Mike Burden (Garrett Hedlund) je sirotek, který vyrůstal v prostředí Ku klux klanu. Když se zamiluje do Judy (Andrea Riseborough), dívka ho nutí, aby s ní utekl a společně se pokusili žít lepší život. Klan začne po Mikovi pátrat, aby se pomstil, ale černošská církevní kongregace v čele s reverendem Kennedym (Forest Whitaker) se ujme Mikea, jeho přítelkyně i jejího syna, aby je ochránila. Přijímá všechny do svého společenství v naději, že naučí Mikea tolerance a lásce ke svým bližním. Film je inspirován skutečnými událostmi. (mac000)

silentname

"Burden" je vo výsledku nakoniec oveľa lepší film, než som pôvodne čakal. Neviem síce aké som mal od toho reálne očakávania. Dúfal som, že to bude dobré a bol som zvedavý na Andreu Riseborough a tak nejako. No dopadlo to skutočne prekvapivo. V prvom rade poviem, že Garrett Hedlund je absolútne fantastický vo filme. Jeho postava Michaela je veľmi uveriteľná a celú dobu je cítiť, že chce niečo vo svojom živote zmeniť. Len nevie ako presne na to, čo do toho dať a podobne. Ale snaží sa. Snaží sa, lebo sa do Judy úprimne zamiloval a rovnako má rád aj jej syna Franklina. Andrea Riseborough je rovnako vynikajúca. Vyzdvihol by som asi najviac scénku, kde vidíme ich skutočne silnú a ukričanú hádku. Obaja dali do toho absolútne maximum a pôsobí to skutočne. Klobúk dole. No najzaujímavejšou postavou je tu pre mňa reverend Kennedy v podaní Foresta Whitakera. Často sa stáva keď pozerám film, že element Boha je tu maximálne rušivý, alebo sú reverendi dokopy len postavy, ktoré posúvajú film k jeho myšlienke. Reverend Kennedy je pre mňa postava kňaza napísaná správne. Nie je perfektný, nemá na všetko perfektné monológy a nehovorí donekonečna o Bohu v štýle, že sa dočkáme odpustenia, alebo je všetko boží plán a podobne. Je vidno, že robí veci, ktoré by reálne robiť nechcel, no potom by sa nemohol už sám na seba ani pozrieť. Opäť je tu skvelá momentka, kde sa posadí do auta a vybuchne. Je pri tom sám. Nemusia to vidieť všetci ostatní. Ale dáva mu to viac ľudskosti. Skvelá scénka. A potom sú tu členovia Klanu pod vedením Toma Griffina. A Tom Wilkinson je skutočne jeden veľmi nepríjemný človek. A jeho názory... wow. No opäť platí, že skvele podáva postavu, ktorá pôsobí skutočne. Toto sú proste zarytí zakomplexovaní chlapi, ktorí nemali nikdy potrebu robiť niečo vo svojom živote. Lebo niekto iný im ho ukradol. Niekto, kto má inú farbu pleti. Logicky. V mojich očiach ide o silný film. A rozhodne na mňa dokázal zapôsobiť. Dokonca je tu aj niekoľko skvelých malých paradoxov, ktoré to robia zaujímavé. Pre mňa film funguje. Hodnotenie: A ()

Lacike

Až príliš obohratý námet o rasizme, ktorý zaujme snáď len tým množstvom full retard redneckov, ktorí sú riadne odpudiví bez ohľadu na to, či sú rasisti alebo nie. Takisto som čakal, že k tomu prerodu ústredného bieleho KKK retarda dôjde skôr a nie až v závere filmu. Takže celkovo to vyznelo do stratena a ani herci tu nemali príliš, čo hrať. 5/10. ()

Martin741

Pan Les Bielyker riesi problematiku Ku Klux Klanu pozeram a  predstavil sa v  roli krestanskeho cernoprdelnika reverenda Kennedyho :  68 % ()

Troniq

Ve své podstatě velice silný příběh, který však ve výsledném podání sráží dost nemotorná režie, slabě využívající mnoho momentů, jenž šlo ždímat a servírovat divákovi mnohem intenzivněji. To se pak Hedlund i Whitaker mohou snažit sebevíc. Potenciál tam byl, ale na perly, jako je třeba Mississippi Burning to zdaleka, zdaleka nemá. Celá problematika KKK tak vyzněla, alespoň dle mého značně do ztracena... ()