Westwood: Punkerka, ikona, aktivistka

Velká Británie, 2018, 83 min

Lorna Tucker

James Moriarty

Dan Jones

Nedá se ubránit srovnání s nedávným dokumentem ze světa módy McQueen, který stejně jako Westwood trpěl zejména tím, že byl pomníkem více než portrétem, nicméně nedá se svítit, srovnání těchto dvou expresivních osobností definitivně nahrává prvnímu jmenovanému, vedle něhož výtvory proslulé punkové návrhářky působí jak piknikové modýlky pro paničky z Westfordshire. Dokument se neobtěžuje s kontextem, jen jednou nechá o její práci mluvit někoho jiného než protagonistku samotnou a neustále skáče k těm nejbulvarnějším aspektům jejího života, čímž očividně sere i samotnou Westwood. Film je tak obecně podprůměr a pro mě slabý průměr z důvodu, že jsem o Vivenne Westwood nic nevěděl, takže jsem se něco dozvěděl.(26.6.2019)

Vivienne byla opravdu punkerka, ikona i aktivistka. Její styl se vymykal opavdu všem pravidlům. Pravda je však taková, že ona stejně na všechny s***a! Osobitá žena, kterou společnost svým způsobem opovrhovala, ale i přesto ji musela uznávat.(3.4.2019)

Dobře, nejsem odborník na módu, punk ani aktivismus, ale tenhle dokument byl dost svižný a Vivienne Westwoodová se ukázala jako dostatečně charismatická i zajímavá průvodkyně vlastním životem a kariérou. (Já osobně bych si žádný její model nebyl ochoten vzít ani na maškarní, ale to už odbíhám od filmu.)(25.3.2019)

Vivienne začala byť slávna až po 20 rokoch kariéry. Ľudia ju spočiatku nebrali vážne, jej kontroverzným modelom sa smiali. Už od začiatku to bola typická umelkyňa. Svojská, drzá a cestu za kariérou si razila vlastným spôsobom. Z punkerky, ktorá začínala svoje modely navrhovať v zaprášených priestoroch bez elektriny sa postupne stala módna autorita, ktorá pri svojej práci nezabúda na ekologickosť a ochranu životného prostredia. V dokumente sa vyjadruje niekoľko ľudí - či už jej syn, bývalý manžel a ľudia, ktorí s ňou priamo spolupracujú a cítiť z nich veľký obdiv voči jej osobe .Jej modely ukazujú pred kamerou a opatrne ich dvíhajú v bielych rukavičkách. Modelky na mólách pózujú v šialených modeloch a s rozmazaným rúžom na perách tancujú alebo sa rovno váľajú po pódiu. Ale má to niečo do seba. Je za tým podpis Vivienne Westwood. Babičky v krikľavo oranžových vlasoch, ktorá sa v kožuchu bežne premáva po meste na bicykli. Videné na AFF 2018.(1.7.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 20. ledna 2018 na filmovém festivalu v Sundance (Salt Lake City). (Varan)