Anděl Páně 2

Pohádka
Česko / Slovensko, 2016, 95 min

Anděl Petronel stále pracuje u Nebeské brány, ale je přesvědčen, že by si zasloužil lepší službu. Jeho věčný pokušitel, čert Uriáš, začne Petronela ponoukat. Stačí utrhnout jablíčko ze stromu Poznání a bude vědět to, co ví jen Bůh! A cesta k zaslouženému uznání bude volná. Hádka Petronela s Uriášem o jablko Poznání ale skončí neslavně. V potyčce se vzácné ovoce skutálí až na Zemi. Anděl - popleta a jeho kamarád čert-pokušitel musí šupem na svět jablko Poznání najít a přinést zpátky. V předvečer svátku svatého Mikuláše se zamotají do podivuhodného reje. Setkávají se s malou Anežkou a její krásnou maminkou Magdalenou, partou nepoctivých koledníků, vydřiduchem Košťálem i sympatickým Párkařem. Než se jim podaří jablko najít a vrátit tam, kam patří, bude třeba zažít velké dobrodružství a projít několika nebezpečnými situacemi. A po řadě lidských i „božských" zkoušek, naši hrdinové nakonec zjistí, že cesta k poznání vede především přes sebe sama, přes objevení síly přátelství, lásky a schopnosti odpuštění. (Falcon)

vwpetras

Pro dospělé diváky naprosto super pokoukání se spoustou vtipných hlášek. Ale jako pohádka pro menší děti to dle mě tak úplně není. Docela mě překvapila míra agrese (to mi tam tak trochu vadilo) a jak už tu někdo psal, očekával jsem napravení hříšníků. No myslím, že naše dcerka se bude bát až to bude v tv. ()

anti.rybka

S čistou hlavou dávám pět hvězdiček a určitě se za ně nestydím. Pohádka nejenže splnila má očekávání, ale dokonce je předčila. Dříve jsem si k vánocům přála hlouposti jako plyšovou kosatku, mobil, oblečení. Letos jsem si nepřála nic jiného, než aby se pohádce Anděl Páně dostalo důstojného pokračování. A nejenže je dvojka důstojným pokračováním, ale je také krásnou ukázkou toho, do jaké herecké geniality dospělo duo Ivan Trojan a Jiří Dvořák. Že má pohádka slabší děj? Ále kdepak… jen holt ta česká povaha ne vždy všechno vidí a vše pochopí. Film má prostě vše, co má mít. Děj, poslání, geniální herecké duo, hudbu snad ze samotného nebe a českého režijního „Pána Boha“ Jiřího Stracha. ()

cinemafil

Scénář je úskalí všech "dvojek". Tak šel ME cestou volného pokračování. Celkově scénář slabší. Film držela dvojice Trojan, Dvořák a plejádá známých tváří . Spousta narážek, co posouvají film do na hranici pohádek pro dospělé. Více explicitního násilí. Narážek typu sv. Josef pod kresbou parohů křídou... bylo víc. Celkově 4* ()

Muf911

Příjemné, asi tak na stejné úrovni jako jednička, akorát s trochu vyšším rozpočtem a moc pěknou výpravou. ()

ariari

JIrka zas skvele. Prajem ti k novým počinom stolček prestri sa a zdravú chuť si každý deň poobede hodiť šlofíka a pred tým zopár keksíkov a pohár mlieka. a všetko bude zas fajn. ()

