Lino Ventura – Ital v Paříži (TV film)

• Francie

Lino Ventura - La part intime

Lino Ventura: An Intimate Portrait

Lino Ventura: An Italian Actor in Paris

Dokumentární / Životopisný

Francie, 2017, 52 min

Philippe Kohly

Lino Ventura (a.z.)

Keď vás dokument o hereckej osobnosti donúti si kliknúť na jeho filmografiu, stálo ho za to natočiť. O Venturovi som nevedel zhola nič, vlastne o ďalších francúzskych tvorcoch a hercoch, čo sa k slovu dostali tiež. Preto som rád, že som sa ja dostal k ČT art a venoval jej hodinku. A čo som sa o Venturovi dozvedel? Mal pevné zásady, prirodzenú autoritu, ctil priateľstvo a starostlivo si vyberal projekty, ktoré ho zvečnili. A že to nevyšlo s tým posledným ho trápiť nemusí, vzhľadom na červené more natočených filmov toho po sebe zanechal dosť. Už si len rezervovať nejakú tú hodinku a presvedčiť sa sám.(11.7.2019)

Moc děkuji ČT za tento dokument, který mě dal to nejvíc - Linovi názory a vztahy. Je mě obrovskou ctí, sedět před plátnem a sledovat křehkou francouzskou ( i když italskou :- ) ) talentovanou duši v drsným obalu, která má jméno Lino Ventura a tento dokument mě jen dokázal Linovu velikost nejen hereckou, ale především lidskou. Lino Ventura je pro mě jeden z mála těch přikladů pro definici slova "pravej chlap" .(11.7.2019)

• nascendi

Lino Ventura patrí k mojim obľúbeným, pretože je typologicky presný a jeho herectvo je uveriteľné tak, ako je uveriteľné herectvo jeho vzoru - Jeana Gabina. Som rád, že sa mi podarilo vidieť zaujímavý televízny film o jeho živote a diele. Mnoho epizód z jeho života som bez tohto filmu nepoznal a tak som ľutoval iba toho, že bol pomerne krátky. Videl som s ním 21 filmov, počnúc Výťahom na popravisko a verím, že bilancia ešte zďaleka nie je uzatvorená.(11.7.2019)

Po delší době dokument o známé osobnosti, který přichází i s méně známými fakty. Některé rozhovory se sice již objevily v dokumentu Ventura dit... Lino, ale vůbec nezaškodí si nèkteré vzpomínky na Lina zopakovat. Tento dokument mapuje skoro všechny základní milníky v profesním životě Lina Ventury, s velkÿm povděkem kvituji, že hodně prostoru dostal sám Lino a nebyly to pouze vzpomínky jeho kolegů na něj. Za nejsympatičtějšií fakt považuji, že počet a délka ukázek z filmů byly sníženy na minimum a místo nich dostali prostor Lino a jeho kolegové.(12.7.2019)

Férovej chlap ze staré školy, jehož vzor a přítel byl Jean Gabin. Tohle byla osobnost, která už nemá nástupce. Jsem moc rád, že vznikají dokumenty o takových personách, bez kterých si staré francouzské filmy nedovedu představit. Dokument je přínosný i faktem, proč Lino nechtěl nikdy hrát záporné postavy, což pramenilo už od jeho dětství, kdy ho a jeho matku opustil otec a devítiletý Lino si začal vydělávat peníze jak se dalo, aby se s matkou vůbec nějak uživili. Od mládí pak začal dělat zápasy ve volném stylu, byl i mistrem Evropy a teprve až ve čtyřiatřiceti létech si ho všiml film. Tohle jsou pro mě umělci, kterých si budu navždy vážit a novodobí herci (snad jen na nějaké výjimky) jim nikdy nebudou sahat ani po kotníky.(17.7.2019)