Černovik

Černovik

A Rough Draft

Fantasy

Rusko, 2018, 114 min

Fantasy o paralelních světech a smyslu existence. 1) Rusům se daří dobře zobrazovat pochmurné světy...inu, historická zkušenost._____ 2) Chvílemi nelogické přeskoky působí dost krkolomně, avšak film si drží tempo, má zajímavou kameru, střih a hlavně spád._____ 3) Matrjošky jako bojoví roboti mě fakt dostaly._____ 4) Pointa sice řešení ani odpovědi neposkytne, ale je alespoň úsměvná._____ 5) Pěkný 25letý Nikita Volkov (celník Kirill) a 34letý herec, jindy také scenárista a režisér Jevgenij Tkačuk (Kirillův přítel Konstantin "Koťa") spolu s typově přesnými dalšími herci mi poskytli přiměřenou zábavu._____ 6) V Rusku byl film silně kritizován kvůli změnám oproti knize Sergeje Lukjaněnka (Черновик - vydána 2005, v češtině Nanečisto - 2008). Hlavní rozdíly vyjmenovává ruská Wiki. Knihu jsem nečetl (ale už ji mám v kompu) a tak jsem si vlastní názor na věc zatím nevytvořil._____ 7) Film se stal v Rusku finančním propadákem, kdy zatím utržil 209 miliónů (všechny údaje v rublech), půlka z toho připadla kinům, zatímco jen náklady na výrobu činily 200 miliónů. Přihoďte dalších 100 miliónů v nákladech na propagaci a věc je jasná.(25.1.2019)

Skvěle natočený film, který vás přímo nutí přečíst si předlohu. Ze začátku se to rozjíždí sice pomalu, ale jak vleze hrdina do svého bytu, který už není jeho, tak už se od toho nedá odlepit. Opravdu vynikající myšlenka s celnicí mezi dimenzemi. Fantasy lahůdka, která samozřejmě není pro každého, takže žánrově založený divák by neměl hledět na nízké hodnocení a hned po hlavě šupnout do této ruské krásy nesmírné. Přestože je to točené v takovém klidnějším tempu a místy to tak připomíná Terryho Gilliama, vyprávění plyne poutavě mnoho toho neprozrazuje. Takže z toho plyne, že buď nadšeně zíráte a hltáte to, nebo vypustíte z huby něco jako WTF a pošlete hluboké myšlenky tohoto filmu někam do análních hloubek. Mě osobně vadil jen otevřený (ne)konec, ale ne, že by tam byl špatně. Vadil mi, že nemůžu hned vidět pokračování. Jo, Hollywood dostává poslední dobou od Rusů hodně na prdel.(31.12.2018)

Taková příjemná nenáročná fantasy pohádka. Nápad s mezidimenzionální celnicí se mi líbil a to samé se dá říct o charakteristice celého universa. Motiv vzpoury kvůli zakázané lásce mě také nijak neurážel a navíc to má celkem hezký vizuál. Film mě nezklamal ani herecky a tím, že Lukjaněnkovu předlohu neznám, nemám ani potřebu se v tom nějak šťourat. Otevřený konec vítám a na případné pokračování se rád podívám. 80%(17.11.2018)

• srolyma

Začátek sliboval hodně. Týpek je najednou vymazán ze všech databází, nepoznává ho rodina ani kolegové, takže to vypadá na nějaké těžce propracované spiknutíčko. Jo, houby. Za pár minut je z týpka jakýsi celník u brány do paralelních světů, přičemž každý z těch světů je Moskva, jenom trochu jinak počítačově upravená. Je to přeci jenom ruský film, takže si nikdo neláme hlavu s nějakým vysvětlováním, co, proč a jak. Prostě tak. Slabota. Navíc neukončená.(10.3.2019)

Já jsem předlohu četl, takže mi děj nijak zmatený nepřišel. Netroufám si odhadnout, jestli je bez její znalosti příběh srozumitelný, protože mi většinu duševní kapacity zabralo vyrovnávání se se změnami a škrty. A že jejich tam požehnaně. Lukjaněnkovy knihy - mám na mysli Nanečisto a Načisto, sice předstírají prvoplánový akční příběh, ovšem najdou si čas i na poklidné momenty a trochu té psychologie. Ve filmu není na vysvětlování a hloubání čas. Scénář pádí dopředu a co si nezjistíte načtením originálu, dedukcí hodnou Sherlocka Holmese, nebo božím vnuknutím, to nemáte. Režisérovi musím přiznat, že jeho film vypadá vcelku slušně - na rozpočet skoro fantasticky. Ale co z toho, když jako svébytný snímek selhává. Pochválím ještě herce. Kirill je perfektně obsazený i zahraný a ta blonďatá mrcha, která je v knížce jen protivná, je na obrazovce odporná až k nesnesení.(4.12.2018)

• - V Rusku byl film kritizován mimo jiné kvůli změnám oproti knižní předloze. (Martrix)