Reklama

Reklama

Milán nenávidí: policie nemůže střílet

(festivalový název)
  • Itálie Milano odia: la polizia non può sparare (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Lze stejně silně nenávidět chudobu, jako opovrhovat životy druhých.
Grázlík Giulio Sacchi (Tomas Milian) zpacká loupež, když neudrží nervy na uzdě a před bankou při rutinní kontrole zastřelí policistu. Gang po zběsilé honičce s policií s vypětím všech sil unikne a Giulio na vlastní kůži pocítí jeho hněv.
Tehdy se Giulio „udělá pro sebe". Aby konečně vydělal pořádné peníze, rozhodne se pro únos Mary Lou Porrino (Laura Belli), dcery šéfa své milenky. S pomocí dvou kumpánů plán uskuteční, přičemž začne systematicky likvidovat každého, kdo se mu postaví do cesty. Vyděšený Porrino je svolný zaplatit výkupné pět set milionů lir, ale vyšetřující komisař Grandi (Henry Silva) dobře ví, jak v takových případech nepohodlní svědci končí. (dopitak)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (19)

špaček421 

všechny recenze uživatele

70. léta, to musela bejt pěkně drsná doba. Zfetovaní kriminálníci neštítící se naprosto ničeho, a proti nim bezmocná policie, jíž vlastní pravidla a byrokratický systém vlastně znemožnují práci. Není divu, že filmoví tvůrci sahali k poněkud extrémním nápadům, jak situaci řešit, a tak mohly vzniknout filmy jako Drsný Harry, Přání smrti, anebo tenhle. Ovšem zatímco předchozí dva jmenované filmy se točí kolem muže, který bojuje proit násilí, tady je středem pozornosti právě zločinec, který je tím vším vinen. Giulio Sacchi je vyšinutý muž, kterému naprosto schází svědomí, pocit viny, nebo jakákoli empatie. Chová se vlastně jako zvíře, které, když je v ohrožení, zaútočí, a pak uteče. Život druhých podle něj patrně nemá žádnou cenu (nebo si to vůbec neuvědomuje), ostatní, hlavně ti bohatí, můžou za to, že on nemá peníze, a tak naplánuje únos dcery bohatého podnikatele. Jenže je zároveň pěkně mazaný, takže policie tentokrát bude mít co dělat... Tomas Milian v hlavní roli je vynikající, bohužel Henry Silva coby jeho protivník je strašně prkenný a nevýrazný. A pak druhá polovina už nebyla tak dobrá jako ta první, ne že by mi scházely brutální scény, jako ta, kdy únosci mučí rodinu boháčů ve vile a polonahé je svážou k lustru, ale už tam nebylo nic podobně silného. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Brutalita a velká nevyrovnost. Chvílemi mi to přišlo hlavně herecky odfláklé (přehrávání), chvílemi naopak ve své přímočarosti geniální. Docela dobrá je situace, kdy povedená trojice při pronásledování budoucí unesené skončí v přepychovém domě, kde luxusní paničky vysvlíknou a pověsí za ruce na lustr, tady každý sadista jistě vzdychá blahem. Nejhezčí ve filmu je Laura Belli, svléká se ale jen Anita Strindberg. Trochu rozpačitě jsem přijímal anglický dabing, přišel mi totiž překvapivě dobrý a naprosto hercům "pasoval do pusy", takže jsem mu nakonec po vyzkoušení dal přednost před originální italskou stopou a čtením anglických titulků. Hudba tradičně dobrá, celkově je film laděný asi jako starší díly seriálu Profesionálové, totiž ty pasáže, kde sledujeme jen pachatele. ()

