• blackJag
  ****

  "ČÍM VÍCE SE SETKÁVÁM S LIDMI, TÍM VÍCE SE OBDIVUJI PSŮM" Tvůrčí duo skladatelele Sullivana a libretisty Gilberta, tedy oblíbené londýnské umělce viktoriánské éry, zastihuje film na pokraji uměleckého rozkolu. Během cesty k dalším možnostem spolupráce až po faktickou premiéru nového kusu (japonské operety Mikado) má potom divák možnost nahlédnout do precizně zinscenovaného zákulisí tvorby operet, sledovat nezaujatě podané vztahy herců a vychutnat si kostýmy nebo třeba herectví Jima Broadbenta. V délce je sice film nadstandardně velkorysý, pokud mu ale dáte šanci, myslím si, že na konci obšírnější pohled přece jen oceníte. 80%(18.1.2010)

 • igi B.
  *****

  Tak konečně vím, co je to "pravá japonská opereta". Asi něco jako >pravá americká svěžest< , že... ;o} . . . Každopádně tenhle film neplácá jen tak páté přes deváté. Natož aby byl jen takovou nějakou bubblegumovou zábavou. Je to rozkošná a inteligentní pocta žánru - jen tak něžně pokleslému, jak něžně pokleslí umělci(!) jej prováděli! Poutavé i výsostně zábavné filmové dílko, lidsky britsky suše humorné, s vycizelovanými dialogy a brilantně podanou atmosférou doby. A tak i když i mně je opereta jako žánr milá asi jako cokoli, co mě prakticky nezajímá, tenhle film jsem si zase jednou užil v dobrém rozmaru a skvěle! - - - - - (Poprvé viděno 17.1.2010 na ČT2 s orig. zvukem a č. titulky, hodnocení 52., komentář zde jako šestý - 18.1.2010)(18.1.2010)

 • mac000
  ****

  Uchvacující film evokující velmi přesně období viktoriánské Anglie a vyprávějící o životních osudech dvojice autorů, kteří především ve Velké Británii znamená dodnes pojem - William Schwenck Gilbert a Atrhur Sullivan. Výprava, hudba, ale především herecké výkony jsou tím vším, co film povyšují na velký divácký zážitek – i pro ty, kteří operetu nemusí.(22.4.2020)

 • Skip
  ***

  Největším problémem je, že já vůbec nemusím operetu, takže scény z jeviště pro mě byly šíleně nudné. Jinak je to film plný velmi dobrých a vtipných dialogů, dobová atmosféra byla pěkně vystihnuta a herci podali slušné výkony. Stopáž je ale až moc dlouhá, takže jsem se dostával v těch méně zjímavých scénách do jistého útlumu, což nemám vůbec rád.(2.5.2009)

 • emil_sojka
  *****

  Režisér se s problémem, jak vyprávět dějovou linku a k tomu představit obraz dobové operety, vypořádal velmi dobře. Operetu nastínil dostatečně, aniž by odrovnal diváka. Hlavní hrdinové Sullivan a Gilbert, kolem kterých se vytváří zvláštní aura, jsou vykresleni jako obyčejní lidé se svými poklesky a vášněmi, prostě podléhající lidskosti, což otevírá cestu humoru. Oceňuji spoustu jemných detailů v jednání vedlejších postav a výpravu.(2.2.2009)

 • - V žargonu divadelní, televizní a filmové produkce se vyskytuje slovo blocking ve smyslu základního postavení herců na scéně. Původ tohoto termínu se připisuje W. S. Gilbertovi, který při přípravě scény pracoval na zmenšeném jevišti s kostkami (blocks) představující jednotlivé protagonisty. Ve filmu Gilbertovo 'blokování' vidíme přibližně v 101. minutě. (kriplozoik)