Epizody(7)

Seriál Útěk z vězení v Dannemoře je inspirován útěkem z vězení v severní části New Yorku, k němuž došlo v létě roku 2015. Případ podivnější než fikce vedl k celostátnímu pátrání po dvou odsouzených vrazích, jimž pomohla uprchnout vdaná zaměstnankyně věznice, která s oběma muži dlouhé měsíce udržovala poměr. Benicio Del Toro hraje usvědčeného vraha Richarda Matta, hlavního strůjce útěku, který ve vězení působil nejen jako umělec, ale i jako zastrašující síla. Patricia Arquetteová hraje Tilly Mitchellovou, manželku a matku z pracující třídy, která má ve vězení na starosti krejčovskou dílnu. Ta s oběma muži naváže sexuální vztah a nakonec přistoupí na to, že jim do mraženého mletého masa schová pilníky, aby jim pomohla dostat se na svobodu. Paul Dano představuje Davida Sweata, usvědčeného vraha policisty, který k Tilly patrně chová skutečné city a neochotně se stane Mattovým partnerem v jeho komplotu. (HBO Europe)

Trailer

Fr

„CHTĚL BYCH TI MALOVAT KRÁSNÝ OBRÁZKY A K TOMU NĚCO POTŘEBUJU"... "A CO?"... "PILKU NA ŽELEZO"... /// Příběh, kterej napsal sám život – protože tohle by snad ani nikoho nenapadlo. V hlavní roli manželé jak z Farga a dvojka šikovnejch vězeňskejch umělců…Ovšem moc se mi to pod kůži nedostalo. Jasně – Patricia Arquette hraje jakoby snad ani nehrála… (ale takovej Benicio zase nemá moc co hrát… většinu času jen sedí nebo píchá…), takže většinu času mně prostě zůstává „jen“ rozum stát. Je to takový… furt to samý. Až poslední díl plnej survivalu a špinavýho svědomí je zajímavej. Ale stejně moc dlouhej. Na tuhle historku přepálená stopáž… Kdyby to byl celovečerák… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Jsem členem fanklubu Joyce Mitchell. 3.) Thx za titule ,,“need4seed“ a „98765““. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Malarkey

Proč Ben Stiller netočí víc? Od tohoto seriálu uběhly dva roky a kde nic, tu nic. Přitom Útěk z vězení v Dannemoře je perfektně provedený seriálový útěk z vězení. Výborné je nejen vedení herců, kde Patricia Arquette, Paul Dano a Benicio Del Toro ukázali, proč jsou skvělí herci, ale navíc tu Stiller představil absurdní příběh, který natočil naprosto realistickou formou, což je u podobných příběhů dost potřeba. Jediný detail je snad akorát ten, že námět by stačil na film a tak je seriál víceméně dost natahovaný. Teoreticky by stačil první a poslední díl. Samozřejmě pro celkový zážitek stojí za to ale vidět celý seriál. Opět vysloveně kvalitní filmařina se vším všudy. ()

Radek99

Opravdu vynikající escapový seriál s překvapivým a podvratným - svým přesahem ovšem značně hlubokým - twistem v předposlední epizodě. Divácké sympatie k vězňům prchajícím z vězení jsou v drtivé většině případů pošetilé. Coby herec je Ben Stiller v podstatě jen průměrný bavič, překvapeně ale zjišťuji, že coby režisér je o několik úrovní výše! Kéž by na režisérskou stoličku usedal častěji... ()

gudaulin

Bena Stillera jsem měl dlouhá léta zafixovaného jako úspěšného baviče - tvůrce a aktéra nenáročných komických podívaných. Pak přišel s novým zpracováním Waltera Mittyho a já s překvapením zjistil, že komedii umí natočit i kultivovaným způsobem a je schopný zdrženlivého, civilního hereckého projevu. Stále se ale pohyboval na bezpečné půdě komediálního žánru. Až Útěk z vězení v Dannemoře mě přesvědčil, že jeho talent je všestranný a nedoceněný. Útěk je jednou z nejlepších a nejzajímavějších útěkových žánrovek s propracovanými, nejednoznačnými charaktery, skvělým scénářem a špičkovým herectvím. Série představuje nevšední zážitek i za předpokladu, že znáte konec příběhu natočeného podle skutečných událostí. Už jen sledovat módy chování trestanců a dozorců a všech ostatních aktérů příběhu je k nezaplacení. Seriál se žánrově pohybuje na hraně mezi dramatem a tragikomedií. Účast Benicia Del Toro a Patricie Arguette dělá z Útěku mimořádnou událost a skvělou zábavu. Del Toro si labužnicky vychutnává svou postavu a dává divákovi poznat sílu její záludnosti, krutosti a destruktivity, Patricia se nenechává zahanbit a kontruje poživačností, nezodpovědností, myšlenkovou krátkozrakostí a sebestředností. Zkrátka líbezná společnost k pohledání. Celkový dojem: 95 %. ()

Isherwood

V polovině seriálu jsem se přistihnul, že mě svrbí prst nad Wikipedií, abych z ní nevysál všechno info o tomhle případu, ze kterého bizarnost jenom kape. Vydržel jsem až do konce a pak žasnul nad tím, že Ben Stiller přeci jenom trochu obrousil hrany, především co se povahy hlavního dua týče. Tahle dvojka nejsou vysmátí muklové, ale párek zmrdů, který je vám možná sympatický castingem, ale ten útěk jim ve svém hlubokém spravedlivém jádru vlastně ani nepřejete. Šel by z toho udělat dvouhodinový film se stejným poselstvím, ale pak bychom byli ochuzeni o precizní režijní jízdu, kdy si Stiller přesně vodí hrdiny i soundtrack, který pracuje s náladou, která jde proti diváckým očekáváním i žánrovým klišé. Plyne to zvolna a tušíte, jak to dopadne, ale tohle týdenní trýznění, kdy nedočkavě přešlapujete u televize a čekáte, až bude ve stream service aktivní tlačítko "play", jsem nezažil léta. Za tou zdánlivě prostou a šedivou fasádou věznice se skrývá hodně, systémová obžaloba, rozbité rodinné vazby i neuvěřitelný motor touhy po svobodě. Přičemž vyzobávat si můžete dle libosti. Do budoucna to nebude trvalka, chybí tomu víc diváckých highlightů i větší tah na pozlacená ocenění, ale obrovský pocit skvěle odvedené tvůrčí práce ve mě zůstane ještě dlouho. ()