Tři blízcí neznámí

• Nový Zéland

Dokumentární

USA / Velká Británie, 2018, 96 min

Tim Wardle

Dokument o jedněch rozdělených trojčatech, která se našla po devatenácti letech, přináší více otázek než odpovědí. Což je nakonec dobře, protože divák má o čem přemýšlet. V každém případě bych nečekal, že se podobné příběhy odehrávaly ještě v Americe druhé poloviny 20. století. Co by se mnou asi udělalo zjištění, že jsem byl celý život něčí laboratorní krysou? A proč ti vědci výsledky svých výzkumů tak pečlivě utajili? A jsou nakonec tedy důležitější geny nebo výchova? Neříkám, že je to třeba vidět v kině, ale za pozornost film rozhodně stojí.(8.8.2019)

Dohrávaný a stylizovaný dokument přináší víc otázek než odpovědí a je to dobře. Tohle jsou záležitosti, nad kterými by se lidé měli zamýšlet. Ovlivňuje nás víc výchova nebo geny? To je sice hlavní střet, který se dokumentem vine, ale neméně důležité jsou i jiné otázky. Jak s námi pohne ztráta v raném dětství, jak nás ovlivní prostředí? Změní nás to, že nás někdo pozoruje? Jak se s tím vypořádat v dospělosti? Nakolik je možné hrát si s lidskými životy? _____ Odpovědi na to neexistují. Jistě, to, co se stalo trojici bratrů, bylo jednoznačně za hranou etiky (minimálně), ale kolik takových rozhodnutí o jiných lidských životech lidé dnes a denně dělají? Bezpočet. Třebaže nejsou tak vyhrocené, stejně jsou zasahující. ____ Dokument má subjektivní formu a šponující emoční linku. To, co začíná jako komedie, končí jako existenciální drama. SHRNUTÍ: Taky jsem v pokušení tomu nevěřit.(19.7.2019)

Trojčata, která o sobě nevěděla a po 19 lety se shledala. Shledání je ale jen začátek, situace se pak ještě hodně vyvíjí, odhalují se další překvapivé věci a postupně se odkrývá rouška tajemství. Víc si o tom nezjišťujte, je to super!(3.10.2018)

Z pohádky do dystopie.(15.9.2019)

This is a strange story... There is no free choice 😱(1.6.2019)

Ok, není to úplně "dokument", který vyhledávám - přišlo mi to až přehnané, jelikož pokud sledujete velice pozorně - ke konci začne zaznívat, že dávali společnosti to, co chtěla vidět - byli stejní, mysleli stejně, líbili se jim stejné věci...a pak najednou uslyšíte něco jiného....To, že jsou tam osobně pouze dva...nic jsem si o tom dopředu nezjišťovala, tudíž jsem napjatě čekala - a ani mě to nepřekvapuje....je to bizarní, zapletené, nechtěla bych být v jejich situaci a za mě měli vlastně štěstí v neštěstí....(21.7.2019)

