McMafia (TV seriál) (festivalový název)

McMafia

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 2018, 7 h 50 min (Minutáž: 8x55 min)

Praha, Londýn, Tel Aviv, Moskva, ruská mafie, Vašut umlácený železnou tyčí, fajn Roden. A geniální finále, kdy hlavní hrdina dokonal transformaci z fádního londýnského finančníka v chladného ruského byznysmena, který jde přes mrtvoly. Doslova. V posledním díle mě nedostala scéna v pokoji, ale pouhé nepodání ruky "příteli". Tady bylo jasno, že někdo má koule. Konečně.(5.3.2018)

Veľmi realistický seriál. Nedávno bol odhalený gang, ktorý pašoval stovky kilogramov kokaínu v ruskej diplomatickej pošte, a pricestoval do južnej Ameriky v lietadle pohlavára KGB/FSB Nikolaja Patruševa: https://plus7dni.pluska.sk/Zahranicie/Narkotika-priamo-velvyslanectve-Gang-planoval-prepasovat-kufre-kokainu(31.3.2018)

Chtě nechtě jsem si musel vzpomenout na Kmotra. I tady nechce mít hlavní hrdina s kriminální minulostí svojí rodiny nic společného, ale stejně jako Michaela Corleoneho i jeho nakonec okolnosti semelou. Jen se tady jedná o mezinárodní zločin na té nejvyšší úrovni, do kterého jsou zapleteny jak ruské bezpečnostní špičky, tak třeba izraelský politik či český ex-policista. Vše se tedy odehrává v kulisách Moskvy, Prahy, Londýna, ale i Bombaje či španělských letovisek. Zejména domácí prostředí pro mě bylo plus. Kor když mu vládl jako vždy perfektní Roden. Nicméně alfou a omegou celého seriálu bylo, jak se představitel hlavního hrdiny popasuje se svojí proměnou a musím říct, že i když James Norton rozhodně není Al Pacino, zvládl to skvěle. Bavili mě i herci ve vedlejších rolích a zejména Merab Ninidze v roli hlavouna ruské mafie byl naprosto bezchybný. K dokonalosti tomu sice něco málo chybělo, ale to vem čert. Doufám v druhou řadu. 85%(5.3.2018)

Starý dobrý příběh o v poctivém spekulativním bankovnictví ukotveném synkovi mafiánského rodu, kterého minulost tatínkových aktivit postupně dožene. Tentokrát žádné melancholické retro, ale globalizovaný svět. Odehrává se to všude možně a Praha je dokonce jednou z hlavních lokalit. Dobře napsané, zahrané, inteligentní postavy působí inteligentně a kdo má mít charisma, tak ho skutečně má. Vynikající casting - především Rusů a Židů. Nebýt několika zbytečných a natahovaných dějových linek uprostřed série, bylo by to za plný počet. Cekem podstatná role Karla Rodena taky potěšila.(6.3.2018)

„ROČNÍ OBRAT MEZINÁRODNÍHO ORGANIZOVANÉHO ZLOČINU SE ODHADUJE NA 870 MILIARD DOLARŮ…“ /// Britská krimi minisérie, ve který máme možnost sledovat přerod mladýho, úspěšnýho a spokojenýho muže, hnanýho touhou po pomstě, v mafiána. Ta pomsta ale nakonec jenom ospravedlňuje to, co se z něj postupně stává… Sledujeme převážně ty špatný. Komu fandit? No, těm špatnejm! Tihle anti-hrdinové jsou totiž dobří i špatní zároveň. Dneska už se gangsteři neproháněj po ulicích s Thompsonem v ruce. Sedí v zasedacích místnostech jako bankéři, politici, právníci. Hranice mezi obyčejným světem a podsvětím se ztenčila. A tihle lidi chtějí ovládat svět. Jedno však zůstalo stejný - mocní muži mají schopný nepřátele… Dynamika vyprávění je kolísavá. Nečekejte strhující jízdu plnou zabíjení a akčních pasáží. Jde o vztahy v rodině, o lidi, který (někdy až smrtelně) ovlivní Alexovi mocenské hry a rozhodnutí. Na pozadí lidskýho příběhu se nám odkrejvá děsivej pohled na to, jak snadno se peníze stávaj špinavejma a jak může fasáda luxusu maskovat hrozný zločiny. V tomhle světě rasa, náboženství, barva a krédo nepředstavují žádný překážky. Jde jen o uzavření výnosnýho obchodu. Baví mě, jak tvůrci přistoupili ke ztvárnění toho takzvaně globálního světa. Navíc je super, že tady každej mluví tak, jak mu zobák narostl. Jestli je postava z Izraele, Ruska nebo Bombaje, tak herec taky. Z našich luhů a hájů do seriálu výrazněji zasáhl Karel Roden. A nsmazatelnou krvavou stopu zde zanechal Marek Vašut. Ano, takhle pravděpodobně funguje dnešní svět organizovaného zločinu. Nevím, jestli bych měl podobnej názor ve skutečným světě, ale v tomhle filmovým mě to bavilo! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „McMafie - Zločin bez hranic“, kterou v roce 2007 napsal Misha Glenny, neznám. 2.) Nechápu rozdíl mezi děláním něčeho kvůli prachům nebo kvůli výdělku. 3.) Thx za titule „danielsk“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(30.3.2018)

• - Seriál se natáčel na několika místech na světě: Bělehrad (Srbsko), Praha (Česká republika), Tel Aviv (Izrael), Mombaj (Indie), Moskva (Rusko), Istanbul a Izmir (Turecko), Káhira (Egypt), dále ve Velké Británii, Belize a Chorvatsku. (Yardak)