Apoštol Pavel

• Nový Zéland

• Austrálie

Historický / Drama

USA, 2018, 113 min

Nejedná sa o žiaden vysokorozpočtový kasový trhák, no aj napriek tomu tento film má čo ponúknuť. Ide o prvé spracovanie biblického príbehu o Svätom Pavlovi, ktoré som videl. Musím však povedať, že to nie je klasický, dobrodružný príbeh, aký by sme mohli očakávať. Film pojednáva o Pavlových posledných mesiacoch života, ktoré strávil v rímskom väzení, za to, čo nikdy neurobil. Dej sa odohráva v starovekom Ríme, za čias vlády krutého cisára Nera. A presne takáto temná atmosféra panovala počas záberov na mesto, budovy a na ľudí, ktorí museli prísť o život a "slúžiť" ako fakle pre mešťanov. Nero bol neskutočne bezcitný a nemilosrdný vládca a presne to bolo v tomto filme dokonale vyjadrené a to sa samotný Nero ani vo filme neukázal. Veľmi sa mi páčilo ako Svätý Pavol komunikoval s kresťanskou komunitou prostredníctvom Svätého Lukáša, ktorému diktoval jeho listy obsahujúce myšlienky a posolstvá, ktoré sa dajú aplikovať aj v dnešnej dobe. Z historického hľadiska takmer všetko zostáva nedoknuté až na postavu rímskeho väzenského dozorcu Mauritia, ktorý bol vymyslený pre tento snímok. Svätý Lukáš mu pomohol uzdraviť chorú dcéru a tým pomohol aj jemu. Mauritius sa po tomto skutku aspoň trochu zamyslel nad existenicou “kresťanského” Boha, v ktorého neveril. A takto sa zamýšľal stále viac a viac a aj keď neuveril, rozhovory ktoré viedol so Svätým Pavlom v záhradách boli zamyslenia hodné. Pavol bol skromný človek, ktorý vedel ľudom pomôcť iba za pomoci slov a modlitby. Pavol sa modlil za rímsku kresťanskú komunitu žijúcu v nebezpečí a slová, ktoré hovoril Lukášovi sa dostávali priamo do tohto "združenia". Film Apoštol Pavol je krásnou interpretáciou toho, ako láska víťazí nad akýmkoľvek zlom a násilím. Boh od nás chce aby sme takýmto spôsobom rozmýšľali a šírili lásku medzi nás a našich blízkych. Amen.(3.6.2018)

• misterz

To som ale zase raz stúpil do riadneho h... Tešil som sa na poriadny biblický sandál a dostal som len akúsi nezáživnú inscenáciu, v podstate o ničom. Herci nuloví, dráma skoro žiadna. A kresťania sa tam tvárili, ako keby chceli dať každému okoloidúcemu obličku - prehnané, ba až smiešne. Ani veriaci si tu toho moc neužije - biblia len taká okrajová záležitosť a pár chronicky známych výňatkov k tomu. Skrátka ide o stelesnenie biblickej nudy. 20/100(26.6.2018)

"Paul, Apostole Of Christ" mohol byť zaujímavým filmom, no akosi sa to niekde stratilo a výsledne tu teraz píšem názor na tento pokus, čo som práve videl a nie som z toho vôbec nadšený. Nemôžem povedať, že by išlo o hrozný film, no mám pocit, že padá na pár zásadných problémoch. Tie si ale rozoberieme trošku neskôr. Najprv pozitíva. Musím povedať, že Mauricius je tu asi najzaujímavejšou postavou. Jediný má skutočne nejaký charakter, musí robiť rozhodnutia a počas filmu sa niekam posunie. Čo je super. Najprv sa tváril ako jednoduchý zloduch, no vyšiel z neho skutočný charakter. To oceňujem. Pavol je podľa mňa tiež okey, no zase mám pocit, že má veľmi veľa monológov, čo nie sú zaujímavé a najmä sme ich počuli už miliónkrát v iných kresťanských filmoch. Ale vidieť jeho život z minulosti je dobre spracovaný a aj herec je celkom okey. No tam zaujímavé postavy končia, lebo ostatní ma vôbec nezaujali. V prvom rade vôbec neviem kto je vlastne hlavným hrdinom filmu a to poriadne rozsypáva. A rozhodne to nie je Pavol. Nera dokopy ani neuvidíme a len sa o ňom hovorí. No celý tento film je dokopy len kopec monológov. Monológy a monológy a monológy. Najprv je to celkom okey, no postupne to začína byť už otravné. Okrem toho tu nie sú veľmi zaujímavé postavy a najmä je ich akosi moc. A ťažko sa nám na to sústredí. Film je potom často veľmi nudný, lebo pôsobí veľmi rozbito a nevie na čo sa sústrediť. Na konci sa dočkáme pár dobrých momentiek, no jednoznačne mám pocit, že najlepšie scénky si tu ozaj vzal Mauricius. Ostatní sú na tom o niečo horšie. Nie je to hrozný film, ale rozhodne to nie je film, ktorý by som si niekedy pozrel znovu. Myslím si, že sa to dalo spracovať inak, lepšie, zaujímavejšie a mohlo to fungovať. Ale takto to tú cestu nenašlo. Je mi ľúto. Hodnotenie: C(30.6.2018)

Nečekal jsem zázraky, spíš jsem doufal, aby to nebyl úplný průšvih. A navzdory příběhové vatě, která nastavovala kompilát úryvků z různých knih Nového zákona a tomu, že to bylo celé takové meditativní, proložené Pavlovými meta-vzpomínkami, to dopadlo jako celkem přijatelná interpretace, i když výtek bych pár určitě měl. Tak tři za snahu a za vtipného Lukáše.(25.8.2018)

• Morholt

Z mého pohledu jen další z řady zbytečných křesťanských agitek. Existuje zde sice snaha nedržet se biblických textů, ale co je to platné, když vyznění je stejné. Vesměs je to o tom, jak Pavel diktuje Lukášovi jeden z textů Skutků Apoštolů (což mě moc nebavilo) a paralelně je vyprávěn příběh římského důstojníka, který Pavla stráží (to mě nebavilo jen o trochu méně). Ten nakonec pochopitelně zjistí, že ten člověk z Tarsu je docela fajn chlapík. Kdo by to byl čekal. Náhled do křesťanské komunity během Nerovy vlády jakž takž ušel, ale nejedná se o nic intenzivního a samotné prostředí Říma není sice špatné, ale rozhodně nenadchne. Jediným výraznějším pozitivem je James Faulkner, kterého jsem si jako Pavla nedokázal představit a o to víc potěšil. Ale to bylo sakra málo. 35%(17.6.2018)