Reklama

Reklama

Mírová dohoda z Osla

  • Kanada The Oslo Diaries
Dokumentární
Izrael / Kanada, 2017, 97 min

VOD (1)

Obsahy(1)

V roce 1992, kdy se izraelsko-palestinské vztahy dostaly na historicky nejnižší úroveň a za každý pokus o komunikaci hrozilo vězení, se skupinka Izraelců a Palestinců tajně shromáždila v Oslu, což bylo v rozporu se zákonem. Přestože jejich mírová jednání, která proslula pod názvem dohody z Osla, navždy změnila Blízký východ, nikdy nebyla oficiálně schválena a byla zachycena pouze v denících vyjednavačů. V dokumentu "Mírová dohoda z Osla" nám režiséři Mor Loushyová a Daniel Sivan předkládají strhující záznam 1100 dní tajných rozhovorů mezi těmi, kteří zde vyjednávali. Podrobné a často emocionální zápisy účastníků líčí politické intriky, ohnivou rétoriku, nesourodá přátelství a ohromnou touhu po míru, jež se staly středobodem vyjednávání. (HBO Europe)

(více)

Recenze (3)

ciwiciwi789 

všechny recenze uživatele

Prvých 20 minút sa mi zdalo, že dokument jednostranne nadŕža izraelskej strane, potom sa to preklopilo a veľmi vyvážene ukazovali pohľad oboch strán konfliktu. Výborný dokument, ktorý pomáha pochopiť nálady v spoločnosti izraelcov aj palestíncov. ()

Tomas_PO 

všechny recenze uživatele

Úžasný dokument, škoda, že ostáva takmer nepovšimnutý. Detailne spracované náročné, spočiatku tajné vyjednávanie o začatí mierového procesu na Blízkom východe medzi Izraelom a Palestínou, doplnené o následnú politickú implementáciu, či žiaľ skôr neimplementáciu. Dôverné záznamy, dokumenty, dobové zábery, rozhovory s priamymi účastníkmi, vrátane najvyšších politických špičiek. Moment, kedy sa písala história Blízkeho východu. Dokument síce postráda dôležité historické súvislosti, no v duchu hesla vyjednávania "minulosť sa vrátiť nedá, sústreďme sa na budúcnosť", to nevadí. ()

Reklama

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Interviewer: Are you still an optimist? Do you still believe there's a chance for peace between us and the Palestinians? Shimon Peres: I don't think there's another alternative. Neither for the Palestinians, nor for us. The only alternative is an ongoing war. But contrary what people think, in war, there are no victories. Only victims. No war is ever finished, unless it's being replaced by peace. ()

Galerie (7)

Reklama

Reklama