Patrick Melrose (TV seriál)

Patrick Melrose

Velká Británie, 2018, 5 h 4 min (Minutáž: 59–63 min)

I když se s Tebou život nemazlil, máš to pořád ve svých rukou, o tom jsem skálopevně přesvědčen. Stačí jen chtít a mít kolem sebe někoho, na kom Ti záleží a ono to snad půjde. Nač opakovat chyby svých rodičů, když sám jich mám víc, než dost. A speciální díky Tobě, Benedicte. Úžasný výkon. Ostatní herci možná také dobří, ale Ty mezi nimi vyčníváš, jako maják v moři. Troufnu si tvrdit, že už jen díky Tobě na tenhle seriál nikdy nezapomenu.(11.6.2018)

Velice silné 4 hvězdičky. Trochu mě mrzí, že seriálu trošku došel v jeho druhé polovině dech. Jinak bych určitě sahal po větším hodnocení. Je zde předložen velice děsivý příběh o tom, jak mohou odporné zážitky z dětství ovlivnit dospělý život. Jestliže se divák v první epizodě uculuje nad zdrogovaným Patrickem, postupné odhalování příčin přináší naprosto opačné pocity. Líbí se mi, že seriál nutí k přemýšlení. Opravdu je tu naděleno mnoho témat, k nimž je třeba vyjádřit postoj. Rád bych se zaměřil i na vizuální stránku díla. Výbornými články jsou rozhodně kamera a stylizace, která je velice barevná, až působí skoro kontrastně. Pokud se vyžíváte v táhlých a nepřerušovaných záběrech, budete štěstím bez sebe, až spatříte epizodu 3. Tvůrci museli vynaložit obrovské úsilí, když natáčeli dění uvnitř zámeckého interiéru. A skutečně - výsledek je skvostný! Co se týče herců, není třeba nic říkat o Benedictovi, který si scény získává automaticky pro sebe. Potěší ale i další britští herci. Za mě určitě Holliday Grainger a Indira Varma, obě důvěrně známé z ostrovních seriálů, ale i Pip Torrens z Koruny.(13.6.2018)

Pokud jsem minisérii Broken (2017) nazvala koncentrovanou, ničím neředěnou depresí, pak tento seriál je naprostou ultra depresí. Především druhá epizoda je tak silná káva, že není lehké ji sledovat a přemýšlím, jestli na poli seriálové tvorby pamatuji něco více temného. Benedict Cumberbatch zde ke všemu hraje úžasně, citlivě, lidsky a určitě by si zasloužil nějaké herecké ocenění za svůj výkon. V prvním dílu to sice zase vypadalo jen na "Sherlocka" se vší svou přepjatostí a arogancí, od třetího dílu však vybalí tak perfektně sedící a uvěřitelné herectví, jaké jsem u něj neviděla od komorního dramatu Wreckers (2011). Ačkoli druhý a třetí díl seriálu Patrick Melrose jsou skutečně na hodně vysoké úrovni, problém je, že si série svou zajímavost neudrží až do konce. Zatímco především třetí díl je skvělou kritikou snobského způsobu života (kterému se nevyhne ani sestra královny Alžběty Margaret) se vší prázdnotou, povrchností, absencí všech hodnot a morálky, zbylé dva díly bohužel tak trochu navážou na ten první a pouze "pitvají" hlavní postavu. Další věc, která mi, jako divákovi, vadila, byly obrovské časové skoky mezi epizodami a zaměřování se na nepodstatné věci z Patrickova života, místo těch podstatných (proč se například celý jeden díl díváme na to, jak Patrickova matka odkazuje dům nějaké nadaci, místo toho, abychom třeba viděli, jak se Patrick dal dohromady se svojí budoucí manželkou? Nebo proč se prakticky celý první díl máme dívat na jednu postavu, která fetuje, nebo shání fet? Nestačilo by z fetování, opíjení se a blouznění třeba jen dvacet minut a zbytek vyplnit dějem? atd.). Dále je třeba ocenit odvahu Huga Weavinga hrát tak odporné monstrum, které navíc ztvárňuje natolik sugestivně, že se vám z něj dělá špatně od žaludku, sotva se objeví na scéně. Jennifer Jason Leigh vedle něj působila naprosto průměrně a nezajímavě. /// Patrick Melrose rozhodně není špatný seriál, jeho největším problémem je však nevyrovnanost kvality jednotlivých dílů a možná i problém tvůrců s nejistotou, co chtít seriálem nakonec říci. Benedict Cumberbatch je zde ale skvělý a jsem ráda, že navzdory účinkování v hloupých Marvelovkách a čím dál horším a kýčovitějším Sherlockovi, vzal roli v krátké komorní minisérii, kde může uplatnit svůj talent a doufám, že bude v tomto trendu pokračovat.(8.7.2018)

Výborná série ze světa mladých, nadějných a bohatých. K tomu pod vlivem drog, chlastu a otce despoty, který si vzal, co se mu namanulo. Drsné zrcadlo určité vrstvy lidí a tak trošku i doby, ve kterém vládne Benedict Cumberbatch svým až démonickým přístupem k herectví. Jen možná škoda, že mi to k pětihvězdičkové palbě přišlo moc natahované. Námět by se dal klidně zkrátit do podoby solidního filmu. Pořád se ale jedná o hodně slušnou daramatickou stylovku, která je silná v průběhu, ale trošku strádá v závěrečné pointě.(22.6.2018)

Áno, tak toto bol precízne vypracovaný scenár o tom, ako môžu rodičia dokonale zničiť život svojim deťom. Podotýkam, čo sa týka psychologickej stránky, najmä v prípade Patricka, ide o presnú štúdiu stavov, ktoré môže u ľudí takéto chovanie vyvolať. Z tohto pohľadu pre mňa veľký prínos. Avšak nezabudlo sa tu ani na humor, ktorý pramenil hlavne v sarkastických Patrickových poznámkach, hlavne na otca. Užil som si ich hneď v prvej časti do sýta. V rovine drámy tiež nemám čo vytknúť, niektoré scény ma veru riadne stisli za srdce a poriadne s ním zakmásali. Oceňujem tiež ako sa nápadito a inteligentne odkrýval celý ten Patrickov životný príbeh a príbeh jeho rodiny pred očami diváka, v ktorom jednotlivé subžánrové zložky spolu fungovali ako dokonale namazaný stroj. No a čo sa týka Patricka... neskutočný výkon, to najlepšie čo zatiaľ tento herec ponúkol... absolútne. Kto má aspoň trochu rád Benedicta Cumberbatcha, tak táto záležitosť je jednoznačne povinnosť. Čo dodať... bude to vo mne rezonovať riadne dlho.(18.6.2018)

• - V roce 2014 Benedict Cumberbatch řekl v jednom rozhovoru, že by si rád zahrál literární postavu Patricka Melrose. Za pár let se mu to podařilo. (tedvidek94)

• - Mladý Patrick Melrose, kterého hraje Sebastian Maltz, má tmavě hnědé oči. Dospělý Patrick má však modro-zelené oči. (tedvidek94)

• - Lara Pulver, která se objevila po boku Benedicta Cumberbatche v seriálu Sherlock (od r. 2010), měla původně hrát manželku Patricka Melrose. Nakonec po vzájemné dohodě odstoupila a do role byla obsazena Anna Madeley. (tedvidek94)