Pepa

Pepík

Komedie / Drama

Česko, 2018, 90 min

• Oktavianus

Já nechci bejt zlej na každej českej film, ale copak mám jinou možnost? Když dostanou zoufale nevtipnou a nekonečně nudnou komedii se zvráceným poselstvím, že "typický průměrný Čech Pepa Novák" za nic nemůže a vinu za všechno nesou vždycky ti druzí, tak těžko můžu jinak. Fakt, hlavní myšlenka Pepy je, že my jsme ti hodní, ale ten hnusný svět s námi nehezky vyjebává a ostatní nás jen využívají. Takže leitmotivy jsou neschopnost přijmout odpovědnost za vlastní osud, zbabělost postavit se za něco, čemu věřím a co chci - je smutné, že se režisér Kameňáku 4 Novák a zoufale netalentovaný scenárista Sauer domnívají, že to jsou převažující pocity většiny z nás, a na jejich základech staví celý film. To vše podporují myšlenkou, že když to holt v tomto životě nevyjde, povede se to v tom příštím. Jenže Pepa Novák nevyvolává soucit. Mělo jít o hodného smolaře, ovšem vyšel nesympatický a evidentně mentálně slabší jedinec, který rád šmíruje lidi a bůhvíco pak dělá ve sprše. Asi nejlépe tragédii celého filmu vystihují postavy šmírovaných sousedů Martina Pechláta a Anny Stropnické. Právě jediný pokus o životní vzdor unavené manželky, její snaha něco se sebou udělat a něco změnit, je spolehlivě udušena odporným manželem - a ještě se to podává jako výhra. Pokud film stojí na takhle vratkým ideovým základě, dost těžko lze očekávat vyšší hodnocení. Ani tu nemusím psát o kravinách, jichž je ve filmu taky dost (více o nich zde). Už plakát by měl každého varovat. Smolařem proti své vůli je nesmyslný slogan, podle kterého někdo jiný asi může být smolařem o své vůli nebo co. Mám chuť na člověka, co to vymyslel, zblízka zařvat, že neexistuje jediný dobrovolný smolař, každičký smolař jím je proti své vůli... Ach jo. No jo. Tak třeba v nějaké další inkarnaci bude z Pepy koukatelný film, ne jen esence zbabělosti. V tomhle životě to fakt nevyšlo.(12.4.2018)

Vlastně nakonec docela příjemné překvapení. Novák, a tím myslím teď režiséra, netlačí s humorem zbytečně na pilu a dávkuje ho rozumně, přičemž přiběh často sklouzává do roviny melancholie, takže chtě nechtě vám toho Pepy začne být tak nějak líto. Suchánek hraje přirozeně a byl vlastně i tím jediným faktorem, kvůli kterému jsem tenhle film chtěl vidět. Ačkoliv nejsem příznivcem novodobých českých filmů, musím uznat, že tohle bylo v pohodě, a to i přesto, že Ján Novák zatím nemá bůhvíjakou filmografii. Zároveň nechápu některé hejty, obzvlášť v době, kdy se v kině vyskytují takové skvosty jako Zoufalé ženy dělají zoufale věci nebo Věčně tvá nevěrná.(24.9.2018)

Skoro perfekt (blind) date movie.(18.8.2018)

• Tommassi3

"Předstíral jsem, že to chápu a že mi to nevadí, a chodil jsem to jako chlap rozkouřit na balkon.." ;) Pointě navzdory typický Novák, pomník zoufalství..(22.9.2018)

