Milán nenávidí: policie nemůže střílet (festivalový název)

• Itálie

Milano odia: la polizia non può sparare

The Executioner

Almost Human

The Kidnap of Mary Lou

The Death Dealer

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller

Itálie, 1974, 99 min

Drsný "poliziotesschi" film s odpornou sviňou Giuliom ( vynikajúci Tomas Milian ), ktorý zabíja nepohodlných s neuveriteľnou ľahkosťou a na druhej strane trochu nevýrazným policajtom Grandim ( Henry Silva ). Samotné vyšetrovanie nie je prioritou, skôr sa zameriavame na osudy Giulia a jeho partie. Záver je presne v duchu vtedajších talianských krimi filmov, a spravodlivosť je vynútená iným spôsobom. Za zmienku stoja aj parádne tóny Morriconeho hudby.(2.6.2013)

Almost Human, skoro člověk, výstižný anglický název. Tomas Milian v roli myslícího a pohybujícího se tvora, jemuž však k dokonalému lidství chybí dva malé detaily, sebereflexe a svědomí. Jejich absence z něj vytváří zrůdu, která se neštítí vůbec ničeho, chce-li dosáhnout svých cílů. Brutální a nekompromisní jízda, k jejímuž zdrcujícímu účinku Lenzi vůbec nepotřebuje stříkající gejzíry krve. Při hororu plném vyhřezlých střev a rozmáznutých mozků jen odvrátíte zrak, Giulio Sacchi vám však strčí hlaveň brokovnice do zadku a bez váhání zmáčkne spoušť. Dnes večer si raději zamkněte a zajistěte okna... Drobnou vadou na odporné kráse byl jen toporný Henri Silva v roli hlavního Milianova protivníka, ale na ubrání hvězdy to není. P.S. Dokážete si představit finále i naopak?(20.8.2017)

70. léta, to musela bejt pěkně drsná doba. Zfetovaní kriminálníci neštítící se naprosto ničeho, a proti nim bezmocná policie, jíž vlastní pravidla a byrokratický systém vlastně znemožnují práci. Není divu, že filmoví tvůrci sahali k poněkud extrémním nápadům, jak situaci řešit, a tak mohly vzniknout filmy jako Drsný Harry, Přání smrti, anebo tenhle. Ovšem zatímco předchozí dva jmenované filmy se točí kolem muže, který bojuje proit násilí, tady je středem pozornosti právě zločinec, který je tím vším vinen. Giulio Sacchi je vyšinutý muž, kterému naprosto schází svědomí, pocit viny, nebo jakákoli empatie. Chová se vlastně jako zvíře, které, když je v ohrožení, zaútočí, a pak uteče. Život druhých podle něj patrně nemá žádnou cenu (nebo si to vůbec neuvědomuje), ostatní, hlavně ti bohatí, můžou za to, že on nemá peníze, a tak naplánuje únos dcery bohatého podnikatele. Jenže je zároveň pěkně mazaný, takže policie tentokrát bude mít co dělat... Tomas Milian v hlavní roli je vynikající, bohužel Henry Silva coby jeho protivník je strašně prkenný a nevýrazný. A pak druhá polovina už nebyla tak dobrá jako ta první, ne že by mi scházely brutální scény, jako ta, kdy únosci mučí rodinu boháčů ve vile a polonahé je svážou k lustru, ale už tam nebylo nic podobně silného.(23.1.2014)

Tento film je dosti nevyrovnaný a má svoje silné části, ale také dosti slabé a celkově je prostě vidět a cítit, že to točil Lenzi, který podle mne prostě moc kvalitní režisér nebyl... Navíc když si odmyslíme špičkový herecký výkon hlavního záporáka-kriminálníka (kterého hraje Tomas Milian), tak nám zbyde v podstatě nudná slátanina, ještě že to ten herec tak skvěle zahrál ... Začátek mi připadal spíš jako nějaká psychologická sonda do života psychopatického kriminálníka, neuvěřitelného hajzla a šmejda, který ale nemá žádné úchylky nebo tak něco ... On prostě nerozlišuje mezi dobrem a zlem a na každou krutost má nějaké své pseudofilozofické vysvětlení ... Stále jsem přemýšlel, kde jsem podobnou postavu již zažil a napadly mne nakonec dvě až z dálného východu - postavy z filmů The Untold Story (1993) a Ebola Syndrome (1994) ztvárněné špičkovým hongkongským hercem Anthony Wongem ... Ten v obou filmech podával podobné role, ale hereckým výkonem Tomase Miliana naprosto válcuje ... I když Tomas Milian podává taky úžasnou roli . Po opravdu výtečném rozjezdu film jako by zabrousil do "exploitation žánru", proběhne nějaké to mučení a vyvraždění rodiny, aby se vše změnilo v nepříliš zábavnou kriminálku, která začne být utahaná, chřadne a chřadne a vyloženě jí dochází dech ... Není to taková pecka, jako se z filmu dělá. Třeba i to násilí není tak hrozné, krve je málo, znásilňování není vidět (vše je střiženo po strhání šatů...), nějakého mučení jsem se zde ani moc nedočkal ... Není to tak drsné a nemrazilo mne z toho, rozhodně ne, už jsem asi moc zvyklý ... Sice se tvrdí, že fantazie někdy u filmu zabolí víc, než graficky znázorněné násilí a zlo, ale u tohoto filmu to neplatí ... aspoň u mne to nefungovalo ... Excelentní je konec, naprosto špičková scéna a záběr na záporáka, nebudu prozrazovat, ale schválně koukejte, kde se ocitá - místo a význam toho místa ...(12.1.2010)

Brutalita nezná hranic! Lenziho nejopěvovanější Poliziottesco potvrdilo svoji pověst. Za vše může výkon Tomase Miliana který ztvárňuje tu nejodpornější bestii která vraždí bezdůvodně ženy , děti a všechny potencionální nepřátele. Naprosto pošahaný a neuvěřitelně zvrácený až mě v některých scénách běhal mráz po zádech. Proti němu stojí chladný Silva jenž je jistota sama. Nelítostná podívaná! Lenzi stvořil mistrovské dílo!(27.12.2009)