Milán nenávidí: policie nemůže střílet (festivalový název)

• italský

Milano odia: la polizia non può sparare

The Executioner

Almost Human

The Kidnap of Mary Lou

The Death Dealer

(neoficiální název)

Akční / Krimi / Thriller

Itálie, 1974, 99 min

Násilné a nekompromisné Lenziho poliziotteschi, v ktorom forma prevládla nad obsahom. Zakomplexovaného drobného zločinca Giulia v ceste za obohatením pochytí vražedný amok a zabije doslova každého, kto sa mu postaví do cesty - policajtov, ženy, starcov a zlízne to dokonca aj 7 ročné dieťa. Nevypočítateľný Giulio pritom počas tejto krvavej jazdy dosiahne vyšší bodycount než hociktorý slasherový vrah, čo mne osobne nie je proti srsti.(10.7.2017)

Tento film je dosti nevyrovnaný a má svoje silné části, ale také dosti slabé a celkově je prostě vidět a cítit, že to točil Lenzi, který podle mne prostě moc kvalitní režisér nebyl... Navíc když si odmyslíme špičkový herecký výkon hlavního záporáka-kriminálníka (kterého hraje Tomas Milian), tak nám zbyde v podstatě nudná slátanina, ještě že to ten herec tak skvěle zahrál ... Začátek mi připadal spíš jako nějaká psychologická sonda do života psychopatického kriminálníka, neuvěřitelného hajzla a šmejda, který ale nemá žádné úchylky nebo tak něco ... On prostě nerozlišuje mezi dobrem a zlem a na každou krutost má nějaké své pseudofilozofické vysvětlení ... Stále jsem přemýšlel, kde jsem podobnou postavu již zažil a napadly mne nakonec dvě až z dálného východu - postavy z filmů The Untold Story (1993) a Ebola Syndrome (1994) ztvárněné špičkovým hongkongským hercem Anthony Wongem ... Ten v obou filmech podával podobné role, ale hereckým výkonem Tomase Miliana naprosto válcuje ... I když Tomas Milian podává taky úžasnou roli . Po opravdu výtečném rozjezdu film jako by zabrousil do "exploitation žánru", proběhne nějaké to mučení a vyvraždění rodiny, aby se vše změnilo v nepříliš zábavnou kriminálku, která začne být utahaná, chřadne a chřadne a vyloženě jí dochází dech ... Není to taková pecka, jako se z filmu dělá. Třeba i to násilí není tak hrozné, krve je málo, znásilňování není vidět (vše je střiženo po strhání šatů...), nějakého mučení jsem se zde ani moc nedočkal ... Není to tak drsné a nemrazilo mne z toho, rozhodně ne, už jsem asi moc zvyklý ... Sice se tvrdí, že fantazie někdy u filmu zabolí víc, než graficky znázorněné násilí a zlo, ale u tohoto filmu to neplatí ... aspoň u mne to nefungovalo ... Excelentní je konec, naprosto špičková scéna a záběr na záporáka, nebudu prozrazovat, ale schválně koukejte, kde se ocitá - místo a význam toho místa ...(12.1.2010)

Brutalita nezná hranic! Lenziho nejopěvovanější Poliziottesco potvrdilo svoji pověst. Za vše může výkon Tomase Miliana který ztvárňuje tu nejodpornější bestii která vraždí bezdůvodně ženy , děti a všechny potencionální nepřátele. Naprosto pošahaný a neuvěřitelně zvrácený až mě v některých scénách běhal mráz po zádech. Proti němu stojí chladný Silva jenž je jistota sama. Nelítostná podívaná! Lenzi stvořil mistrovské dílo!(27.12.2009)

Drsný "poliziotesschi" film s odpornou sviňou Giuliom ( vynikajúci Tomas Milian ), ktorý zabíja nepohodlných s neuveriteľnou ľahkosťou a na druhej strane trochu nevýrazným policajtom Grandim ( Henry Silva ). Samotné vyšetrovanie nie je prioritou, skôr sa zameriavame na osudy Giulia a jeho partie. Záver je presne v duchu vtedajších talianských krimi filmov, a spravodlivosť je vynútená iným spôsobom. Za zmienku stoja aj parádne tóny Morriconeho hudby.(2.6.2013)

Giulio Sacchi je člen velké organizované zločinecké skupiny, kde ovšem nemá příliš dobré postavení. Při přepadení banky třemi členy gangu čeká v autě jako řidič, jenže neudrží nervy na uzdě a zastřelí policistu, který jej kvůli špatnému parkování kontroluje. V následné honičce policii ujedou, ale Giulio je z gangu vyhozen a on se rozhodne „vydělat“ velké peníze na vlastní pěst. Přemluví své dva známé a společně unesou dceru majitele jedné velké společnosti a chtějí výkupné… Umberto Lenzi natočil zajímavou kriminálku, mne hlavně překvapila opravdu velká brutalita hlavního hrdiny; likviduje každého, kdo by mohl znamenat byť jen potencionální nebezpečí, že se jim akce nepodaří. Určitě nejbrutálnější scéna je v jednom domě, kde únosci zajmou celou rodinu jako rukojmí a po několika hodinách znásilňování a týrání je zabijí. Ač jsem příznivcem akčních filmů, a i přehnané násilí mne nějak neurazí, nedokázal jsem se bavit celou dobu, ke konci už bylo docela únavné sledovat pouze vyšinuté chování zdrogovaného hlavního hrdiny, uvítal bych i vyšetřování policie, které je tu poměrně upozaděno. O to ale režisérovi nejspíš nešlo.(10.4.2009)