• filmfanouch

Když jsem poprvé viděl trailer na film Pepa (a vlastně jsem díky tomu zjistil, že vůbec existuje) začal jsem se těšit. I přesto, že má film za režiséra i scénáristu Jána Nováka který stojí za Kameňákem 4, totiž film vypadal sympaticky. A především to vypadalo, že Michal Suchánek konečně opět ukáže, že na to jako herec má a zvládne i komplikovanější postavu- protože hrát umí. Pepa se snaží být jakousi českou verzí Forresta Gumpa či Americké krásy, tedy dvou legendárních amerických filmů které jsou perfektní satirou o životě jako takovém. Takovou satirou o životě se snaží být i Pepa. Tady totiž pozor. Pepu bych vůbec neoznačil za komedii. Ne, že by se tam párkrát neobjevil vtip to ne. Ale především se pořád jedná o drama. Avšak možná za to může právě Ján Novák, že z Pepy prostě další Americká krása či Forrest Gump není. Michal Suchánek je v hlavní roli perfektní. Všichni ostatní kolem něj jsou minimálně ok ale nikdo se mu nějak nevyrovná jedná se pořád především o herecký koncert Suchoše. Je zvláštní, že zrovna Suchánek zvládl zahrát roli někoho komu byste snad i věřili, že by neublížil ani mouše. Tady prostě palec nahoru. Zajímavé je, že i řemeslně film není špatný. Kamera je parádní, výprava na český film nadprůměrná a dokonce i hudba občas perfektně sedí do filmu. Bohužel to možná díky unavené režii či nedotaženému scénáři nefunguje jako celek. Dost možná je problém ten, že ani Pepa není úplně stoprocentně sympatický hrdina. Jedná se v podstatě o troubu který nemá kromě občasného šmírování sousedů nic moc v zájmu. Pepa navíc ve filmu na škole nemá ani jediného skutečné kamaráda. Při tom i ten největší outsider ve škole má alespoň jednoho. A kdyby ho Pepa měl možná by mohly jeho myšlenky fungovat líp než když nám je Pepa sám vypráví. A v podstatě nechápeme proč je pořád podpantoflák, proč se nikdy nevzbouří, proč něco neudělá se svým životem.. což je škoda už kvůli tomu, že by to Suchánek uhrál. Pepa tedy nefunguje úplně jako komedie občas ale dokáže fungovat jako satira o tom jak život vlastně nefunguje a je vlastně občas hrozně nefér. Kdyby se do toho přidal uvěřitelnější hrdina a trošku více fungující scénář na úrovni zmiňované Americké krásy, možná by to bylo lepší.(15.4.2018)

• ZHODNOTITEL

Hvězda ze soucitu. Nevím, čím to je, ale zatím si nikdo moc nevšiml, že Ján Novák je asi takový režisér, jako Tomáš Magnusek.(23.9.2018)

Po pravde povedané, čakal som väčšiu hovadinu. A aj keď to vlastne bola taká hovadina, tak celé pozitívum, čo by som vo filme našiel ide na vrub Suchánka, u ktorého som sa bavil. Jeho mimické herectvo tu zapadlo veľmi dobre a myslím si, že sa v tejto úlohe (ako aj niektorí z nás ) našiel.(24.9.2018)

• sedm.1

Pepu lze zařadit mezi početnou skupinu projektů pocházejících z českých luhů a hájů, zabývajících se jednoznačně nejoblíbenějším tématem tuzemských tvůrců, a to vztahovými, respektive milostnými avantýrami lidí z davu, což by snad nebylo zas až tak nejhorší, kdybych ovšem místo úsměvu od ucha k uchu nevycházel z kina s depresí, znechucen a s myšlenkami na bodu mrazu, a to vůbec ne kvůli kvalitě snímku, ale kvůli obsahu, který do podobných stavů musí dostat opravdu snad každého diváka. Já už jsem vážně ze všech těch neustálých negativismů českých filmařů, potažmo scénáristů, pramenících z partnerských životů, vážně otrávený a je mi úplně ukradený tvrzení, že to prostě takto chodí, že taková je realita a blablabla, to přeci ale neznamená, že se v tom musí celá společnost plácat pořád dokola i ve filmové kultuře. Přitom to tentokrát ale nezačalo až tak depresivně, první třetina je totiž především sledem epizodních trampot dospívajícího ústředního hrdiny Pepy, nesmělého outsidera, jenž se protlouká životem jak jen to jde, hledajíc i on alespoň kousíček toho štěstí a lásky na tom světě ve svém zatím ne zcela výrazném životě. Tento úsek je ještě poměrně vtipný, zábavný, se slušným spádem a rozhodně nenaznačující vývoj, jakým se film začal ovšem ubírat následně. Místo nalezeného štěstí a lásky totiž Pepu čeká tvrdá a nelítostná realita všedních dnů a postupně tak sledujeme naprostou degradaci lidské bytosti, měnící se v rezignující trosku, nicméně stále doufající v lepší zítřky. Jak to skončí je pak už vážně jedno, snad jen mohu zmínit, že tragikomický závěr je jen posledním hřebíčkem do divácké nálady, která je vzhledem k předchozímu dění už tak na dně a prostě při závěrečných titulcích mi nebylo dvakrát do zpěvu, což jsem bohužel ale vážně před začátkem zrovna této podívané opravdu nečekal. Co se samotné filmařiny týče, nechci zde nic a nikoho vyloženě kritizovat, většina odvedla svou práci na únosné úrovni, rozhodně tedy nejde v žádném ohledu o nějaký vyloženě laciný a nepovedený brak, do nějaké intelektuálnosti to má ale také na míle daleko, což ovšem za sebe jen s povděkem kvituji, herecky lze jinak jistě vyzvednout přesvědčivého Michala Suchánka, který svého Pepu zahrál uvěřitelně a upřímně, naopak našroubované štěky přehrávajících pánů Koháka, či Vašuta mi přišli zbytečné a nevhodné. Zkrátka, Pepa je tragikomické drama, které ve finále nepůsobí ani trochu lehce, opak je pravdou, takže i když se tak vůbec na první pohled netváří, je plný smutku, a těžkých a bezvýchodných emocí, a těch pár fórků toho pak už moc z výsledného dusného dojmu nezachrání. Kdo má tento typ filmů tedy rád, vyloženě zklamán asi tedy nebude, podle mě se po něm ale většina párů pohádá, neboť se v něm jednoduše nemalé procento pozná, a to já osobně vážně zrovna nevyhledávám. P.S. Pepa rozhodně není určen pro nezadané, či teprve s partnerským životem začínající diváky, ti ho totiž "zatím" vůbec nepochopí, možná proto se u něj ale na druhou stranu pobaví.(12.4.2018)

