Reklama

Reklama

Válka es

(TV seriál)
  • Česko Úsvit leteckých es (více)
všechny plakáty

Obsahy(1)

1. část: První světová válka se začíná utápět v zákopech a rodí se noví hrdinové, ovládající vzduch... Maršál Joseph Joffre oznamuje, že letectvo již není jen nástrojem průzkumu, jeho posláním je ničit nepřátelská letadla. Pro stovky mladých pilotů přichází čas bránit svou vlast a uhasit touhu po dobrodružství. Ale počátky jsou krušné: Němec Von Richthofen a Francouz Guynemer jsou zpočátku považováni pro létání za fyzicky málo odolné, Brit Mannock vidí jen na jedno oko a musí podvádět při testech na oční prohlídce. Němec Udet je nešikovný a bojí se nezdarů při přistání. Na druhé straně Francouz Fonck má z budoucího hrdiny prakticky vše. Hrůzostrašná bitva u Verdunu, odehrávající se v průběhu roku 1916, výrazně změnila pohled na vojenskou činnost. Zásadním cílem se stalo ovládnutí oblohy. Původně nevýrazný letecký průmysl začíná vyrábět letadla po tisících. Zatímco Fonck, i když se jeví jako perspektivní, nedokáže sestřelit nepřátelský stroj, Guynemer a von Richthofen násobí své udatné činy a vzdušná vítězství. Tito piloti, velebeni generálními štáby i tiskem, se stávají hvězdami, protože veřejnost hrdiny potřebuje. Guynemer, hýčkaný nejkrásnějšími ženami, se stává prvním „Esem es“. Oslavovaný von Richthofen, jinak přezdívaný Rudý baron, miláček císařovny, se stává noční můrou nepřátel.
2. část: V bitvách na obloze dochází k zásadnímu zvratu, Němci mění taktiku na boj ve skupinách... Nastal konec samostatných letů a soubojů, které tak proslavily Guynemera. Není neobvyklé, že proti sobě stojí stovka letadel. Rudý baron chválí Ernsta Udeta a přijímá ho do své slavné letky. Mannock, který je v 29 letech již pilotem-doyenem, je rozený vůdce, věnuje pozornost mladým kolegům, které během bojů sleduje a chrání. V Berlíně i Paříži se piloti během své dovolenky oddávají okázalému, pompéznímu životu. Jenže tento pohled oslavující letecké hvězdy, určený veřejnosti, rozhořčí vojáky v zákopech. I oni čelí bez přestávky nebezpečí, mají své hrdiny, ale o tom tisk mlčí. V září 1917 je Guynemer sestřelen, jeho tělo se nikdy nenajde. Fonck ho neustále mstí. Jde od vítezství k vítězství. I on se stává „Esem es“ a vede v roce 1918 letce v bitvě, která odrazila německou ofenzívu a smířila francouzské pěšáky se spojeneckými letci. Německá ikona, von Richthofen, šel v Guynemerových šlépějích. Jeho smrt rozvířila německé veřejné mínění. Byl to žijící bůh? Nebo, jak píše Udet, nejprostší člověk, kterého poznal, pouhý smrtelník, kterého si bude cenit další pokolení? První světová válka končí. Několik tisíc rytířů nebes přišlo o život. Posunuli však limity schopností svých letadel i hranice vlastní, a přivedli letecký průmysl do nové éry. (Česká televize)

(více)

Recenze (6)

Petike 

všechny recenze uživatele

Veľmi pekná dokumentárna miniséria, príjemne prekvapila. :-) Som rád, že v dnešnej dobe už vznikajú aj takéto viac vysokorozpočtové dokumenty, ktoré nepozostávajú len z archívnych záberov a komentára, ale ponúkajú pestrejší a dynamickejší pohľad na celú tému, perspektívu, akú si táto téma zaslúži. Francúzi boli vždy snaživými dokumentaristami, a toho je veľmi kvalitné, veľmi vydarené dielo. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Výborný dokument z časů, kdy se rodilo válečné letectví. Letouny už nesloužily jen jako pozorovací, ale někteří letci se z nich naučili střílet po ostatních. Zlepšovaly se výkony strojů, nesené zbraně, vznikl synchronizovaný kulomet umožňující palbu skrze otáčející se vrtuli aniž by došlo k jejímu zasažení... Z některých zručných pilotů se rázem stali i zruční zabijáci a toto je seriál právě o nich ! * * * * * ()

Reklama

italka63 

všechny recenze uživatele

Komu něco říká pilot s přezdívkou Rudý Baron, bude spokojen. Před odvahou těchhle pilotů lze jen smeknout a celkově byly obě epizody zdařile zpracovány.Rozhodně zajímavé. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Poutavý dokument o prvních stíhacích pilotech První světové války, pocházejících z Francie, Německa a Velké Británie. V počátku skutečně byli většinou rytíři nebes. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Letadla mě nezajímají, ale zajímavé jsou postavy a jejich šílené zvrhlé motivace a také historické pozadí. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama