McMafia (TV seriál) (festivalový název)

McMafia

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 2018, 7 h 50 min (Minutáž: 8x55 min)

Velice pomalu plynoucí příběh o mafiánské rodině, která musí kvůli jedinému činu začít žít opět na druhé straně barikády. Čekal jsem větší gradaci, ale na druhou stranu se mi zase líbilo luxusní vyprofilování jednotlivých postav. Seriál je založen na dialozích a situacích z nich plynoucích. Akční scény se ale vůbec nekonají (jen na pár několikavteřinových výstřelů). Celé to soupeření se rozehrává zejména ve virtuálním světě internetu, kde se přesouvají jednotlivé peněžité transakce. James Norton se mi zpočátku nejevil jako nejlepší volba na hlavního hrdinu, ale postupem času si mé sympatie získal. Zejména Alexej Serebrjakov a Merab Ninidze převáděli herecký koncert. Zamlouvaly se mi rozmanité lokace, kde se natáčelo. Významnou roli obdržela Praha a hlavně Roden (mj. si zde zahrál i menší, ale vskutku zajímavou roli Vašut). Popravdě nevím, jestli se mi finální přerod hlavního hrdiny z empatického člověka na vychytralého grázla zdál věrohodný. Ale jako zakončení OK. Druhou sérii nečekám. Dou budoucna více takových projektů. Za mě dávám 77 %(10.10.2018)

Praha, Londýn, Tel Aviv, Moskva, ruská mafie, Vašut umlácený železnou tyčí, fajn Roden. A geniální finále, kdy hlavní hrdina dokonal transformaci z fádního londýnského finančníka v chladného ruského byznysmena, který jde přes mrtvoly. Doslova. V posledním díle mě nedostala scéna v pokoji, ale pouhé nepodání ruky "příteli". Tady bylo jasno, že někdo má koule. Konečně.(5.3.2018)

Chtě nechtě jsem si musel vzpomenout na Kmotra. I tady nechce mít hlavní hrdina s kriminální minulostí svojí rodiny nic společného, ale stejně jako Michaela Corleoneho i jeho nakonec okolnosti semelou. Jen se tady jedná o mezinárodní zločin na té nejvyšší úrovni, do kterého jsou zapleteny jak ruské bezpečnostní špičky, tak třeba izraelský politik či český ex-policista. Vše se tedy odehrává v kulisách Moskvy, Prahy, Londýna, ale i Bombaje či španělských letovisek. Zejména domácí prostředí pro mě bylo plus. Kor když mu vládl jako vždy perfektní Roden. Nicméně alfou a omegou celého seriálu bylo, jak se představitel hlavního hrdiny popasuje se svojí proměnou a musím říct, že i když James Norton rozhodně není Al Pacino, zvládl to skvěle. Bavili mě i herci ve vedlejších rolích a zejména Merab Ninidze v roli hlavouna ruské mafie byl naprosto bezchybný. K dokonalosti tomu sice něco málo chybělo, ale to vem čert. Doufám v druhou řadu. 85%(5.3.2018)

Veľmi realistický seriál. Nedávno bol odhalený gang, ktorý pašoval stovky kilogramov kokaínu v ruskej diplomatickej pošte, a pricestoval do južnej Ameriky v lietadle pohlavára KGB/FSB Nikolaja Patruševa: https://plus7dni.pluska.sk/Zahranicie/Narkotika-priamo-velvyslanectve-Gang-planoval-prepasovat-kufre-kokainu(31.3.2018)

„ROČNÍ OBRAT MEZINÁRODNÍHO ORGANIZOVANÉHO ZLOČINU SE ODHADUJE NA 870 MILIARD DOLARŮ…“ /// Britská krimi minisérie, ve který máme možnost sledovat přerod mladýho, úspěšnýho a spokojenýho muže, hnanýho touhou po pomstě, v mafiána. Ta pomsta ale nakonec jenom ospravedlňuje to, co se z něj postupně stává… Sledujeme převážně ty špatný. Komu fandit? No, těm špatnejm! Tihle anti-hrdinové jsou totiž dobří i špatní zároveň. Dneska už se gangsteři neproháněj po ulicích s Thompsonem v ruce. Sedí v zasedacích místnostech jako bankéři, politici, právníci. Hranice mezi obyčejným světem a podsvětím se ztenčila. A tihle lidi chtějí ovládat svět. Jedno však zůstalo stejný - mocní muži mají schopný nepřátele… Dynamika vyprávění je kolísavá. Nečekejte strhující jízdu plnou zabíjení a akčních pasáží. Jde o vztahy v rodině, o lidi, který (někdy až smrtelně) ovlivní Alexovi mocenské hry a rozhodnutí. Na pozadí lidskýho příběhu se nám odkrejvá děsivej pohled na to, jak snadno se peníze stávaj špinavejma a jak může fasáda luxusu maskovat hrozný zločiny. V tomhle světě rasa, náboženství, barva a krédo nepředstavují žádný překážky. Jde jen o uzavření výnosnýho obchodu. Baví mě, jak tvůrci přistoupili ke ztvárnění toho takzvaně globálního světa. Navíc je super, že tady každej mluví tak, jak mu zobák narostl. Jestli je postava z Izraele, Ruska nebo Bombaje, tak herec taky. Z našich luhů a hájů do seriálu výrazněji zasáhl Karel Roden. A nsmazatelnou krvavou stopu zde zanechal Marek Vašut. Ano, takhle pravděpodobně funguje dnešní svět organizovaného zločinu. Nevím, jestli bych měl podobnej názor ve skutečným světě, ale v tomhle filmovým mě to bavilo! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „McMafie - Zločin bez hranic“, kterou v roce 2007 napsal Misha Glenny, neznám. 2.) Nechápu rozdíl mezi děláním něčeho kvůli prachům nebo kvůli výdělku. 3.) Thx za titule „danielsk“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(30.3.2018)

• - Seriál se natáčel na několika místech na světě: Bělehrad (Srbsko), Praha (Česká republika), Tel Aviv (Izrael), Mombaj (Indie), Moskva (Rusko), Istanbul a Izmir (Turecko), Káhira (Egypt), dále ve Velké Británii, Belize a Chorvatsku. (Yardak)