Děsivé dědictví

USA, 2018, 126 min

Ari Aster

Ari Aster

Colin Stetson

Napriek tomu, že sa Hereditary bezpochyby zaradí medzi najlepšie tohtoročné horory, by som pár vecí vytkol. Rozbeh bol na môj vkus až príliš pomalý, drsnejšie momenty striedali tie slabšie a nejakú dobu mi trvalo, kým som tomu prišiel na chuť. Taktiež herecký výkon matky v závere sa mi zdal prehnaný a hysterický, až ma to trochu iritovalo. Ale všetko ostatné je bomba. Nádherná atmosféra! Divák spočiatku nemá ani potuchy, o čo tam vlastne pôjde, no čím viac sa odkrývajú karty, tým je to väčšie psycho. Prirovnanie k Mother je tentokrát na mieste (avšak psychický tlak na diváka bol omnoho väčší). A to som si myslel, že v duchárskom žánri sa už nedá vymyslieť nič zaujímavé. Teda najmä keď sa jedná o hrátky so seansami. Rozuzlenie silné (i keď sánka mi nepadla) a to decko bolo už na pohľad tak odporné, že sa do hororu výborne hodilo. Po sérii sračiek v posledných dvoch mesiacoch môžem niečomu konečne zatlieskať.(22.6.2018)

Film, který už v životě nechci vidět!! Hereditary získal nadměrný hype podobně jako Quiet Place, ovšem s rozdílem, že Hereditary je milován a vznášen do nebes kritiky, ale nenáviděn běžnými diváky. Kdežto Quiet Place sklízí nadšení na obou stranách. Hereditary je hodně divácky nevděčné a dá se zařadit do podobné sorty filmů jako the Witch a Mother, kde opět nechybí pointa, která většinu diváků naštve a vyvolá velké boom. Film má něco přes dvě hodiny a je vyprávěn velmi pomalým tempem, tedy netrpěliví diváci budou možná zívat nudou, ale pokud se Vám podaří vžít do filmu a vtáhne Vás atmosféra dostanete nevšední zážitek, ze kterého Vám bude hodně úzko až nepříjemně. Film je kreativně natočený, úhly kamery jsou na debut až úchvatné a Wan by se s jistotou poklonil, ale především je to herecký koncert Toni Collette, která předvádí jeden z nejimpozantnějších ženských hereckých výkonů, které jsem kdy měl možnost vidět a pokud nedostane nominaci na Oscara, tak se budu velmi divit. Chvála patří i Milly Shapiro, která vyhrává cenu za nejošklivější holčičku, kterou jsem kdy viděl a bacha jde z ní mráz v zádech! Hereditary vytváří nový směr hororu a má hodně blízko k Exorcistovi či Shining. Rozhodně nečekejte žádné Jump Scares, neobjevuje se zde ani Gore, spíš očekávajte znepokojivé, psychologické, emocionální hororové Drámo, které má však jedno z nejintenzivnějších hororových finále, které jsem viděl za hodně dlouhou dobu. Pár scén ve filmu je hodně nepříjemných až Hard to Watch a rozhodně mi utkví v pamětí delší dobu ( škola, attic, auto). Po odchodu z kina jsem pociťoval úzkost, nepříjemné pocity a ty dvě málem bouračky cestou domů na náladě moc nepřidali. 85%(15.6.2018)

Byrne mi celý čas pil krv! Ten svoj skeptický prístup hral tak presvedčivo, až som skoro z kože vyletel! Film je výborne nakrútený s parádnými trikmi a efektami, ale celý čas som sa nemohol zbaviť dojmu, že pozerám nejakú sinisterovskú verziu. Neviem prečo...(17.6.2018)

Prva hodina je fantasticka. Komorna, civilna, napinava a hlavne emocne zdrvujuca. Toni Collete tu dostala zivotnu rolu a vobec by som sa necudoval potencialnemu oscarovi. Problem je vsak trochu v tom, ze je to prilis vyhrotene a rezijne to nie obcas uplne dokonale. Takze sa miestami neubranite nechcenemu pochechtavaniu. Najma v poslednom akte, ktory uz je bezna (aj ked kvalitna) zanrova zalezitost. Ta prilisna doslovnost to bohuzial dost zhadzuje. V kazdom pripade ide o velmi vydareny pocin, ktory ma celkom slusnu sancu sa stat buducou klasikou. Dlho sa vsak zdalo, ze pojde o skutocne jednu zo spiciek zanru, ktora obstoji vedla takych veci ako Rosemarys baby alebo Siesty zmysel. V tejto podobe je to lepsie Wanovka 8/10(20.6.2018)

Nejsem žádný velký fanda hororů, ale stejně jsem tomu dala šanci. Film vytváří působivou atmosféru, nicméně pomalé tempo tomu škodí. Rozuzlení je zajímavé, ale zároveň dost očekávané. Rozhodně nešlo o typickou lekačku, což já osobně ocenila. Trailer toho taky nevyzradil příliš, takže se během filmu objevilo několik překvapení. Ale přes všechna ta pozitiva mám pocit, že bych si klidně tento snímek nechala ujít. Nic moc originálního toho nenabídl. 3*(17.6.2018)

Hereditary rozhodně není typický horor, kde by se hrálo na laciné lekačky. Je to spíše psychologická hra, která bravurně pracuje s kamerou a detaily, a nenechá vás vydechnout po celé dvě hodiny stopáže. Více v mé videorecenzi(18.6.2018)

Filmy od A24 sa mi pacia. Su cudne, svojske, nechcu liezt mainstreamu do zadku, ale ich jedinym problemom su trailery, ktore vzdy zavadzaju a vela ludi to nastve. Hereditary nie je ziadna vynimka. Ak cakate, ze hlavnou hrdinkou filmu je creepy dievcatko, tak nie je. Pripravte sa na dlhe zabery na vsetky mozne objekty a osoby a velmi velmi pomaly rozbeh. Co sa filmu podarilo na jednotku, je atmosfera, z ktorej naskakuju zimomriavky. Stoji nieco v rohu miestnosti alebo nie? Napomaha tomu aj nervydrasajuca hudba a herecke vykony. Toni si ide po Oscara. Praca s kamerou si zasluzi oslavne ody, tak prepracovane a oku lahodiace zabery sa len tak nevidia. Zaver filmu a celkova pointa mi vsak vobec nesadli. Velka skoda, ze sa neuberali skor smerom Exorcistu, pretoze asi poslednych 10 minut pred koncom bolo vybornych a o to viac to nastve, ked je film propagovany prave v tomto duchu. Slabsie styri.(14.6.2018)

• Talina

Nejlepší horor tohoto roku ? Bravurní psychologické drama? Ehm prosím? Větší kravinu jsem neviděla, fakt upřímně z celého srdce lituji času a peněz, které jsem za to dala. Kdyby to aspoň zachránil trošku konec, jak už se mi párkrát stalo v minulosti u slabších filmů, ale tady? Tady to konec ještě více znehodnotil, fakt nedoporučuji a absolutně nerozumím lidem, kteří můžou toto nazvat masterpice. Jednu hvězdu dávám jen proto, že nechci dávat odpad.(23.6.2018)