Patrick Melrose (TV seriál)

Patrick Melrose

• Německo

Patrick Melrose

Velká Británie, 2018, 5 h 4 min (Minutáž: 59–63 min)

Neskutočný výkon Benedicta Cumberbatcha. Aj napriek tomu, že herecky je tento seriál obsadený slušne (Jennifer Leigh, Hugo Weaving) on svietil v žiare reflektorov a ostatní boli skrytí v jeho tieni. Ešte stále vo mne víria dozvuky skvostného hereckého výkonu, ktorý som si plnými dúškami vychutnávala. Sama som bola prekvapená, ale naozaj som sa pri pozeraní tejto minisérie bavila. Každá časť ma vtiahla do príbehu Patricka Melrosea až natoľko, že som tento krátky seriál musela zhltnúť naraz. Na povrchu dokonalé aritokratické rodiny, no pod povrchom len špinavosti, zvrátenosti, falošné úsmevy, podlizovanie, pokrytectvo - smútok a nešťastie.(5.7.2018)

I když se s Tebou život nemazlil, máš to pořád ve svých rukou, o tom jsem skálopevně přesvědčen. Stačí jen chtít a mít kolem sebe někoho, na kom Ti záleží a ono to snad půjde. Nač opakovat chyby svých rodičů, když sám jich mám víc, než dost. A speciální díky Tobě, Benedicte. Úžasný výkon. Ostatní herci možná také dobří, ale Ty mezi nimi vyčníváš, jako maják v moři. Troufnu si tvrdit, že už jen díky Tobě na tenhle seriál nikdy nezapomenu.(11.6.2018)

Patrick Melrose to u mě měl velmi těžké. I přes všechny jasně viditelné kvality, jsem měl dost velký problém si pustit po prvním díle druhý díl. První díl je velmi dobře natočený, ale pro mě to byl ze začátku hodně silný drogový trip, na který jsem nebyl připravený, a trochu mě odrazoval od dalších dílů. Jenže druhý díl tohle všechno smetl ze stolu a přinesl něco úplně jiného. A dost nepříjemného a svým způsobem i děsivého. A tady jsem se chytl a věděl jsem, že chci vědět, jak to s Patrickem dopadne. A na téhle vlně jsem se nesl až do konce. A můžu říci, že jsem dost spokojený. Ne všechno bylo dokonalé. Některé věci mě přišly trochu zbytečnější, ale ta pointa je, i tak mrtě silná a působivá. Režisér Edward Berger odvádí parádní práci a je radost sledovat, jak umí prodávat dialogy, a jak si hraje se střihem a propojováním scén a času. A to se ani nezmiňuji, že z herců vytahuje jedny z nejlepších výkonů jejich kariér. Benedict Cumberbatch je pan herec, a tady to znovu dokazuje. Jeho výkon je hodně tlačen na přehrávání, drogové a alkoholové výjevy, ale taky je plný skutečných a silných emocí, ze kterých mrazí v zádech. Jennifer Jason Leigh má zajímavou roli, a její výkon je velmi dobrý, a samotná role vůbec nebyla lehká a ona jí zvládla moc dobře. A nakonec jsem si nechal démonického Huga Weavinga, který si ukradl celou druhou epizodu pro sebe, a je zde neskutečně skvělý, až z něj jde strach a respekt. A i zbytek obsazení předvádí výborné výkony, které podporují hlavní herce. Osobně mě dost sedla i ta kritika společnosti, strach z opakováních chyb, a taky to že některé rány se nikdy nezahojí. Opravdu mě moc potěšilo, že seriál toho nabízí mnohem více, než se na první pohled zdá, a že některé věci do sebe začnou zapadat až později. Není to divácky snadná podívaná, ale kdo to vydrží, tak ho čeká zajímavá odměna. Patrick Melrose je luxusní mini série, která stojí za to vidět.(2.8.2018)