tomashinka

Podobně jako velká část filmového národa i já jsem očekával, jaký film bude. Hlavně proto, že česká kinematografie se zmítá v mělkém bahně, okolo kterého svítí reklamní billboardy a vidět hezký český film je prakticky náhoda. Národ tak trochu zmagořil, houfně se řítí do kin a vlastně se není čemu divit - nové kvalitní pohádky, na které jsme zvyklí prostě nejsou. Začnu klady - výborné lokace, atmosféra, kostýmy, skvělá hudba navozující atmosféru vánoc, některé bezvadné herecké výkony. Líbí se mi provedení nebe - je originální a výstižné. Dvojici Dvořák-Trojan nemá smysl komentovat, je prostě po čertech andělská, skvělý Bolek Polívka, kterého jsem nenáviděl už od první výpovědi opozdilé švadlence. Překvapila mě Vica Kerekes, u které jsem zvyklý role vždy podbarvené její ženskostí. Tady představuje skromnou mamku švadlenku, neprovokuje výstřihem a hraje jako v pohádce. Děkuju panu režisérovi, že nenacpal do děje žádnou reklamu, jak bývá v českém filmu poslední dobou tradicí (andělíčky hrající si s Legem bych nerozchodil). A teď trochu kritiky, protože kritika je matkou pokroku. Líbil se mi humor, inteligentní, dvojsmyslný, ale stále jsem si říkal, že většině vtipů nebudou rozumět děti a to ani starší. Což je u pohádky dost zásadní chyba. Obecně mám pocit, že AP je pohádka daleko víc pro dospělé a to ještě pro diváky s větším rozhledem. Jak výstižně napsal(a) kolega(yně) z jednoho komentu níže - "nahláškovaná pohádka pro dospělé". S tím koresponduje i výběr herců na některé menší role - těží z dnešní popularity a divák se zatetelí štěstím, že vidí právě známou osobnost, jenže za pár let nebude nastupující generace diváků vědět o koho jde. Nápad vytvářet role podle skutečného jména herce je sice originání, ale filmu nic nepřinese. Děti stejně vědí houby o koho jde a jak se jmenuje a dospělí si sice možná řeknou: "Aha, Martin Huba hraje svatýho Martina, a jéééé - Pepa Abrhám hraje svatýho Josefa!!!", ale to je asi tak vše. Naopak - scény se jmenovci svatých jsou umělé, do děje vnucené a celkem o ničem. Připomínají Kameňáky - mám vtip, tak mu vytvořím scénu a z těch scén splácám nějaký děj. Nacpat do filmu za každou cenu co nejvíc osobností, které jsou právě v kurzu a dát jim malé štěky jen proto, aby se kamarádi objevili je zbytečné a kvalitní pohádka to nepotřebuje. Film pak působí jako silvestr na Nově a ztrácí trvanlivost. Ač jsem se často i pobavil, bylo to hlavně díky vtipným "hláškám". Samotný děj mě moc nezaujal. Začátek byl utahaný a přehláškovaný, děj se trochu rozeběhl až na zemi, ale i tam se zbytečně vlekl. Celý příběh je jednoduchý, nevýrazný a film těží daleko víc z vtipů, provedení a hereckých výkonů, než z příběhu. A nakonec zdrcující kritika! Dělat z filmu předvolební kampaň pro prezidentské volby nemáte zapotřebí ani vy, pane Strachu, ani pan Horáček, sedící na výsostech pár vteřin na konci filmu. Tohle prostě do filmu a navíc do pohádky nepatří! Představte si, že ve starších klasických pohádkách by se takto objevovali tehdejší politické "špičky" ve snaze se zviditelnit. Vedle krále v Princezně se zlatou hvězdou by postával Antonín Zápotocký, v kočáře s králem Jaroslavem Marvanem v Šíleně smutné princezně by cestoval i Gusta Husák narvaný v dobovém kostýmu a jako zlatý hřeb by mohl být aktuálně Miloš Zemanů digitálně vmáčknut do Kozího příběhu se sýrem jako hradní strašidlo. Prostě NE!!! Takže v telce se znovu podívám, ale že bych sdílel předvánoční andělí mánii, to určitě ne. Tenhle film je jen dobrý. () (méně) (více)

jakubi

Druhý díl pohádky je velmi povedený. Neřekla bych ovšem, jak jsem na mnoha místech před návštěvou kina četla, že je lepší než jednička. Jednička u mě vede. Chci se ale vyhnout srovnávání obou filmů. Zkrátka je to nový film. Poetika je velmi pěkná a stěžejní zápletka humorná. Pozemský příběh je jednoduchý, ale to u pohádky neubere na kvalitě. Místy pro mě byl trochu drsnější nebeský humor (např. parohy nad hlavou svatého Josefa). Záporné postavy trošku narušovaly celkové vyznění. Jakoby patřily do jiného filmu. Jinak je humor ale nastaven tak, že osloví teologa, ale stejně tak má co říct člověku v biblických věcech nekovanému. To cením jako velké režisérovo umění. Stejně tak pojetí obou hlavních rolí. Člověk místy neví, zda fandí Petronelovi nebo Uriášovi, pak mu dojde, že jeden bez druhého není úplný, tak jako v životě nic není černobílé. Velmi vysoko cením výkony Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka - po jedenácti letech se vžili do rolí, aniž by na jejich charakterech a výrazech změnili pouhý vlásek. Na to, že se pozemský příběh evidentně odehrává o pár set let později (šicí stroje), zase tolik nezestárli :-) Suma sumárum jsem ráda, že dvojka byla natočena, že jsem s těmito postavičkami mohla prožít další příběh. Celý film má co člověku říct a působí krásným zimním poetickým dojmem. Co je proti tomu pár nedostatků ;-) O NĚKOLIK LET POZDĚJI: Dvojka je lepší než jednička! Ale bez jedničky by skvělé dvojky nebylo. ()