• Darksophie

Naprosto nechápu jak je možné, že má tento "dokument" takto vysoké hodnocení, když nemá prakticky žádnou přidanou dokumentární hodnotu. Podle všeho se jedná o jednoduchý televizní dokument, což potvrzuje i jeho stopáž, která je v půlce přerušena dvouminutovým opakováním typu "viděli jste". Pokud si někdo předtím alespoň otevře Wikipedii tak se během chvíle dozví přesně to samé jako v tomto díle. Dokument staví na rozhovorech se sourozenci, jejich přáteli, rodinou a na jejich dojmech a osobních pocitech bez toho aby dal prostor k vyjádření i druhé straně nebo odborníkům na tuto problematiku. Navíc pravidelně dochází k situaci kdy dokument řekne určitou informaci a během pár minut jí popře. O samotném důvodu rozdělení se nedozvíme vůbec nic, kromě informace, že šlo o studii z 50-60.let, a jediný kdo se k ní vyjádří je asistentka, která sama říká, že jen občas zaslechla něco v kanceláři a asistent, který na dvacetileté studii strávil 10 měsíců, ale neví k čemu byla, jak byla nastavena ani jak se měla vyhodnotit, pouze popisoval chování dětí. Režisér se nám snaží vnutit pocit, že jde o velmi rozsáhlý problém, kolem kterého je obrovské utajení a že nikdo vlastně neví jestli za rohem nebude mít dvojče. Podle záběrů na veřejný popis dokumentů ke studii uložených na Yale se studie týkala celkem 9 dětí. Ke stejnému počtu dojdeme i když sečteme děti o kterých se zmiňují ostatní aktéři. Tedy rozhodně nešlo o rozsáhlou studii, protože 9 dětí prostě není ani rozsáhlý ani reprezentativní vzorek z kterého lze usuzovat statisticky významné výsledky, a tedy se není čemu divit, že nebyla publikována a ani nejde o velké množství účastníků jak se nám dokument snaží tvrdit. Navíc se nám snaží nastínit jakousi konspiraci, že se k záznamům nedá dostat protože určitá společnost nedala svolení, ale nedají možnost dané společnosti se vyjádřit. Vidíme jak jeden z bratrů volá a mluví s kancelářským chudákem, který samozřejmě vůbec nemá tušení o výzkumu před desítkami let a řekne mu, že se pokusí najít někoho kdo mu k tomu něco řekne. Co jiného by měl říct, kdyby o výzkumu věděl, pak by to teprve bylo podezřelé. V další scéně je jim voláno znovu, ale odpověď se již nedozvíme, protože je místo ní hudba. Nulová přidaná hodnota, vzájemně si odporující tvrzení v průběhu dokumentu, jen hromada pocitů bez reálných podkladů, o studii stále dokola slyšíme jen, že o ní nikdo nic neví a ještě k tomu snaha o manipulaci, aby těch pár informací vypadalo bombasticky. Kolik asi bylo v 50-60. letech rozděleno dvojčat prostě protože bylo opravdu jednoduší je udat do rodin na adopci? Víte to? Já ne a tenhle dokument vám rozhodně odpověď nedá a ani se o to nepokusí. Sami aktéři na konci přiznávají, že to jak jsou si podobní vlastně bylo jen o tom, že to dokázali správně sehrát a tedy byli zajímaví pro televizi. A z toho těží dodnes. Někdy je prostě potřeba zapojit kritické myšlení a nad tvrzeními, které vám někdo předkládá se trošku zamyslet.(26.9.2019)

Dokument o trojičkách, ktoré boli rozdelené po pôrode a poslané do troch rôznych kútov sveta, aby sa ako teenageri náhodne stretli nevediac o sebe navzájom, že vôbec existujú. Toto samo o sebe navnadí na zaujímavý príbeh s mnohými otázkami Prečo sa to vlastne stalo? Zistíme, že v roku 1980 sa takéto prípady dostávali do najväčších show, dnes by ostali visieť niekde v internetovom plátku. Dokument je nakrútený takou zábavnejšou formou a nakoniec prekvapí silným príbehom, ktorý spustil lavínu.(29.9.2018)

Celou dobu na mě film působil jako dobře zahraný fiktivní dokument. Příběh je tak absurdní, plný šokujících momentů, divokých teorií a zvrácených reakcí, že se tomu nechce věřit. Navíc všichni protagonisté budí dojem kvalitních herců. Nicméně dobové záběry a fotografie mluví za vše.(21.5.2019)

Tolik informací nahustit do bezmála 100 minut muselo být těžké. Ale jsem rád, že se tvůrci nerozhodli například pro minisérii. Takhle vás to díky svižnému tempu víc strhne a přiznám se, že mi při třech různých zvratech regulérně naskočila husí kůže. Přestože je jasné, na čí stranu se autor přiklání, nechává divákovi prostor vytvořit si vlastní názor. Za mě provedené nejlépe jak to šlo. 90% (Febio 2019)(26.3.2019)

MINDFCK. Ani ne tak kvůli tomu, že kluci po dvaceti letech zjistí, že po světě chodí jejich dvě identické kopie, což je patrné už z názvu filmu, ale spíš kvůli tomu všemu, co se děje posléze. Stručně, nic si nezjišťujte a podívejte se na to.(1.4.2019)

Hráli si s osudem lidí, aby posléze zjistili, že nejsou o nic moudřejší. Vcelku civilně pojaté a bratři se k svému osudu vyjadřují až překvapivě uměřeně, podobně jako je nechává docela klidným vztah k matce. Poněkud překvapivě jedna úctyhodná dáma prohlašuje za v zásadě prokázané, to co osud z jednoho bratra zásadně popírá.(1.6.2019)