„Of course it was wrong to want change people, but what else could you possibly want do do with them?" Pět epizod ze života narcistního schizoidního alkoholika se sebevražednými sklony. První díl, nejvíce ukotvený v Melrosově roztěkané mysli, připomíná nepolevujícím tempem, množstvím jump cutů, neutichajícím vnitřním dialogem, střídáním pomalých nájezdů kamery a symetrických kompozic s těkavým ručním snímáním hodinový panický záchvat - „koncentrace jako plamenomet“, křeče, třas, myšlenky na sebevraždu. Melrose nechce vystřízlivět a zklidnit se, protože ví, že by se propadl do svého pošramoceného nitra a semlely by jej traumatizující vzpomínky na dětství, které bolí víc než spálená kůže nebo vpichy injekční stříkačky a které přibližuje navenek prosluněný, v jádru skoro hororový druhý díl (s otcem coby obávaným monstrem), přepisující vyznění toho prvního (poprvé jsme se mu škodolibě smáli, podruhé jej litujeme). ___ Patrick je příliš upřímný sám k sobě, aby část svého já dokázal zcela popřít a předstírat, že se mu nic nestalo (tak jako zbytek vyšší společnosti, do které alespoň dle svého původu patří). Drogy a alkohol mu pomáhají odvést pozornost od hlasů a myšlenek v jeho hlavě. ___ Melrosovo odhodlání převzít nad vlastním životem kontrolu, započaté na konci úvodního dílu prvním projevem roky potlačovaných emocí, pokračuje ve třetí epizodě, která je zprvu stejně apatická, pomalá a bez nálady jako člověk zbavujících se svých závislostí. Když je Patrick sám, je nápor vzpomínek nejsilnější. Vyrazit do společnosti pro něj na druhou stranu znamená vidět se s lidmi, kteří jsou stejně nesnesitelní jako jeho otec. Večírek, kam byl pozván, především ukazuje, jak se v aristokratických rodinách opakují tytéž narušené vzorce výchovy, tytéž ponižující rituály nadřazující etiketu lidskosti, tedy něco, čeho se Melrose sám bude snažit mermomocí vyvarovat. Díl vrcholí jednou z nejlépe napsaných, zahraných a rytmizovaných dialogových scén, jaká se kdy na televizních obrazovkách objevila. Melrose se svému příteli svěřuje s nejtemnějším tajemstvím a vyjadřuje touhu stát se nyní, když již víceméně vystřízlivěl, součástí skutečného světa a být něčím přínosný. Obává se ovšem, že pokud odstraní hořkost, zášť, sarkasmus, snobismus a sebenenávist, možná už nic nezbude. Přítel mu navrhuje, aby svůj život zkusil naplnit něčím hodnotnějším, třeba láskou a rodičovstvím. ___ Čtvrtá epizoda, opět se držící převážně Melrosova hlediska, ovšem ukazuje, že ani v případě, že se obklopíte hodnotnými lidmi, nemusíte začít věřit, že sami máte nějakou hodnotu. Melrose se tolik snaží uchránit své potomky před rodinným prokletím, až znovu padá do deprese a závislosti. Jeho syn sice není zneužíván, ale přesto se ocitá v podobně nejisté a stresující pozici jako ve stejném věku Patrick. Poslední epizoda ukazuje další cyklus vysilujícího boje se sebou samým a zároveň jeden životní cyklus uzavírá, když Melrose nechává po otci pohřbít také matku. Jeho sílící a zase ochabující víru, že už se dokáže udržet na vlastních nohou, vyjadřuje střídání dvou příběhových rovin, dvou pohybů (propad do nitra a pohyb vpřed). Pokud bude chtít uspět, bude se muset zbavit závislosti nejen na drogách a alkoholu, ale také na otci, matce a všem ostatním, co jej determinovalo, stát se nezávislým na představě o tom, jaký život by měl vést a kým by měl být. Díky přesnosti, nadhledu a vnímavosti, s jakou série jeho boj plný vzestupů, pádů a opakování vykresluje, má zhlédnutí všech pěti dílů podobné účinky jako psychoterapie. Velmi zábavné, velmi temné, velmi silné, prozatímní vrchol letošní hrané televizní tvorby (a pravděpodobně i Cumberbatchovy kariéry).(26.6.2018)

Pět příběhů ze života Patricka Melrose. Každý z nich je atmosféricky trochu jiný, ale všechny neskutečně působivé. Postupné odkrývání Patrickovi trpké minulosti a nejisté přítomnosti dokáže vtáhnout a doplněné skvělými výkony Cumberbatche nebo Weavinga, mě celé dílo opravdu přikovalo k obrazovce. oblíbené části: 02 - Never Mind, 05 - At Last(11.6.2018)