Epizody(75)

Vavča

Rozpočet 45.2 mil. v USD, natáčení 2015-Aug-30 to 2016-May-27, v Číně a Japonsku. Stovky komparzistů, stovky funkčních zbraní, brnění, koňských postrojů, koní, tisíce kostýmů, rozsáhlé sety, náročná postprodukce, triky. Reklamní kampaň dlouho dopředu avizovala, že jde o čínskou odpověď na GOT, fikční fantasy svět Novolandu posloužil jako prostor pro tvorbu 4 scénáristů (jedním z nich byl i samotný režisér Cao Dun a autor předlohy). Fantasy svět obsahující 6 kmenů, včetně magických bytostí a bohů je ideálním materiálem pro epicky výpravnou fantasy. Ale myslet si, že scénáristé vytvoří zázrak za krátký čas je mýtus. Prostě nelze připravit jen tak 75 dílů konzistentního a našlapaného děje. Navíc příběh sleduje hlavně tři linie, neklid na císařském dvoře, nástupnické boje (jak originální:( ), pátrání v minulosti od jednoho přeživšího ze stepního kmene, co se chystá vést vzpouru proti říši sjednocením kmenů v odlehlé oblasti. Dále pak příběh zavrženého korunního prince a elementála v ženské podobě - Pan Xi (Janice Man). První díly nic moc, byť žádný průšvih, od dílu 9 je tady naštěstí Pan Xi a věci začínají být zajímavější. Nicméně spousta vedlejších linek je dost utahaných a nepodstatných, to co šlo řešit pár scénami se tady táhne na několik dílů. Mám problém trochu s estetikou seriálů, kombinace čínských, japonských, korejských prvků není zrovna nejšťastnější. Fantasy svět a jeho charaktery působí někdy dost ploše. Trochu mi občas uniká logika děje, jednání postav, císařství chce nejvíce udržet oblast Han, kde má deseti tisíce vojáků, přitom z pohledu tamních kmenů je vidět, že bojují o holou subsitenci žije jich tam pár desítek tisíc, nic významného se tam netěží a žádné bohatství tam není. Místní nemají ani dost koní a zbraní, jsou někdy na úrovni doby kamenné a bronzové, nemají prostě železo často. Proč v takovém místě musím držet za těžké prachy daleko od hranic obří vojska? Tohle mi prostě uniká a podobných kopanců by se dalo najít více, ale jen zmiňuji ten největší. Kostýmy většinou ok, byť mi vadí, že se čínští tvůrci neumí přenést přes historický setting a myslí si ,že fantasy vzniká míšením japonských, korejských prvků s čínskými, nebo tvorbou nesmyslných vzorů a tvarů. Totálně mě ničí, že stepní kmeny vypadají jako směs emo a severoamerických Indiánů, byť logičtější bylo sáhnout po vzhledu kmenů Střední Asie, znalosti na kostýmy a zbraně jsou snadno k sehnání. Působí to někdy moc ujetě, nebo historicky a málo fantasy, města, kostýmy, zbraně. Apropó, zbraně občas dobré (třeba mongolská kúsa, jezdecké meče), ale jindy si říkáte, tvůrci si ze mě dělají srandu? (divné sekyrky, brnění atd.) Většina vojáků a šermířů Vám potvrdí, že přilby s obličejovými maskami jsou spíše na dekoraci, než pro boj (čest výjimce pro jízdu, můj nový průvodce seriály bude upozorňovat, že špatný a průměrný seriál často poznáte podle toho,že hlavní hrdina má masku, nebo tamní vojáci). Některé kostýmy a zbraně vypadají, jakoby kluci moc koukali na přenosy z metropolitní opery, nebo adaptaci princezny Turandot od Yimou Zhanga. Zoufale přeplácané, nefunkční, pěstní rozhovor se zbrojířem a kostýmním týmem nutnost! Ta drátěná síťka přes obličej jednoho stepního bojovníka vypadá, jak kdyby opustil set Šíleného Maxe, hotovson. Překvapivě pouze jedna větší bitva a pár menších střetů, to je zoufale málo, souboje průměr, málokdy je to něco extra. Přitom to má být silná stránka seriálu! Já nechci, aby jste si mysleli, že mě to baví takhle kritizovat, já se na sérii těšil (navíc si myslím, že moje komenty Vám mohou šetřit drahocenný čas a ušetřit Vás zklamání). Jenže tvůrci nepochopili, že méně je více. Bez perfektního scénáře jsou veškeré nádherné settingy, CGI měst, magické souboje k ničemu. Protože tohle nemusela být vůbec špatná série. Některé záběry krajin a okolí, triky hodně dech beroucí. Navíc pár památných soubojů a zajímavých linek příběhu tady je, ale moc se táhnou, nebo jsou nelogické, klišovité a snadno odhadnutelné (tedy nic jako GOT, Martin je prostě o pár světadílů vepředu). Mrzí mě to, tento svět nabízel více, ale musel by kromě scénáře přijít radikální zásah do kostýmů, zbraní (více funkční zbraně, trochu střídmější kostýmy nekopírující tolik historické šaty). Větší rasová rozmanitost (máte hergot soudruzi Mongoly, Kazachy,za humny Střední Asie, Thajsko atd.), lepší představení ostatních kmenů, krajin Novolandu. Musela by se zvednout i úroveň soubojů (vždyť je často ze snímání vidět, že herci buď nejezdí na skutečných koních, nebo na skutečného koně mají dubla, to je ostuda. Rozmazlení spratci, kde jsou ty časy, kdy si herci zakládali na tom, že umí i akci! Navíc mnoho herců je ve svých rolích nevýrazných, nemají prostě charisma. Sérii drží hlavně Huang Xuan jako princ Muyun Sheng, Zhou Yi Wei, jako stepní válečník Shuofeng Heye a především jedna z nejkrásnějších hereček současnosti Janice Man jako Pan Xi (vypadá více jako bohyně, než jako žena). Abych jen nekritizoval a rozloučil se něčím pozitivním. Pokud jste nikdy historickou, fantasy sérii z Asie neviděli, budete mít čelist dole a tři hvězdy jsou jisté, možná více. Pokud jste některé tituly viděli, pochybuji, že by jste mohli dát více, jak tři hvězdy, spíše méně. Co mě na seriálu neuvěřitelně baví je jeho OST. Totální nářez opening i ending, symfonický orchestr hrající do plných, ostatní motivy doprovázející sérii jsou mistrně napsané, dokonale navozují atmosféru. Kromě orchestru občas i velmi umně použité elektronické efekty, klávesy, aranže orchestru jsou propracované různé motivy kontrapunkt atd., nic povrchního, laciného, burácení i poklidné pasáže, které se vryjí do paměti. Fakt super práce, otázka je, zda bude někde OST k sehnání. Hrozí nám i pokračování seriálu z tohoto světa, tak snad se tvůrci poučí, co by šlo udělat lépe. () (méně) (více)