Svět z ptačí perspektivy II: Srí Lanka, slza Indie (TV film)

• Francie

À ciel ouvert - Sri Lanka

Otvorené nebo II: Sri Lanka

Dokumentární

Francie, 2016, 52 min

Xavier Lefebvre
  • Sinecod

Jako člověk, který na Sri lance byl a byl jí naprosto unešen, hodnotim tento dokument jako nepříliš zdařilý. Lanka je moc krásná země a ma rozhodně vic v nabídce, než masky, obrázky v galerii, pěkný domek na pobřeží nebo rybáři na pilotách. Ničím nepřipomíná rozpalenou zemi s výborným jidlem, plnou milych a usměvavých lidi, kde voní čili a kokosove mléko, kde je nadherna příroda, čistý oceán, kde Vám opice kradou svačinu a u silnice potkáte divokého slona, přežvykujicí větvičku. A to jsem se ani nezmínila o trhách, kde voni koření jako vanilka, muškátový oříšek, skořice nebo pepř a kde najdete nejúžasnější a nejšťavnatější ovoce, co jste kdy jedli. A čaje? Takhle bych mohla ještě nějakou chvili pokračovat. Ne, běžte se bodnout, tenhle počin Srí Lanku nepřipomínal téměř vůbec.(1.2.2018)

Toto zpracování dokumentu o Srí Lance se mě líbilo více než některé nejmenované jiné, jenž jsem měl možnost vidět. Soudě dle reakcí kolegyně z ČSFD níže, jsme asi oba byli na jiném ostrově. Já byl na ostrově, kde bylo šílený vlhko a teplo. Na ostrově, kde každý druhý na ulici nastavoval ruku pro bakšiš, kde neustále někdo někam jezdí ne-Ekologickými vozy, kde se válí po ulici hromady odpadků, kde týpek nemá problém si slevit v hlavním městě na ulici, kde na motorce veze jiný týpek dítě, ženu a možná ještě někdo byl schovanej pes. Tento dokument stejně jako spousta jiných je pozlátko, ukazuje převážně to dobré co Srí Lanka má. A co se týče formy jakou byl zpracován, tak to bylo chvalitebné. Záběry z dronu výborné a ukázalo se to nejzajímavější co ostrov má. Pokud uživatelce Sinecod chybí vůně a chutě, nechť se podívá na dokument: S kuchařem kolem světa - Srí Lanka.... A na přírodu doporučím Divokou Srí Lanku.(4.2.2018)

Takova francouzska obdoba nasi Cestomanie. Presne tak mi to staci a tak to mam rad.-). A ten badatel taky pobavil.(26.7.2018)