Za hranicemi možností (festivalový název)

• Polsko

• Německo

Jenseits des Limits

• Finsko

Dokumentární / Sportovní

Polsko / Německo / Finsko, 2017, 74 min

Marta Prus

Margarita Mamun

Absolutně strhující zážitek, jeden z nejintenzivnějších za dlouhou dobu. Přitom to je tak jednoduché! Tenhle polský masakr ukazuje druhý extrém oproti komplexnosti většiny dokumentů IDFA - někdy stačí vložit důvěru do jednoduchého námětu "příprava na olympiádu" a při správném uchopení vznikne něco nezapomenutelného, po čem člověk opouští sál jakoby přejetý vlakem. Nechává do daleko za sebou Já, Tonya a v nejsilnějších momentech Černou labuť i s jejich fikčními výhodami.(30.1.2018)

Ritě dávám 10 hvězdiček z pěti, film jako takový jich ode mě dostane míň - není to úplně můj šálek kávy. I když si uvědomuju, že dostat se k téhle partičce pošahaných tyranek a leseb takhle blízko muselo dát hroznou práci a výslednej sestřih jistě neodpovídal jejich původní představě. Pustit to do světa v téhle podobě vyžadovalo jistě odvahu, mělo a má to ale smysl, protože o tomhle bychom se jinak nikdy nedozvěděli. I takhle může chutnat olympijské zlato...(27.10.2019)

Začátek slibuje strhující podívanou, ale postupně film trochu ztrácí tempo a vlastně nepřináší nic překvapivého. Že je profesionální sport úmorná dřina, to ví každý. A že v Rusku to jde všechno ještě více "over the limit", ví každý, kdo se o sport aspoň trochu zajímá. Možná by autoři mohli zajet ještě do Číny a natočit tam Over the Limit 2, nebo spíš Over the Limit na druhou. I přes svoje nižší hodnocení rozhodně doporučuji film vidět. Ze tří filmů, které jsem ten večer na Jednom světě viděl, na mě sice udělal nejslabší dojem, i tak ale nějaký dojem udělal. Zajímavá myšlenka mé přítelkyně: "Možná to byl záměr, udělat ten film stejně úmorný, jak úmorný je gymnastický trénink."(21.3.2018)

Komorní snímek přináší vhled do ruských tréninkových podmínek. Margarita Mamun je špičková moderní gymnastka, vítězka světových pohárů a olympijská vítězka z roku 2016. Hlavní trenérka od ní nemilosrdně vyžaduje maximum a k psychickému nátlaku zneužívání i Margaritinu bolest tváří v tvář otcově umírání na rakovinu. Neexistuje pochvala, nejslušnější výraz, kterým ji hlavní trenérka počastuje, je kráva. Margarita musí být vděčná systému a sama nemá nárok na nic.(11.3.2018)

Příběh olympijské vítězky Margarity Mamun v moderní gymnastice ukazuje tlak, který je někdy na sportovce vyvíjen a který je někdy "na hranici". Konkurence, nahraditelnost, prestiž, okolí, sláva, touha něčeho dosáhnout, léta dřiny - to vše možná obecně na tyto sportovce působí a zakazuje jim, aby s tím sekli, i když by třeba chtěli, třeba ale ne.(19.4.2018)