poster

Lítost

 • Řecko

  Oiktos

 • Řecko

  Οίκτος

 • Polsko

  Litość

 • angličtina

  Pity

 • Slovensko

  Ľútosť

  (festivalový název)

Drama

Řecko / Polsko, 2018, 97 min

Režie:

Babis Makridis
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • dopitak
  ***

  Když vám lidi přestanou vyjadřovat svou lítost, je potřeba se zamyslet. Souhlasím s kolegy, že řecká kinematografie je dlouhodobě divná, přesnější výraz neexistuje, však vzpomeňme na Chlapce pojídajícího ptačí zob. Bral bych ten byt u moře, asi někde na Glyfadě, ale v jednom ze záběrů byla vidět i ta šestiproudovka kolem, to už taková sláva není. Herecky sterilní, nebyl prostor. Líbil se pes, jehož příběh když zříte, budete si asi ťukat na čelo. Tedy od této chvíle si začnete ťukat na čelo.(24.1.2021)

 • Malarkey
  ***

  Neskutečná deprese, až jsem si chvílemi myslel, že to snad ta hlavní postava na scéně nemůže s tou depkou myslet vážně. Utápí se v totálních sračkách a ještě to dává všem najevo, aby o něm náhodou někdo neřekl, že vlastně pro nemocnou manželku vůbec netruchlí. Do smutku ale spadne tak brutálním způsobem, že když se mu manželka vyléčí, tak on v depce “vesele“ pokračuje dál. Natočeno rozhodně zajímavé, ale dokazující, že řecká kinematografie je prostě nejdivnější evropskou kinematografií vůbec.(7.12.2018)

 • kajas
  **

  Můj vztah k filmům z "řecké divné vlny" je jako na houpačce. "Humra" jsem zkousla, "Zabití posvátného jelena" jsem si užívala, ale co se týče tohoto snímku, opravdu jsem pocítila lítost. Lítost, že jsem svůj drahocenný čas nevěnovala jiné projekci. Originální nápad na vyprávění o muži, který si užívá litování od cizích lidí, mi bohužel ke spokojenosti nestačil. Chyběl mi nějaký černohumorný nadhled, ten se ale objevoval jen zřídka (například ve scéně, kdy se zázračně uzdravená žena obnaží před svým mužem, aby ho svedla - on ji ale raději požádá, aby si zašla na mamograf). Ve finále tak "Lítost" není zábavně divná, ale prostě jenom divná.(3.7.2018)

 • Parisienne09
  ***

  Pěkně velká ulítlost rozmáchnutá všemi směry života. Hlavní hrdina je magoros megalos:-) neboli velký magor, který ke svému životu nutně potřebuje lítost, je na ní obsedantně závislý. Takže člověku pak stačí jen trochu fantazie, aby zjistil, jaký mazec se rozjede, když se jeho žena zázračně probere z kómatu. No, hrůza! Sousedka mu přestane nosit pomerančovou bábovku, syn může bez omezení hrát na piano veselého Mozarta a chlápek v čistírně mu zase účtuje plný tarif. To si náš psycho hrdina nenechá líbit dlouho. Závěr skvělý, takové malé řecké Osvícení:-)(1.7.2018)

 • klukluka
  ***

  Další řecký divnofilm, který vnímám jako podobenství, protože lidí, kteří si libují v sebelítosti, je mezi námi moc a moc a v tomhle směru neručím ani sám za sebe. Možná právě díky tomu jsem tu podivnost pochopil a jsem na ni ochoten přistoupit. Námět jako takový se mi opravdu velmi zamlouvá. Horší je to se zvolenou, afektovanou a nepřirozenou formou. Ta mi neseděla a je to film, u něhož jsem si říkal, jak rád bych ho viděl v jiném, civilnějším provedení.(7.9.2019)