• Rohy212

Záměr scenáristů Jána Nováka a Jaroslava Sauera je přitom jasný. Suchánkův odstrkovaný podpantoflák Pepa má v divácích vzbudit lítost, protože všechno špatné, co se mu kdy přihodilo, podle něj nebyla jeho vina. Soucit se však hledá poměrně těžko pro postavu, která si po večerech prohlíží tajně pořízené fotografie své dvacetileté sekretářky a následně nad nimi masturbuje ve sprše.(12.4.2018)

Film splnil mé očekávání a velmi dobře jsem se bavil, nejlepší byly scénky z jeho mládí, ale mou pozornost si to udrželo až do konce, který mě tedy svým scénářem kapku zklamal, ale na druhou stranu nepřekvapil Nechápu zdejší hodnocení obzvlášť po českých letošních trhácích jako třeba - Zoufalé ženy dělají zoufale věci nebo Věčně tvá nevěrná apod.(23.9.2018)

• PedroPo

Velké ambice a hodně a hodně rozpačitý výsledek. To je za mě ve zkratce Pepa. Film, který bohužel honí víc zajíců najednou, aby ve finále nechytil žádného a musel se spokojit s okusováním kořínků, které najde na louce. A je to škoda. Protože po řemeslné stránce není filmu co vytknout. Protože je to částečně dobovka, všechno sedí. Jo, kouká se na to pěkně, ale to je tak asi všechno. Což je fakt škoda (už podruhé). Třeba Suchánka považuju za kvalitního herce (vzpomene na Rudého kapitána). A když začal číst ten voice over, říkal jsem si - jo, je tam takový ten sarkastický hajzlík a třeba se to rozvine. Bohužel (potřetí), nerozvinulo. Někdy v momentě, když potkal svou manželku, spadl řetěz nejen voice overu, ale i celému filmu. A bylo vymalováno. Ten film bohužel neví, o čem chce vyprávět. A nebo to ví, ale nedaří se mu to. Jak si pak vysvětlit třeba následující: hlavní hrdina chodí v noci na střechu paneláku šmírovat lidi kolem. Vybere si dvojici manželů, kteří se snaží o dítě a "žije" s nimi jejich život. Ale přišlo mi, že tato dějová linka je tam jen kvůli tomu, aby pak na samém konci filmu mohl udělat fór, kdy se poprvé setká s tou ženou osobně a řekne: Jé, to jste vy? Což ona samozřejmě vůbec nechápe. A o závěrečném "otcovském" twistu a karmickém dovětku už se radši zmiňovat vůbec nebudu. Nebo o tom, že je fakt těžký si s hlavním hrdinou vybudovat nějaký pocit sounáležitosti, když je to prostě takový obyčejný...trouba. Toho filmu je škoda, ale není to úplná sračka. A o hvězdičku navíc dávám za prsa té mladé zrzky. PS - na film jsem si zajel do Čáslavi, kde mají Kino Miloše Formana. A druhý den ráno jsem se dozvěděl, že Miloš Forman zemřel. Ironie, která by ho myslím pobavila.(14.4.2018)

Film zas tak špatný není, ale námět mohl být vytěžen více a Suchánek není bohužel herec. Tajtrlíkování mu jde lépe. Takže když tak nad tím přemýšlím, hrál sám sebe.(23.9.2018)

• Arsenal83

Kde hrá Suchánek, tam nemôžeme čakať vážny film. Od začiatku do konca som v tomto filme hľadal nejakú peknú tvár, na nijakú som však nenarazil. Od detí, cez študákov až po učiteľky to tam vyzerá ako kásting na Slonieho muža.(22.9.2018)

