Reklama

Reklama

Život je sladký

  • Velká Británie Life Is Sweet
Komedie / Drama
Velká Británie, 1990, 98 min

Obsahy(1)

Na severu Londýna žijí manželé Wendy a Andy a s nimi i jejich dvojčata, sestry Natálie a Nikola. Wendy pracuje v nedalekém obchodu, vyučuje aerobic na základní škole, sem tam si střihne komediální výstup, sem tam vypomůže v restauraci. A slepě miluje svého manžela, nerozhodného kuchaře, který se jen nerad rozhoupává k důležitým činům. Kousavá dcera Natálie se živí coby instalatérka a sní o prázdninách v Americe. A Nikola? Ta je hlavně nabručená, protože jí to moc nejde s opačným pohlavím, nemá pořádnou práci a navíc trpí nepříliš skrývanou bulimií. Prostě taková obyčejná britská rodinka. A právě v této obyčejnosti je její největší kouzlo, které se všemi hádkami a udobřováním dokonale vystihnul na pět Oscarů nominovaný legendární britský režisér Mike Leigh. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (21)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Na tomto snímku je vidět, jak se nám v Čechách dobře daří oproti některým anglickým rodinám. Tato sociální tragikomedie odlehčeně vypráví poměrně smutný život jedné rodinky, rodičů s dvojčaty v "telecích" letech, jejich sny a problémy, život v domky v řadové zástavbě. Vcelku nezajímavý příběh je opepřený řadou pitoreskních postaviček, několik vybroušených scén, přímo kultovních, zaslouží pochvalu. Pomalé tempo a skvělý závěr. Naděje umírá poslední. Navíc je dobré vidět začátky dnešních herckých es.... 85% ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Tak zvláštní film jsem hodně dlouho neviděla. Po deseti minutách matčina ječáku jsem začala mít obavu, aby na mně nepřišly zarděnky...jenže to začalo dostávat jakýs takýs děj a najednou mi jako parta potencionálních adeptů do blázince pomalu přestávali připadat. Otec v podání Jima Broadbenta byl vlastně úplně obyčejný středostavovský chlapík, kuchař, co miluje svoji rodinu, mírně divná zrzavá dvojčata s brýlemi a svoji hlučnou, leč ochotnou a obětavou ženu, své sny, mírně výstřední zálibu ve sbírání starých krámů a své přátele. Při scéně v nově otevřené restauraci jeho přítele, kam nepřišla ani noha, kde zdrcený kámoš Aubrey učí hrát pomocnou kuchyňskou sílu na bubny, jsem se náramně bavila. A ocenila chování uječené matky ke konci filmu, kdy pomalu měnila hlas do normálu, jen aby pomohla své nemocné dceři.A tak pokud chcete vidět jeden netypický film, proč ne tenhle? ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Tak toto teda bola podarená rodinka.... Aj keď niektoré postavy pôsobili šibnuto, myšlienka a odkaz filmu na konci príjemne zohriali na srdci. Možno klišé, no stále ide o večnú pravdu - hlavne aby sme sa mali všetci radi. Na ničom inom nezáleží. Zároveň som prekvapený, koľko špičkových britských hercov sa zmestilo do jedného filmu. Nadpriemer. 75/100 ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Mike Leigh se ve snímku "Život je sladký" dokáže podívat na své postavy jak realisticky, někdy až bolestivě realisticky, tak i s nadhledem a humorem, kdy u postavy, kterou hraje Timothy Spall si celou dobu nejste jistí tím, jestli přehrává záměrně, nebo je to všechno na efekt. Každá postava je ale lidská a má hloubku. ()

mat.ilda 

všechny recenze uživatele

Fuj, ještě aby to chování podle původu nebylo nakažlivý... to aby byl našinec za Brexit rád dvojnásob - za Brity, i sám za sebe! Rozhodně ne komedie, ale hluboká tragédie o společenském úpadku a destrukci rodiny a já opět vzdávám díky naší zaostalosti a třídní tuposti, která nám nevelí, kam je třeba se přesně zařadit. Jen s velkým sebezapřením jsem sledovala za uši tahající rodinnou komunikaci, balancující na hraně trapnosti a uvěřitelnosti, všechny ty přehrávané grimasy a fistulí pronášené zoufalé hlášky v chudinském londýnském hantecu... a to prosím Tajnosti a lži od Leigha patří k mým hodně oblíbeným socdramatům! Jestli ale počin skutečně odráží realitu, tak moje hluboká účast s Ostrovany, patrně demokracie, již jako vrozená vada, zdegenerovala do nevratných škod - jak já říkám, není nad střídání diktatur... Lehké překvapení nastalo obratem v chování matky, která přiřkla nastalé situaci okolo jedné z dcer status vážnosti až takového významu, že zanechala hloupého řehnění a uschopnila se k smysluplnému shrnutí své situační role. A ještě pobavilo, jak byli ti staří britští pardi o dost mladší... ne tedy, že by platilo i hezčí :-) ()

Galerie (32)

Reklama

Reklama