Na cestě - Série 19 (2017) (série)

Na cestě po Glasgow (S19E13)

(epizoda)
Česko, 2018, 26 min

Režie:

Václav Müller

Scénář:

Václav Müller

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím BartoškouMiroslavem Donutilem po největším městě Skotska, které překvapí svou rozmanitostí. Glasgow možná trochu zůstává ve stínu okázalého Edinburghu. Na rozdíl od hlavního města Skotska není to největší tak výstavní, má ale svůj osobitý půvab. Mnohá překvapení se skrývají v útrobách starých domů a odsvěcených kostelů. Jedním z nich je Óran Mór v západní časti města. Představíme ojedinělý projekt poledního divadla, kde diváci dostávají ke vstupence i něco k jídlu a pití. Nedaleká University of Glasgow je líhní světových vynálezců, vědců, nositelů Nobelovy ceny. Navštívíme i jednu z nejoblíbenějších památek Skotska, Muzeum a Galerii Kelvingrove. Vyrazíme také po stopách „skotského Alfonse Muchy“, Charlese Rennie Mackintoshe, který po sobě v Glasgow zanechal velmi výraznou stopu. Pojedeme metrem, třetím nejstarším na světě a jedním z nejmenších. Více než 120 let používá stále jednu kruhovou trasu. Příběh Glasgow si nelze představit bez řeky Clyde, kde vyrostly rozsáhlé loděnice, které se v 19. století staly symbolem tohoto „Druhého města impéria“. Zjistíme, co zbylo z dávné slávy a čím řeka žije dnes. Po krátkém výletě k největšímu skotskému jezeru Loch Lomond se ještě vrátíme do města, abychom odhalili tajemství ruského kinetického divadla Šarmanka, které před více než 20 lety našlo útočiště právě v Glasgow. (Česká televize)