poster

Dům duchů

 • italský

  La casa 3

 • anglický

  Ghosthouse

Horor

Itálie / USA, 1988, 95 min

Režie:

Umberto Lenzi

Hudba:

Simon Boswell

Producenti:

Joe D'Amato
(další profese)
 • obitus
  ****

  Velice kvalitní podívaná, která, jak správně podotkl Koly, dává několikrát vzpomenout mistra Fulciho. To především v úvodu a závěru, kdy Lenzi rozehrává atmosferickou hru ne nepodobnou té v Mistrových nejlepších dílech. Absolutní hodnocení nehrozí především kvůli roztahané a neintenzivní střední části filmu.(5.10.2008)

 • darkrobyk
  ***

  Klasický bubu-film 80.let pod taktovkou Italů, ve kterém najde horrový fanoušek vliv nejen italské školy (Fulci - Dům u hřbitova, Beyond, Pastor Thomas; Argento, D´Amato...), ale i Poltergeista (nejen vražedný šáša). Osobně tyhle vlivy vítám a tleskám gore efektům, které ještě nenahradily otravné pixely. Avšak byť se dočkáme hezkých záběrů - sekyra a kladivo do hlavičky, letící střepy a zasažené oko (obé vzpomínka na Fulciho) či rozkošně probodnuté hrdlo (a je toho samozřejmě více), tak jsem očekával poněkud větší jatka. Krev z kohoutku, červi, kobka, kostlivý pařát, hřbitov, sklep, pavučiny. A přeci se našinec příliš nebojí. I když se tvůrci snažili, strašidelný dům s pavučinovým schodištěm a temným sklepením je báječný, nějak se nedostává oné pravé děsuplné atmosféry. A když někoho šoupnu do rakve, pak by měl následovat krok č.2 - pec. Ale možná jsem měl cenzurovanou verzi... Přese všechno jsem si film užil, vracet se však k němu nejspíš nebudu.(22.5.2014)

 • Bloody13
  ***

  Neděste se při úvodních titulkách, kde je pod režií podepsán jakýsi Humphrey Humbert. To jen Umberto Lenzi nebyl spokojen s výsledným filmem, tak proto tento pseudonym. Jinak prvních 5 minut mě naprosto dostaly, pravá italská škola se slušným nášupem gore. Alespoň to mi probíhalo v hlavě dalších 30 minut, které se soustředí hlavně na hustou atmosféru strašidelného domu. Jenže střední část filmu bylo pro mě docela peklo, jelikož se na scéně objevila skupina policajtů a detektivů, a všechno bylo hned v prdeli. Naštěstí poslední třetina rozehraje to správné peklo dusna, tajemna a několika nechutností. Nakonec z toho vylezl lehký nadprůměr, ale zklamání z toho, jaká jatka to mohla být, přeci jen brání se v hodnocení více rozšoupnout...(12.7.2010)

 • petero
  ***

  Dá sa povedať že táto talianska séria house hororu má 5 filmov pričom Umberto Lenzi stál za kamerou pri HOUSE OF LOST SOULS aka GHOSTHOUSE 3 a HOUSE OF WITCHCRAFT aka GHOSTHOUSE 4. Máme tu však ešte LA CASA 4 aka WITCHCRAFT aka GHOSTHOUSE 2 s Davidom Hasselhoffom (nemýliť si v tom istom roku natočený iný WITCHCRAFT s úctyhodným počtom pokračovaní) a LA CASA 5 ku ktorému sa zdá sa nepriznáva nikto. Lenzi zasadil dej do toho istého domu aký použil Lucio Fulci vo filme HOUSE BY THE CEMETERY. Neoficiálne pokračovanie EVIL DEAD II (čím sa nám to pekne skomplikovalo) na tento klenot samozrejme nijak nenadväzuje. Asi žiadnemu talianskemu hororu som ešte nedal plné hodnotenie a aj keď je tento snímok na taliansku produkciu pozerateľný, rozhodne sa nejedná o nejako odporúčaniahodný house horor, leda tak pre užívateľa ktorý si libuje v talianskej hororovej kuchyni. Podpriemerný herci a bábka ktorá by mala vzbudzovať strach sú v podstate jedinými výraznými slabinami filmu, atmosféra a vraždy spĺňajú očakávania. Viac takých scénok ako prepadnutie sa jednej postavy v podzemí do gebuziny a bol by som spokojnejší. Inak ústredná melódia spolu s mrmľaním bábiky je fajn. Dajte radšej prednosť Fulcimu (že ja toto niekedy poviem...).(26.11.2009)

 • Campbell
  *****

  No původně jsem nechtěl dát plné hodnocení, ale pro duchařiny z 80 let mám prostě slabost. Miluju filmy typu The Evil, Legend of the hell house. Ghosthouse tomu sice nedosahuje, ale i tak se jedná o skvělé dílo s naprosto kulervoucí strašidelným panďulákem, nevím jak ta holčička mohla mít něco takového. Fakt jsem se ho bál. I když film má těžký nedostatky jako třeba herce, tak to skvěle vyvažuje nádherná atmosféra, nápady či gore. Gore je právě věc která mě dost překvapila. Ghosthouse vůbec není nejlepší duchařina ale za shlednutí stojí už jen kvůli tomu panďulákovy. 90%.(27.8.2010)