Kriminal

Dobrodružný / Krimi

Itálie / Španělsko, 1966, 98 min

• Karlos80

Docela příjemný a zábavný Eurospy v komiksovém stylu (stejnojmenný italský kreslený seriál), o zloději který se obléká do velmi slušivého kosterního kostýmu, vždy nějak vyzraje na policii, která se ho snaží zastavit, jako poprvé z loupeže většího množství diamantů. Hlavní herec Glenn Saxson mi ve své roli ale moc nesedl, on tu vypadá skutečně jak kluk z plakátu-komiksu, stále se smál, nebyl to vyloženě darebácký a cynický typ, na první pohled spíše sympaťák a slušnák. Několik málo dobrých momentů (úvod ve vězení), krásné ženy, hezké prostředí (Anglie, Turecko), chutná hudba, ale jinak nudné, stereotypní a předvídatelné, film neměl takovou šťávu a náboj, chyběla tomu nějaká větší a vlastní invence, která by snímek oživila, a díky níž by se stal zapamatovánýhodným a zároveň nesmrtelným. Jak už jsem napsal u "Diabolika" od Maria Bavy, právě tento film mu nejspíš posloužil jako zdroj inspirace. Ale "Dibolik" byl jen jeden bohužel:-) "Kriminal" měl ještě pokračování "Il marchio di Kriminal" z roku 68. Z dnešního hlediska už nic velkého, podruhé bych to vidět už nemusel, ale ve své době to zcela jistě svůj účel splnilo. Lenzi natočil lepší filmy, hlavně na začátku a v polovině 70 let.(18.1.2012)