DmKK

Nejlepší vánoční pohádka co jsem doposud viděl. Také si myslím , že dvojka trochu předčila jedničku , proto dávám hvězdu navíc. Moc pohádky nemusím , ale tuto bych určitě zařadil do mé top 5 pohádek. Ivan Trojan je opravdu vtipný a hraje opravdu výborně. Jednoduše krásné navození té vánoční atmosféry. ()

Cinik odpad!

Je pro mne obtížné tento film hodnotit - sprostý být nemůžu a slušná slova nestačí. Snad jen to krásné slůvko z filmových databází - ODPAD! Plně souhlasím s hodnocením Františka Schildbergera: "Dřív takové vtipy dělali nevěrci a odpůrci křesťanství ve snaze dehonestovat a ponížit Pána Ježíše a Pannu Marii, nyní je dělají křesťané sami pod odborným dohledem svých kněží. Jako odborní poradci jsou totiž v titulcích filmu uvedeni P. Milan Badal, OP a další dva dominikáni – domnívám se, že za takovéto rady by měli být všichni tři neprodleně suspendováni z kněžského úřadu." ()

Myath

Pohádka o tom, jak logika šla na výlet a vzala s sebou i část příběhu. Ale to, co zůstalo, naštěstí stačilo na překvapivě hezkou pohádku. Hlavní dvojici to klape a baví celou dobu a občasné narážky na náboženské pověry rozesmějí. Po dlouhé době zase jedna pěkná česká pohádka, která příjemně potěší a dokáže se vyhnout trapnosti. Kdybych chtěl, můžu najít pár vad na kráse (kýčovitý konec, pár nesympatických vedlejších postav nebo tradiční nic moc cgi mraky), ale celkový dojem je velmi dobrý a spokojenost převládá. ()

FILMOVKA

Anděl Páně 2 je bezpochyby mnohonásobně lepší film než Anděl Páně. Už ne na televizní úrovni, ale na té filmové s příjemnějšími kulisy, sněhem i lepším scénářem a k tomu s nezapomenutelnými kouzelnými záběry vánočního městečka. I dobře zvládnutou postprodukcí, která se v českých pohádkách moc nevidí. Tradice už zase pokračuje :) ()

vinnetou500

Podepisuji se pod hodnocení 83%. Těch 5* to dá, ale nebude to nijak přesvědčivě. Osobně mě trochu nudil začátek, který byl postaven prakticky jen na hláškách okolo Bible a křesťanství. Jednak jich bylo moc najednou a druhak jsem vlastně už všechny z těch vět slyšel v upoutávce. Škoda toho. Jinak po sestupu na Zemi už to byl super Petronel i Uriáš a já jsem se poměrně dobře bavil. Ze záběrů byl slabý jen jediný, za to se však vyskytl asi třikrát - a to byla horská příroda se sjezdovkami a lanovkou.... ()

kaukola78

Co se týče příběhu je první díl lepší,ale co se týče humoru a vtipu je lepší druhý díl.Vůči dětem si mohli odpustit věšení Mikuláše. ()

Dawe2

Pořád velmi slušné. Malinko mi přišel slabší příběh než v jedničce a hlášky Uriáše mě přišli vtipnější v jedničce než dvojce. I tak jsem se ale párkrát od srdce zasmál a pohádka mě potěšila, krásná oddechovka, bavila, byť na plný počet tomu kousek chybí. ()