80%(19.6.2019)

Záhada o trojčatech visí nad New Yorkem jako opar mlhy...(11.10.2018)

Příběh obrovského sociálního inženýrství. Příběh rozsáhlé psychologické studie, jejíž výsledky nebyly nikdy publikovány a jejíž parametry (počet zapojených sourozenců atd.) nikdo nezná.(14.6.2019)

Znepokojivý příběh o adoptovaných trojčatech. Nejdříve to vypadá jako fantastické setkání bráchů po 19 letech a člověk bez dechu sleduje ten radostný kolotoč vzájemnosti, včetně upřímného doznání jednoho z bráchů, že byl pyšný, že má lepší auto, než jeho brácha. Jenže pak nastane zvrat a jeden z bráchů si vezme život a začnou se objevovat zvláštní okolnosti adopcí ve jménu vědy, jejíhž cílem bylo zjistit, zda vývoj člověka ovlivňují více geny nebo výchova. Paradoxní je, že až do té doby než se trojčata potkala se zdá, že ti kluci byli v pohodě a najednou se jim úplně změnil život. Ani si na to neumím udělat konečný názor, protože film neukazuje vše. Jisté je, že z výzkumu nevyplynulo nic moc. A ten psycholog, který chvíli na výzkumu spolupracoval byl podivín, který před kamerou seděl s nohou přes opěradlo a smál se. Každopádně je to výborný tvůrčí počin, který člověka úplně rozhodí a pracně v sobě hledá odpovědi na nejrůznější otázky.(1.8.2019)

Jeden z nejzajímavějších dokumentů, jaký jsem kdy viděl. Klidně se to mohlo jmenovat Paradox v praxi - jak Židé trumfli Mengeleho.(6.6.2019)

O tomto případu jsem předem nevěděla. Musím říci, že jsem tedy nakonec nic takového neočekávala, a byla jsem naprosto unešena vyprávěním. Emoce se mnou cloumaly, protože když se na to zpětně podíváte, vidíte onu nespravedlnost silněji, nespravedlnost, která nemá plné vysvětlení.(10.6.2019)

Bulvárna story, ktorú by som - nebyť v kine - po 10 minútach vypla /toľko prehrávania, hluku a pátosu ma vydesilo/, sa v druhej tretine zmenila na investigatívno-konšpiračnú detektívku, aby to zavŕšila nekončiacou paľbou zásadných právnych, etických aj vedeckých otázok, na ktoré ale poskytuje skôr zamyslenie než jednoznačné odpovede. Tento vývoj som nečakala, hoci presne o tom by dobrý dokument mal byť. Posledná cca tretina filmu ťala do živého. Až som v pokušení tomu neveriť.(26.8.2019)

Občas shlédnout nějaký sociální dokument je fajn a baví mě to, byť mám raději ty z naší domoviny a českých tvůrců:-)). Tento ale nebyl špatný - začal jakoby tím nejpozitivnějším, tzn. rektrospektivně shledáním trojčat ve 20 letech (ve filmu použita samozřejmě původní fotodokumentace), krásní kluci s úsměvem a elánem, kteří chtěli ze svého příběhu vytěžit co nejvíce (no a proč vlastně ne že jo:-)), to se jim také podařilo. Chvilku se film držel na téhle vlně euforie, bláznění kluků, ukazováním, jak moc jsou stejní (někdy až moc "hrané" - nicméně to patřilo k tomu efektu slávy). Pak se ale už začalo rýpat do toho prvotního "PROČ" (proč a z jakého důvodu je adopční agentura rozdělila a přidělila do 3. rodin s naprosto odlišnými soc. poměry?). A už to jelo.....sociální výzkum......tyjo - mě prvotně napadlo přirovnání k Mengelemu a jeho praktikám v Osvětimi (tady samozřejmě v nefyzické fázi). A při všech těch akutálních výpovědích na kameru a ukazováním, že vlastně v životě kluků nic nebylo a není zalité slunce, už vám to nedá a úvahy teda taky fest jedou až do konce filmu na plno: je podstatnější a směrodatný faktor v životě genetika nebo výchova a prostředí, ve kterém člověk vyrůstá?, co je morální a co už se schovává za vědu? 80%.(13.6.2019)

<< předchozí 1 2