Reklama

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Almost Human, skoro člověk, výstižný anglický název. Tomas Milian v roli myslícího a pohybujícího se tvora, jemuž však k dokonalému lidství chybí dva malé detaily, sebereflexe a svědomí. Jejich absence z něj vytváří zrůdu, která se neštítí vůbec ničeho, chce-li dosáhnout svých cílů. Brutální a nekompromisní jízda, k jejímuž zdrcujícímu účinku Lenzi vůbec nepotřebuje stříkající gejzíry krve. Při hororu plném vyhřezlých střev a rozmáznutých mozků jen odvrátíte zrak, Giulio Sacchi vám však strčí hlaveň brokovnice do zadku a bez váhání zmáčkne spoušť. Dnes večer si raději zamkněte a zajistěte okna... Drobnou vadou na odporné kráse byl jen toporný Henri Silva v roli hlavního Milianova protivníka, ale na ubrání hvězdy to není. P.S. Dokážete si představit finále i naopak? ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Nezbývá mi než souhlasit s kolegou erl. Toto je jedno z nejlepších Euro-zločineckých filmů (tzv. poliziotesschi) co jsem měl zatím tu čest vidět. Režisér Lenzi během své plodné a žánrově velice pestré kariéry si na čas odskočil od svých doposud oblíbených béčkových kanibalských hororu, všemožných thrillerů a různých sleazy giall a natočil jedno ze svých nejlepších děl vůbec, které se vyrovná nejlepším pracím od Fernanda Di Lea, Enza G. Castellariho či Sergia Sollimi. Možná se měl tohoto žánru držet i nadále, ale své poslední slovo tehdy ještě neřekl. Zpět k filmu. Hlavní roli zde vytvořil Tomas Milian jako psychopatický a sadistický násilník Giulio Sacchi byl dokonale ohavný a odporný! Do své ohromující role odevzdal snad úplně vše a člověku by se chtělo pomalu říct, jestli on ve skutečnosti takový nebyl. Byl to člověk který nedbal naprosto žádných lidských vlastností, lidský život pro něj neměl naprosto žádnou hodnotu a jeho záliba v mučení a znásilňování neznala mezí. Kdo se mu jen připletl do cesty a měl na něj negativní vliv, v podobě opačného názoru apod, toho brzy nebo hned zneškodnil! Památná je např. ona lustrová scéna v domě, kdy na lustru jsou svázáni tři polonazí lidé, kteří jsou tu fyzicky a psychicky trápeni, než je Sacchi surově postřílí! Malý spoiler: Původně drobný looser zlodějíček, který touží po změně a pro něj pro opravdu osudovou akci, v tomto případě se rozhodne ještě se svýma dvěma kumpánama unést krásnou dceru miliardáře Marillu (Laura Berri) a považovat za ní obrovské výkupné.! Konec spoileru. Začíná hotové peklo...V cestě mu však stojí neoblomný a odanný policejní inspektor Walter Grandi (Henry Silva) s opět perfektním kamenným výrazem, který jsme mohli vidět ve dvou Di Leových filmech! Nevím ale slušeli mu víc zabijáci, občas tu byl pěkně dřevěněj a ta jeho důchodcovská hůl ke konci byla hodně legrační. Příběh filmu je opravdu famózní a napínavý od začátku až do konce a těžko se v něm hledá nějaká slabina, jasně všechno mohlo bejt nakonec úplně jinak, ale poslední slovo má vždy režisér že...Toto je opravdu klenot, který je skvěle obsazen, něžnou polovičku tu zastupují dvě nádherné herečky známa Anita Strinberg, jako Sacchio přítelkyně a unesená Laura Berri, to byl teprve objev, scény téměř grafického brutálního násilí, dialog je dobrý, žádná lacinost, hudební opět originální skóre vytvořil mistr Morricone, co víc si tedy přát. Opravdu nemám téměř slov, tohle musím teprve postupně rozdýchat. Kolik že to v tom filmu vlastně bylo mrtvých:-(? Jestli film viděli Tarantino nebo Scorsese, tak tady byl zcela jistě jejich předchůdce! Podobné filmy : Violent Professionals, Revolver, Violent Naples, Krutý Řím, Milano rovente, Sreet Law, Milano Calibro 9 nebo Boss. Komentář zde jako čtvrtý v pořadí. ()

Karamanlis 

všechny recenze uživatele

Násilné a nekompromisné Lenziho poliziotteschi, v ktorom forma prevládla nad obsahom. Zakomplexovaného drobného zločinca Giulia v ceste za obohatením pochytí vražedný amok a zabije doslova každého, kto sa mu postaví do cesty - policajtov, ženy, starcov a zlízne to dokonca aj 7 ročné dieťa. Nevypočítateľný Giulio pritom počas tejto krvavej jazdy dosiahne vyšší bodycount než hociktorý slasherový vrah, čo mne osobne nie je proti srsti. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (4)

  • Role Guilia Sacchiho byla původně nabídnuta Marcu Porelovi. Režisér Lenzi se s ním setkal a dle jeho názoru byl Porel nespolehlivý jak z lidského, tak z profesního hlediska. Lenzi řekl Lucianu Martinovi, producentovi tohoto filmu: „Buď on nebo já.“ Poté mu producent dal návrh, že by roli Guilia mohl hrát Tomas Milian. Milianovy podmínky byly rozumné, takže roli dostal. (G04T)
  • Hlavný záporák Giulio Sacchi (Tomas Milian) požíval drogy a alkohol pred natáčaním niektorých svojich scén, aby sa lepšie vžil do myslenia svojej postavy. (westerns)
  • Americký herec Richard Conte byl původně obsazen do role komisaře Waltera Grandiho. Conte však zemřel krátce před zahájením natáčení a výroba nemohla být zastavena. První dostupný herec pro roli komisaře byl Henry Silva. Silva byl v té době znám tím, že hrál darebáky a vrahy, takže režisér Umberto Lenzi musel tvrdě pracovat, aby mu dokázal přizpůsobit postavu policisty. (G04T)

Související novinky

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva

17.09.2022

V požehnaném věku devadesáti pěti let zemřel americký herec Henry Silva, jenž díky své nezapomenutelné tváři a zejména svým ostře řezaným obličejovým rysům byl fanouškům znám hlavně prostřednictvím… (více)

Reklama

Reklama