XXIII. zimní olympijské hry Pchjongčchang 2018: Slavnostní zahájení

(pořad)
  • Jižní Korea PyeongChang 2018 Olympic Opening Ceremony (více)
Sportovní / Dokumentární
Jižní Korea, 2018, 150 min

Účinkují:

Aksel Lund Svindal

Přímý přenos slavnostního zahájení XXIII. zimních olympijských her z Olympic stadium v Pchjongčchangu komentují Vladimír Drbohlav a Michal Dusík. (Česká televize)

GTS_PUNK

Ako už býva zvykom na všetkých olympijských hrách, predtým než medzi sebou v jednotlivých športových disciplínach začnú súperiť športovci zúčastnených krajín, tak ani na XXIII. zimných hrách v Južnej Kórei nechýbal slávnostný otvárací ceremoniál. Deviaty február 2018 bol dňom, kedy sa na Olympijský štadión v Pchjongčchangu upieral zrak celého sveta, aby v očakávaní sledoval, čo si organizátori pre divákov pripravili. Keďže Juhokórejci sú technologicky veľmi vyspelým národom, možno by mnohí očakávali, že otvárací ceremoniál sa bude niesť práve v duchu moderných technológií. Aj keď ich samozrejme nemožno vylúčiť, technológie nehrali v programe ceremoniálu prím. Práve naopak, keďže program sa niesol v duchu cesty časom juhokórejskou históriou, mýtmi a legendami. Tradične sa aj pri tomto ceremoniáli striedali predom natočené zábery so živými hudobno-tanečnými vystúpeniami priamo na štadióne. Zatiaľ, čo pri tých už natočených mohol divák obdivovať úchvatnú výpravu, kameru či precízne ostré farby, pri vystúpeniach na štadióne to bola zladenosť, súhra a jedinečnosť. V treskúcej zime, ktorá počas ceremoniálu panovala, zaujalo najmä vystúpenie s tanečnicami bubnujúcimi na tradičných juhokórejskych bubnoch, ktoré následne vytvorili thägük - znak ying a yang nachádzajúci sa uprostred juhokórejskej vlajky. Spomínané moderné technológie naopak oslnili pri nástupe jednotlivých krajín, keď na tribúnach vytvárali pomocou LED stojanov štátne vlajky, čo minimálne v televízii vyzeralo úchvatne. Úchvatne pôsobila aj koordinácia 1218 dronov, ktorým sa podarilo vytvoriť symbol olympijských kruhov. PyeongChang 2018 Olympic Opening Ceremony však do histórie vošiel aj vďaka tomu, že sa na ňom spojili dva de facto znepriatelené štáty Severnej a Južnej Kórey, ktoré na tejto olympiáde súťažili pod spoločnou vlajkou, či fakt, že kauza štátom riadeného dopingu v Rusku viedla až ku skutočnosti, že "čistí" atléti z tejto krajiny sa na XXIII. zimných olympijských hrách mohli predstaviť iba ako "Olympijskí atléti z Ruska". Otvárací ceremoniál to bol dozaista zaujímavý po všetkých stránkach. A aj keď bol programovo o niečo chudobnejší, než ako by možno niektorí očakávali, vydaril sa. Najmä vďaka svojej vizuálnej stránke v spojení s ohňostrojmi stál za to. ()

filipvrbik

Krásné a působivé- ukázalo se opět,že méně je někdy více, nebylo to tak přeoraganizované jako v Pekingu nebo Riu, jediné hry , které mohou konkurovat jsou ty v Londýně- nejvíc se mi líbily ty minimalistické tabulky se jmény zemí a ty působivé kreacew vytvořené drony, stejně jako okénko do budoucnosti- každopádně jedinečný zážitek, snad takové budou celé hry...100% ()

kulyk

Letos nám staví sněhuláka rákos. Díky jeho robotickému chování a solidní odolnosti se neobávám větších excesů, leda, že by sousední Kim zkusil sundat terče na biatlonové střelnici malorážkou o síle deseti kilotun a doletu dva tisíce kilometrů. Že by mu jako ta vyslaná ségra dělala návodčí... no, ku samotnému zahajlování - tak málo kýče? Mile překvapen. ()

kaposlav

Neviem či som naposledy pozeral otvárací (respektíve ukončovací) ceremoniál ZOH, alebo aj LOH pred 15. rokmi. Myslel som si, že keď si ho pozriem, tak to bude niečo extra, ale skôr opak bol pravdou. Politická blamáž okolo ruských športovcov, kde sa zaviedla nezmyselná kolektívna vina. Samozrejme to museli moderátori prepierať. Moderátori si nemohli odpustiť taktiež nejaké subjektívne porovnanie KĽDR a Kórejskej Republiky. Spevácke vystúpenia ma absolútne nezaujali. Kórejčania sa akurát museli ukázať, že v anglosaskej riti sú až po členky. Na miesto svojej pesničky papagájčili trapácky Jona Lenona - Imagine. Zaujímavý bol akurát tvar štadióna a na ohňostroje sa môžem všeobecne vysrať. Bieda za 2*. ()

Castrator

KKK (Kimyongyně, kimyongové a kimyongčata) to dokázali! Rakety ze severní říše zla byly včas zlikvidovány nad hranicí a nad olympijským stadionem vzplál po krásném představení plném barev a technických serepetiček olympijský oheň! DDD (Duo Drbohlav - Dusík) předvedlo SSS (svůj standardně solidní) výkon a večer si dám samozřejmě repete. ()

• Vlajkonosičkou českej výpravy bola reprezentantka v snowboardingu Eva Samková. (GTS_PUNK)
  • Kvôli kauze štátom riadeného dopingu mohli "čistí" športovci z Ruska na olympijských hrách v Pchjongčchangu štartovať iba ako výprava "Olympijských atlétov z Ruska". (GTS_PUNK)
  • Vlajkonosičkou slovenskej výpravy bola reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Veronika Velez-Zuzulová. (GTS_PUNK)