Reklama

Reklama

Lino Ventura – Ital v Paříži

(TV film)
  • Česko Lino Ventura - citlivá duše (více)
Dokumentární / Životopisný
Francie, 2017, 52 min

Režie:

Philippe Kohly

Hrají:

Lino Ventura (a.z.), Jean Gabin (a.z.), Michel Audiard (a.z.), Brigitte Bardot (a.z.), Paul Crauchet (a.z.), Bourvil (a.z.), Jacques Brel (a.z.), Robert Enrico (a.z.), José Giovanni (a.z.), (více)

Obsahy(1)

Portrét jednoho z nejvýznamnějších evropských filmových herců... Když v roce 1967 exceloval Lino Ventura vedle Alaina Delona ve skvělém filmu Dobrodruzi, bylo mu už osmačtyřicet let a měl za sebou celou řadu významných filmů včetně veleslavného Výtahu na popraviště (který vznikl deset let před Dobrodruhy). Přesto mu až tento snímek přinesl věhlas, slávu a fanynky, které se od té chvíle utápěly v pohledu jeho tmavých, velkých, smutných očích raději než v modři očí Delonových. Lino Ventura skrýval v těle drsného chlapa něžnou duši. Drsný musel být odmalička: poznal hlad, byl dítětem ulice. Narodil se v italské Parmě, ale od osmi let žil s matkou v Paříži. V mládí se věnoval zápasení, byl dokonce mistrem Evropy ve volném stylu. Po úrazu se už závodně žádnému sportu věnovat nemohl, sportovcem tělem i duší však zůstal do konce života. Ve filmech hrál od roku 1954 nepřetržitě, ke konci života už sám sobě povolil jen jeden film ročně, hodně si vybíral. Bylo o něm známo, že nesnáší milostné scény, snažil se jim vyhýbat. Poměrně málo se vědělo o jeho soukromí, alespoň do té doby, než v polovině šedesátých založil nadaci Sněženka na pomoc mentálně postiženým dětem. Tehdy se ukázalo, že jedno z jeho čtyř dětí, dcera Linda, se takto postižená narodila. V dokumentu si připomeneme řadu jeho skvělých hereckých výkonů, řeč bude i o přátelství s legendárním Jeanem Gabinem. Film uvádíme jako připomínku neuvěřitelného stého výročí narození Lina Ventury. (Česká televize)

(více)

Recenze (21)

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Po delší době dokument o známé osobnosti, který přichází i s méně známými fakty. Některé rozhovory se sice již objevily v dokumentu Ventura dit... Lino, ale vůbec nezaškodí si nèkteré vzpomínky na Lina zopakovat. Tento dokument mapuje skoro všechny základní milníky v profesním životě Lina Ventury, s velkÿm povděkem kvituji, že hodně prostoru dostal sám Lino a nebyly to pouze vzpomínky jeho kolegů na něj. Za nejsympatičtějšií fakt považuji, že počet a délka ukázek z filmů byly sníženy na minimum a místo nich dostali prostor Lino a jeho kolegové. ()

nascendi

všechny recenze uživatele

Lino Ventura patrí k mojim obľúbeným, pretože je typologicky presný a jeho herectvo je uveriteľné tak, ako je uveriteľné herectvo jeho vzoru - Jeana Gabina. Som rád, že sa mi podarilo vidieť zaujímavý televízny film o jeho živote a diele. Mnoho epizód z jeho života som bez tohto filmu nepoznal a tak som ľutoval iba toho, že bol pomerne krátky. Videl som s ním 21 filmov, počnúc Výťahom na popravisko a verím, že bilancia ešte zďaleka nie je uzatvorená. ()

Reklama

Padme_Anakin 

všechny recenze uživatele

Moc krásné a podmanivé ohlédnutí za životem a tvorbou jednoho z mých nejoblíbenějších, kterého si lze vážit nejen jako herce, ale především jako člověka.. Trnité dětství, život v chudobě, stěhování do cizí země a především fakt, že je otec opustil a nechal matku s ním samotnou, to vše zlé se v něm časem přetavilo do opravdového muže, ryzího a charakterního.. Tu motivaci „budu opakem svého otce“ chápu a velice ctím a cením si vyklouznutí z genetického materiálu.. Tedy posílám tam nahoru upřímné poděkování, po pravdě se slzami v očích, za těch báječných devětatřicet filmů, které jsem měla možnost vidět, bylo mi potěšením a s úctou.. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Armáda stínů z těžkého dětství, ohledně vztahu k otci mlčenlivý. Na plátně spíš než dravec šelma na svobodě. Dotěrný chlap, který svede nejeden nelítostný souboj, aby po zločinu přišel trest. Rozhněvaný muž, v jehož okolí občas padne facka, pré mají dobrodruzi a milostné scény jsou jak dotek medúzy. A než nastane poslední soud, stane se z něj staré pořádky postrádající svědek měnících se časů. Pořád však drsný chlapík, jemuž sedí motýl na rameni a srdce má na pravém místě. Myslím, že bych mu mohl bez uzardění stisknout ruku.. ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Moc děkuji ČT za tento dokument, který mě dal to nejvíc - Linovi názory a vztahy. Je mě obrovskou ctí, sedět před plátnem a sledovat křehkou francouzskou ( i když italskou :- ) ) talentovanou duši v drsným obalu, která má jméno Lino Ventura a tento dokument mě jen dokázal Linovu velikost nejen hereckou, ale především lidskou. Lino Ventura je pro mě jeden z mála těch přikladů pro definici slova "pravej chlap" . ()

Galerie (2)

Reklama

Reklama