Muž, který spadl z nebe

(festivalový název)
  • Nizozemsko Valt een man uit de lucht (více)
Krátkometrážní
Nizozemsko, 2017, 9 min

Ton a Ineke Korrelovi si vychutnávají odpolední polévku, když z nebe přímo do jejich zahrady spadne muž. Zatímco Ton v muži spatřuje nebezpečného vetřelce, Ineke mu chce jen pomoct. Situace se začíná vyhrocovat. Manželé postupně zjišťují, co ve druhém z nich vlastně dříme. Snad na to přijdou dřív, než bude pozdě... (Festival krátkých filmů Praha)

Marze

Drsný příběh o dvou zoufalých a naivních migrantech. "Na světě bylo za 25 let zaznamenáno 108 pokusů schovat se v letadle v podvozkové šachtě. V 5500 metrech dochází k nedostatku kyslíku, v 600 metrech přestávají fungovat plíce vlivem nízkého tlaku, v 10600 merech dochází k hypotermii, neboť teplota může klesnout až k minus 62 stupňům celsia" říká vypravěčka. Jeden přežil. Napadlo mě nedoplňovat nové obyvatele za končící evropskou kulturu v krizi (přečtěte si knížku Podivná smrt Evropy) chaoticky v dokumentu zmiňovaném roce 2015, kdy černoch vlezl do podvozku, milionem migrantů za rok, ale každý obyvatel, který byl měl méně než je prostá reprodukce 2,3 dítěte, by si mohl vybrat někoho z Afriky, který by byl dovezen, aniž by riskoval smrt cestou na korbě náklaďáku přes Saharu či ve Středozemním moři či bizarně na podvozku letadla. Když začne být někde ohrožený kdejaký modrásek, jsou na záchranu vypisované granty, ale ohrožený původní obyvatel Evropy jako by nikoho nezajímal. ()