Ženy od hluboké řeky

Cannibal Ferox

Make Them Die Slowly

Woman from Deep River

Horor / Dobrodružný

Itálie, 1981, 93 min (Director's cut: 83 min)

Musím chtě nechtě srovnávat s jiným zástupcem danného žánru,a to Cannibal Holocaust.Tyto filmy jsou si opravdu dost podobné(ona je taky pravda,že z žánru "italský cannibalhorror" jsem zatím viděl právě pouze tyto dva zástupce,ale myslím,že ostatní na tom nebudou s dějem a přístupem o moc něčem jiném,prostě že budou nejspíš bez vyjímky všechny na jedno brdo :/ ).Takže ke Cannibal ferox(CF).Opět zde nepřijdeme o naprosto stupidní,idiotské,zbytečné a bezvýznamné realné zabíjení zvířat(já to přisuzuji tomu,že si tím "slavní" italští horroroví mágové léčili komplexy svých malých pinďourů,jinak si tu bezvýznamnost zabíjení zvířat vážně nedokážu vysvětlit).Na rozdíl od CH(cannibal holocaust) zde ubylo na dokumentárnosti a Umberto Lenzi se více zaměřil na příběh.Tím je CF lepší než CH,příběh kanibalských obětí je zde podán komplexněji,lépe,zkrátka je to udělaný film se svým příběhem,lidmi a jejich osudy,což u CH moc nebylo,tam byl podán prostě jen životní styl dvou kultur a okatě ukazováno,zda jsme horší mi,lidé z "vyspělých" kultur a civilizací,či primitivní neznáme pralesní obyvatelstvo.U CF je to podáno vlastně též,jen již méně okatě.Herecké výkony jsou zde odpovídající úrovni filmu,takže poloamaterské,poloprofesionální.Zde se samozřejmně nemohu opomenout nezmínit o Zoře Kerové,pro českého diváka osvěžující postavičce :).Co se týká gore efektů,je jich zde v porovnání s CH zhruba stejně,možná o něco více,nicméňě o trochu lépe provedené.Celkově jde prostě o jeden z mnoha cannibalských filmů,a jestli právě CH a CF patří k tomu nejlepšímu z daného žánru,tak ostatní fakt nemám sebemenší zájem v budoucnu shlédnout.(19.6.2006)

Legendárna klasika, ktorá nestratila nič zo svojho dopadu. Lenzi už vtedy nebol žiadny zelenáč a spracovanie je patrične na úrovni, džungľa pôsobí naozaj nebezpečným a zároveň krásnym dojmom. Kanibalské gore scény patria k absolútnej špičke a i dnes sú pre silné žalúdky. Jeden z vrcholov kanibalského horroru.(24.1.2007)

• TheRaven

Slabý kanibalský kousek. Lenzi dává až přespříliš najevo svou inspiraci v Deodatovi a v podstatě nám tu předvádí jen několik nových zajímavých scén. Celková dějová linie i zpracování jsou mizerné až na několik vyjímek, které se vyskytnou v samém závěru filmu (mozeček, prsa), ale jinak vleklé nic. Film se i tentokrát, alespoň na pozadí, snažil upozornit na nějakou jinou myšlenku, než jen na pobavení (chcete-li znechucení, vystrašení) diváka, ale co je horší, i ta myšlenka byla přeně zkopírovaná z Deodata. Dlouho jsem to chtěl vidět, nic jsem nečekal a ani jsem nic nedostal. Je to na 30%, ale ty dvě hvězdy zatím nechám, pokud si to později nerozmyslím.(4.10.2008)

• gjjm

Pokud jde o záběry umírání zvířat, zabíjí je buď jiná zvířata, nebo lidé. Pokud je zabíjí jiná zvířata, najdete srovnatelně brutální záběry ve většině dokumentů o přírodě a z levhartů prostě vegetariány neuděláte ;) Pokud je zabíjí lidé, mohu vám říct jen jedno: víte co jíte ;) ? *** Teď k filmu. Nějak nevím, jak krimi vsuvka na začátku souvisí s dějem a asi nebude náhoda, že hudba, příběh, scenérie jsou prakticky identické s Cannibal Holocaustem :) Je to v podstatě to samé, jen topornější (ano, v obou významech) herci a mnohem, mnohem debilnější scénář. Navíc je to takový ten film, ve kterém je potřeba vyplnit několik gore scén (které jsou na poměry kanibalských hororů velice mírné) stupiditami, převážně erotikou, Pettiným koketováním, debilními dialogy a zpíváním country :)) Cokoliv, co vzdáleně připomíná hraní na myšlenku je vykradené z Deodata. *** Čili z filmového hlediska tradičně příšerné, to je ale většina morbidních filmů, ty je proto třeba hodnotit samostatně. I když gore efekty vůbec nejsou špatné a roztrhaná ňadra Zory Keslerové a rozpůlená hlava taky mají něco do sebe, čekal jsem podstatně větší morbiditu a nehledě na to mě naštvalo, že se to označuje za "Nejslavnější kanibalský film všech dob." Takže jedna hvězda za kapku toho gore (třeba vyříznutí oka docela ušlo), i když nic moc to není. Já asi budu muset zvracet, pomoz mi pryč.(6.5.2009)

• Paldiny

Keď kradnúť tak po italsky. Za tento prahopustý zločin (!) by som zavrel tvorcov do ohrady s pažravými prasatami. Tieto bezmenné osobnosti filmového plátna sa ani nesnažili priniesť na svet nič iné než brak. Predstavte si Kanibalov bez originálnej kamery, záverečnej pointy a intenzívnej brutality. To všetko predstavuje táto extrémne lacná príšernosť bez špetky invencie, aká sa nedá brať ani ako guilty pleasure a za podrobnejší rozbor skutočne nestojí.(19.1.2015)

• - Film byl na počátku 80. let umístěn v UK na tzv. videonasties list, tedy seznam filmů zakázaných z důvodu zobrazování násilí, brutality, krve, nahoty a sexu. (Flipnic)

• - Umberto Lenzi vyloženě ve filmu reaguje na Ruggera Deodata a zasazuje do filmu několik scén zabíjení živých zvířat. Klasickou scénou je pak rozsekání želvy vytažené z jezera, které je téměř identické a stejně brutální, jako Deodatova scéna s želvou v klasice Cannibal Holocaust. Zajímavé je, že tato scéna již nikoho výrazně nepobuřovala... (Flipnic)

• - Hlavní představitelka Zora Ulla Keslerová je původem Češka a zahrála si i v řadě našich filmů. (cariada)