• Kulhi13

Dvě hvězdy jen za to, že mám rád Suchoše, ale o čem ten film byl? Proč vlastně byl vůbec natočen? Pořád jsem čekal, kdy tam bude něco vtipného něco co zaujme, ale ono prostě nuda nuda nuda...(25.4.2018)

• rigby

Docela jsem se bavil, dokonce to vypadalo na tři hvězdičky. Jen jsem pořád čekal, kdy už se objeví nějaké rozuzlení, nečekané překvapení, obrat v životě. Ale najednou přišel trapný konec a nic se nestalo. Tím si to autoři zpečetili a já opravdu nemohu říct, že tohle byl minimálně průměrný film. Podruhé už bych se nepodíval.(23.9.2018)

• TheSompeque

Existují filmy dobré a špatné . A pak existují filmy, ze kterých nemáte absolutně nic. A takový případ je Pepa. Začátek vypadal slibně , Vyprávěj feels, ale pak se to zvrhlo k Suchánkově neskonalé snaze mít koitus. Nic moc teda.(23.9.2018)

• Kokska

Mno, takže komedia Pepa, co k tomu říct. Z pozitiv snad jen to, že to není úplně řemeslně zmaštěné. Hudba sedí k daným scénám, střih zajišťuje dobrou plynulost a i retro stylizace není úplně špatná. Co se týká samotného děje, tak sledujeme ukázkového lůzra Pepu, který je lůzr v podstatě celý svůj život. Nic moc neumí, nic moc mu nejde a ani se o to nesnaží. S úmysly obecního idiota si jen tak proplouvá životem a pasivně přijímá vše, co ho potká. Útrpně snáší, že je pro druhé hadr na podlahu, každou pomyslnou facku s pokorou přijímá a vždy je připravený nastavit druhou tvář. To je asi tak vše, o čem je tento film. Abych pravdu řekl, tak se mi nepodařilo úplně rozklíčovat, jaký vlastně mají k Pepovi vztah jeho tvůrci. Jestli soucitný (chudák to myslí dobře a pořád má takovou "smůlu"), nebo zlomyslný. První je z mého pohledu takřka nesnesitelný, protože dělá z celého filmu bezprecedentní obhajobu průměrnosti, pasivity a sebelítosti. Druhý pohled, že tvůrci sadisticky připravují pro hlavního hrdinu stalé nová přikoří a zlomyslně se baví nad tím, jak se jejich postava z toho snaží vybruslit, už dává větší smysl. Aby to ale mělo větší šťávu (a tím pádem zábavu) musely by všechny trapnosti být drsnější a vyhrocenější. Pepa je bohužel film příliš nekonfliftní, bezbarvý a beztvarý, zbavený všech hran, díky kterým by mohl jakkoliv vybočit z šedého podprůměru.(24.9.2018)

• makuk1

Už jsem se dávno rozhodl, že kvalitu českých filmů nebudu hodnotit. Protože není žádná a z 30 filmů co za rok Česko vyprodukuje jsou max 3 dobré a na 4 se dá koukat. Pepa mě překvapil. Asi je to první film, kde cítím, že i herec se nehodlá smířit s tím, že režisér možná na natáčení ani není nebo to neřídí.Výsledek připomíná orchestr státní opery, kde není dirigent a každý hráč má jiné noty. Všichni jsou to profesionálové a hrají skvěle, ale každý v jinou hudbu v jiný čas a jiným tempem. Pepa je tímto opravdu revoluční, dokáži si představit film o filmu kde herci budou vyprávět. "scénář byl tak tajný, že jsme jej měli zakázáno číst, nebo režisér mi dal pokyn hraj si herec a mastil na mobilu Angry birds".(13.4.2018)

• jirkahodr

Filmu je takovým křížencem seriálu Vyprávěj, k tomu se přidalo něco z cyklu Bakaláři a to se propojilo přes historky kamarádů. V konečné fázi se řešilo, co to bude za žánr a tam slyším hlas producenta. Bude to komedie na tu se chodí. No jo jenže ono to zase vtipné moc není, tak tomu budeme říkat tragikomedie. Tak toliko krátce ke vzniku tohoto filmu. Nemá to vůbec tempo, v každém druhém záběru z toho čiší bezradnost a vůbec nerozhodnost jak toto téma uchopit, které i docela neotřelé je. A to vše se korunuje "Smolařem proti své vůli" - Co to prosím je?(13.4.2018)

Dobrá odreagovačka. Pokud máte zrovna čas zajít si na tento film po práci, určitě neuděláte chybu.(13.4.2018)

• ManiacMovies

Príbeh, ktorý vás rozosmeje aj chytí za srdce.(26.4.2018)

<< předchozí 1 2 3