Hitlerův vpád na východ (TV film)

• Česko

Invaze: Začátek 2. světové války

• Německo

Zweiter Weltkrieg

The Invasion: The Outbreak of World War II

Dokumentární / Historický

Německo / Polsko, 2014, 2x50 min

Steffi Schöbel

Na prvý septembrový deň pripadá jedno z najsmutnejších výročí v histórii ľudstva. V tento deň roku 1939 prepadnutím Poľska hitlerovským Nemeckom začala vojna, ktorá zvlášť v Európe a Ázii spôsobila neskutočné straty na ľudských životoch i materiálnych hodnotách. Druhá svetová vojna priniesla väčší zármutok pre ľudstvo, než akékoľvek iné udalosti 20. storočia. Asi 60 miliónov ľudí bolo zabitých. Nemecká vláda mala záujem rozšíriť svoj životný priestor a zároveň vyriešiť problém východného Pruska. Vojna proti Poľsku mala byť len prvou etapou boja o svetovládu. Pre útok na Poľsko bolo potrebné nájsť objektívny dôvod. Podľa zásady, že víťaza sa nikto nepýta, sa oň postarala nemecká tajná služba.(20.12.2015)

Opět pár nových informací z rozpoutání války a Polska. Druhý díl s názvem Oběti mi přišel zajímavější než první, je zde přesně popsáno jak bylo Polsko rozděleno a jak zde Němci řádili. Vzpomínky Polanskeho a syna Hanse Franka to dokládají.(2.12.2015)

• GzL

Část 1.: Počáteční dny Část 2.: Oběti(29.12.2017)

Německo-polský dokument o vpádu Hitlera do Polska, který má silné momenty ve výpovědi pamětníků včetně celebrit režisérů Polanského nebo A. Vajdy,ale iritovali mne hrané scény, které byly sice relativně výpravné, ale nevěrohodné.(1.9.2019)

Hrané pasáže jsou sice na dokument vcelku výpravné, ale příšerně zahrané. Hlavní přidanou hodnotou filmu jsou osobní vzpomínky "celebrit" Andrzeje Wajdy a Romana Polanského, dost zajímavě vypráví také syn Hanse Franka.(29.11.2015)