Za hranicemi možností (festivalový název)

• Polsko

Dokumentární / Sportovní

Polsko / Německo / Finsko, 2017, 74 min

Marta Prus

Margarita Mamun

Nářez.. Sledovat takhle z blízka oči dívky která je k smrti vyděšená, vyčerpaná a psychicky rozebraná, to je zážitek na úrovni hardcore porna. Kdyby uprostřed filmu náhle frustrací, hněvem a bolestí explodovala jako napumpovaná nitroglycerínem, vůbec by mě to nepřekvapilo a bral bych to jako zcela přirozený vývoj událostí. Na druhou stranu to celé tak nějak chápu a jsem tím vlastně fascinovaný .. Ani tu démonickou Irinu nemůžu brát jako záporačku.. Její job je prostě dělat z obyčejných holek supermenky, které mají i obyčejný průměr nastavený daleko za hranicí toho na co je člověk stavěný a čeho by měl být schopný.(19.3.2020)

Začátek slibuje strhující podívanou, ale postupně film trochu ztrácí tempo a vlastně nepřináší nic překvapivého. Že je profesionální sport úmorná dřina, to ví každý. A že v Rusku to jde všechno ještě více "over the limit", ví každý, kdo se o sport aspoň trochu zajímá. Možná by autoři mohli zajet ještě do Číny a natočit tam Over the Limit 2, nebo spíš Over the Limit na druhou. I přes svoje nižší hodnocení rozhodně doporučuji film vidět. Ze tří filmů, které jsem ten večer na Jednom světě viděl, na mě sice udělal nejslabší dojem, i tak ale nějaký dojem udělal. Zajímavá myšlenka mé přítelkyně: "Možná to byl záměr, udělat ten film stejně úmorný, jak úmorný je gymnastický trénink."(21.3.2018)

Je tam spousta trenérských pokynů, nad jejichž obsahem, ale zejména urážející formou zůstává rozum stát. Pokyn vyjadřuj "navenek lásku, uvnitř metronom" mi ale zamotal hlavu. To jsou dvě tak protichůdné věci, jedna uvolněná, druhá kontrolující, že to by můj mozek nedal. Žádný div, že ta gymnastka má po celou dobu filmu, s výjimkou cca 10 sekund, utrápený výraz. Dělat práci, u které se neusměju jindy než úlevou, že jsem neskončila druhá a další v pořadí, je děs. Emočně vyčerpávající je na to i jen jako divák koukat.(23.5.2020)

Absolutně strhující zážitek, jeden z nejintenzivnějších za dlouhou dobu. Přitom to je tak jednoduché! Tenhle polský masakr ukazuje druhý extrém oproti komplexnosti většiny dokumentů IDFA - někdy stačí vložit důvěru do jednoduchého námětu "příprava na olympiádu" a při správném uchopení vznikne něco nezapomenutelného, po čem člověk opouští sál jakoby přejetý vlakem. Nechává do daleko za sebou Já, Tonya a v nejsilnějších momentech Černou labuť i s jejich fikčními výhodami.(30.1.2018)

Kdyby to filmoval Tarantino, tak to skončí pěkně krvavou šmakuládou asi tak v 6.minutě. Neuvěřitelný náhled do jednoho z asi nejnáročnějších sportů vůbec (gymnastika, moderní gymnastika a krasobruslení by se podle mě porvaly o první místo). Chudák holka psychicky rozebraná do posledního šroubečku, její nohy rozsypaný jak hladká mouka a ona si jen tak mimochodem vyhraje za vyloženě kamarádské podpory své trenérky a její nadřízené šéftrenérky zlatou olympijskou medaili v olympijském rekordu. Další do řady málo filmů s malým počtem hodnocení, které jsem v poslední době viděl. Přitom je v pohodě ke shlédnutí. A ano, je to dost neosobní.(4.4.2020)