na môj vkus trošku nudné, no možno by som sa na to dnes pozeral trošku inak. V tomto filme mala pôvodne hrať Greta Gerwig, no pre pracovné vyťaženie sa potom role Amy ujala Mia Wasikowska. V jadre by sa dalo povedať, že film je len o manželskom páre, ktorý ide na dovolenku na ostrov Fårö ,ktorý je miestom, kde žil a tvoril jeden z najväčších švédskych scenáristov a režisérov Ingmar Bergman. Túto dvojicu hrajú Vicky Krieps a Tim Roth. A viac-menej sledujeme ich pobyt na ostrove, ich vzťah a ich životné dilemy. Najmä Chris (Vicky Krieps) tak trošku sa cíti stratená. Nevie dopísať svoj vlastný scenár. Chýba jej finále. A v rámci filmu bude svojmu manželovi hovoriť svoje nápady a scénky ako idú za sebou. Tieto scénky nám budú filmové premietnuté a do hlavných rolí sa zrazu dostanú Mia Wasikowska s Andersom Danielsenom. A dočkáme sa filmu vo filme, ktorý budeme mať prerozprávaný. No rovnako ako Chris nevie svoj vlastný koniec, rovnako sa ho nedočkáme ani my. A to ho robí zaujímavým. Dialógy sú tu skvelé, atmosféra ostrova je vynikajúca, hudba fantastická a celkovo je to film, ktorý nepotrebuje veľmi veľa na to, aby fungoval. Nemusí sa tu toho veľa diať, nie je treba tu toho veľa povedať. Niekedy si človek len užíva prostredie, do ktorého je film zasadený a aj niečo o tvorbe a živote Ingmara Bergmana. Nie je to film, ktorý toho veľa povie, no rozhodne toho veľa ukáže a zaryje sa pod kožu. Nemá veľa akcie, no súčasne sa toho veľa stane. A po dopozeraní ostane v pamäti. S výsledkom som úprimne spokojný. Hodnotenie: B+ ()

Arsenal83

Priam hitchcockovská hudba, neistota vo vzťahu, nejasnosť medzi fikciou a realitou a predsa sa pozornosť stráca, viečka zalepené kaprami  vytriezvenie pri zistení, že Bergman v názve je to najväčšie, čo film ponúkne. Nič viac mi nedal a neviem, prečo mal byť tento ostrov zdrojom inšpirácie, to nadšenie pre krásne scenérie som tu nenašiel. ()

Rattlehead

Asi největší zážitek z letošního Febiofestu. Pro Bergmanovy fanoušky povinnost, pro ty ostatní asi méně zajímavé. Vidíme zde soukromé kino, kde velký Mistr sedával (a na jehož sedačku si nikdo jiný nesmí sednout), vidíme Bergmanovo Safari alias projížďku po místech, kde točil některá díla, vidíme jeho hrob. Dozvíme se, že dům, kde se částečně odehrává "Jako v zrcadle", už nestojí, a navíc to byla "prázdná" stavba pro exteriéry, interiéry se prý točily jinde. Ale nejsem si úplně jistý, jestli je tato informace pravdivá... Žena vypráví manželovi svůj scénář a tento příběh jistě potěší i ty, kdo třeba Bergmana vůbec neznají. ()

Aljak

Z Bergmanovho ostrova mám zmiešané pocity. Na jednu stranu tu máme pôsobivé scenérie, no na druhú stranu dosť nevýrazný dejový rámec, ktorý sa rozvíja skutočne v biednom tempe, a hoci je tu snaha o kompozičnú vsuvku lovestory, tak ani to až tak nepomohlo - hoci tá vstuvka bola asi to najlepšie z celého deju. Pre fanúšikov Bergmana to bol možno väčší zážitok, a možno v tom boli aj nejaké "odkazy" medzi riadkami, ktoré som nepochopil... Pre mňa to nebolo napokon nič extra. Čakal som viac. 2* ()

• Tim Roth nemal dobré vzťahy s režisérkou ani hercami. Mia Hansen-Løve ho pred natáčaním vôbec nepoznala a na placi jej odmietol napríklad natočiť scénu, kde mal plávať, pretože voda sa mu zdala studená. Vicky Krieps zas poznamenala, že medzi ňou a ním boli "veľké kultúrne rozdiely". Gabe Klinger zašiel ešte ďalej a tvrdil, že: „Roth bol totálny blbec s krehkým egom, ktorý každému dával najavo, ako je nadradený a na inej výške, a zážitok z natáčania urobil každému veľmi nepríjemný, členov štábu doslova rozplakal.“ (Arsenal83)
  • Natáčanie začalo 9. augusta 2018 na ostrove Fårö vo Švédsku. Výroba bola potom pozastavená 11. septembra 2018 a obnovená 17. júna 2019 a skončila sa 28. júna 2019. (Arsenal83)