Nevím jestli by se rusové měli pouštět do akčních filmů ala sračky z usa. Sice to nějakou úroveň má a není to takové peklo jak tu píši mentální kastráti z řad rusobijců, ale přeci jen to není jejich parketa. Není už čím oslnit a překvapit. A hlavně proč ty ubohé americké sračky napodovat? To si myslím dle jiných dobrých a výborných filmů, že rusové mají navíc(vojenské starší, ale i nové např. My z budoucnosti, Trestný prapor atd to jsou luxusní filmy, kterým us sračky nesahají ani po malíčky jak ve zpracování tak v upřimnosti) ale né v těchto akčňácích.(29.4.2019)

Taková příjemná nenáročná fantasy pohádka. Nápad s mezidimenzionální celnicí se mi líbil a to samé se dá říct o charakteristice celého universa. Motiv vzpoury kvůli zakázané lásce mě také nijak neurážel a navíc to má celkem hezký vizuál. Film mě nezklamal ani herecky a tím, že Lukjaněnkovu předlohu neznám, nemám ani potřebu se v tom nějak šťourat. Otevřený konec vítám a na případné pokračování se rád podívám. 80%(17.11.2018)

Já jsem předlohu četl, takže mi děj nijak zmatený nepřišel. Netroufám si odhadnout, jestli je bez její znalosti příběh srozumitelný, protože mi většinu duševní kapacity zabralo vyrovnávání se se změnami a škrty. A že jejich tam požehnaně. Lukjaněnkovy knihy - mám na mysli Nanečisto a Načisto, sice předstírají prvoplánový akční příběh, ovšem najdou si čas i na poklidné momenty a trochu té psychologie. Ve filmu není na vysvětlování a hloubání čas. Scénář pádí dopředu a co si nezjistíte načtením originálu, dedukcí hodnou Sherlocka Holmese, nebo božím vnuknutím, to nemáte. Režisérovi musím přiznat, že jeho film vypadá vcelku slušně - na rozpočet skoro fantasticky. Ale co z toho, když jako svébytný snímek selhává. Pochválím ještě herce. Kirill je perfektně obsazený i zahraný, a ta blonďatá mrcha, která je v knížce jen protivná, je na obrazovce odporná až k nesnesení.(4.12.2018)

Autogramiáda Lukjaněnka, úvodní slovo s diskuzí a pak projekce tohohle filmu? Na tom nesmím chybět! Nedávno jsem obnovil tohohle ruského frajera a začetl se do série Pohraničí, teď tady máme další univerzum v podobě Nanečisto. Dost se ty myšlenky prolínají, ale tohle má trošku jiné grády. Kirill má v sobě parádní představivost a tak je mu dána pozice celníka mezi světy a může si objevovat a vytvářet své nejhlubší fantazie. Bohužel to má svá negativa v podobě odebrání všech přítel na facebooku a výmaz z hlav Vašich rodičů. Kirillovi se to nelíbí a tak začne takovou anarchistickou válku...některá místa nedávají smysl a příběhově to není dobře uchopeno, ale dovolte mi citovat Lukjaněnka a jeho odpověď na otázku, zda se mu líbí filmy, které zpracovali na základě jeho knih: "Moje knihy jsou jako moje děti. No a filmy jako vnoučata, která mají moje děti s režisérem těch filmů. Máte je rádi, ale některé věci Vás na nich strašně se*ou" :-) Hawk(6.11.2018)

Fantasy o paralelních světech a smyslu existence. 1) Rusům se daří dobře zobrazovat pochmurné světy...inu, historická zkušenost._____ 2) Chvílemi nelogické přeskoky působí dost krkolomně, avšak film si drží tempo, má zajímavou kameru, střih a hlavně spád._____ 3) Matrjošky jako bojoví roboti mě fakt dostaly._____ 4) Pointa sice řešení ani odpovědi neposkytne, ale je alespoň úsměvná._____ 5) Pěkný 25letý Nikita Volkov (celník Kirill) a 34letý herec, jindy také scenárista a režisér Jevgenij Tkačuk (Kirillův přítel Konstantin "Koťa") spolu s typově přesnými dalšími herci mi poskytli přiměřenou zábavu._____ 6) V Rusku byl film silně kritizován kvůli změnám oproti knize Sergeje Lukjaněnka (Черновик - vydána 2005, v češtině Nanečisto - 2008). Hlavní rozdíly vyjmenovává ruská Wiki. Knihu jsem nečetl (ale už ji mám v kompu) a tak jsem si vlastní názor na věc zatím nevytvořil._____ 7) Film se stal v Rusku finančním propadákem, kdy zatím utržil 209 miliónů (všechny údaje v rublech), půlka z toho připadla kinům, zatímco jen náklady na výrobu činily 200 miliónů. Přihoďte dalších 100 miliónů v nákladech na propagaci a věc je jasná.(25.1.2019)

• - V Rusku byl film kritizován mimo jiné kvůli změnám oproti knižní předloze. (Martrix)