Fuksinka

Anděl Páně má nějaké chybky a nelogičnosti v ději a stejně jako v prvním dílu je závěrečné spárování odbyté z rychlíku a stejně jako v prvním dílu vše stojí na Trojanovi a Dvořákovi. Normálně pohádkám tyto věci nevyčítám, ale v Andělovi je tolik míst čistě pro dospělé, že mi tyto výtky nepřijdou nefér. Velmi rušivým elementem je v závěru Lucie Bílá, která se do nebe nehodí už na první pohled tím, jak je nalíčená. Je to skvělá zpěvačka (i když nic pro mě) ale její hlas v závěrečném finále se do nebe prostě nehodí. Zejména po něžném zpěvu Klárky. ----- Čekala jsem milou, inteligentní komedii se skvělými herci a tu jsem dostala. Čekala jsem, že z ní budu mít dobrý pocit a ten jsem měla. Děkuji tedy celému týmu AP2. ----- Nedá mi to se ještě vyjádřit k situaci, která dnes nastala. Sešli jsme se jako rodina po 4 měsících. Samozřejmě se sedne ke stolu a povídáme si, někdo řekl Anděl Páně, někdo se podíval na internet a hned se jelo. Pánové odmítli. Tak vyrazila máma s dcerami (už dloooouuuuho dospělými) do kina (v této sestavě snad podruhé v životě). Kino natřískané tak, jak jsem od uvedení Titanicu neviděla. A to i přes to, že to nebylo plánované představení a nebylo na plakátech. 90% diváků byli dospělí všech věkových kategorií. Děti téměř nebylo vidět. Proč to píšu? Možná abych ukázala, že pohádky u nás prostě frčí a že se najde spousta lidí, kteří si to dítě v sobě hýčkají. Cynik možná řekne, že je to reklamní masírkou a ovce nezklamaly, ale toho cynika mi bude líto, protože ti lidé se evidentně bavili. Jenom si nejsem jistá, co na ten film řeknou děti. ----- PS: Horáčka jsem si tam fakt nevšimla. ()

CaptNemo

Je mi to líto, chtěl bych vidět dobrý český film, ale takhle dobrý film nevypadá. Nebýt zajímavé kamery a výrazného Bolka Polívky, zůstala by zde jen přehlídka klišovitých figurek, které ničím nepřekvapí. Je jedno, zda je to anděl, čert, Bůh, švadlena, párkař či falešný Mikuláš, všichni jsou tu hlavně proto, aby svou přítomností zaplnili v podstatě prázdný scénář sestavený po vzoru Kameňáků Zdeňka Trošky. Ten za sebou poskládal sérii vtipů, tady za sebou poskládali sérii více či méně banálních lidových hlášek a odkazů na katechismus. Příběh, emoce, hloubka, uvěřitelnost? Bohužel, ani jedno. Je to povrchní, občas pitvořivé (dva padesátníci se častují hláškami typu "ty matlo", přičemž jeden z nich upouští do diváků své "hi, hi"), duchovno spíše pouťové. Závěrečný dovětek "párkař ex machina" ve stylu "které dvě postavy můžeme dát dohromady" je už ve stylu dadaismu. Opravdu je to škoda a opět důkaz toho, že bez dobrého scénáře je každá snaha marná. ()

0kozel

Oproti prvnímu filmu není příběh tak rozvětvený, je přímočařejší. Což, ale není na škodu protože díky tomu dává víc prostoru ústřední dvojici, která byla opět skvělá. Pohádka je plná chytrého humoru pro děti i dospělé. A to, že v ní jsou náboženské motivy jí na kvalitě neubírá, naopak alespoň rodiče vysvětlí dětem, proč se vlastně slaví Vánoce. Pohádku jsem viděl v kině s celou rodinou a všem se líbila od dětí po prarodiče. Skvělé bylo uvedení do kin ve vánočním období, kdybych jí viděl jindy asi bych jednu hvězdu ubral, ale když už jsou ty Vánoce ;) Z vedlejších postav se mi líbil "čert" Pavla Lišky, ten mohl možná dostat trochu víc prostoru. Jinak lokace byly vybrány skvěle. Na závěr ještě oceňuji, že si Uriáš přišel pro mistra Košťála, což dává naději, že spravedlnost existuje :) ()

hn253

Docela hezký film, krásné lokace, herci jakoby nezestárli ani o den od prvního filmu, ale trochu postrádám poetiku a pohodu prvního dílu. Je to trochu poplatné dnešní stále rychlejší době a film se podle mě snaží až moc zavděčit současnému divákovi. Asi bych zvolila jinou dětskou herečku pro roli Anežky,ale hlavní představitelé jsou opět skvělí, Vica Kerekes a Bolek Polívka také, hudba docela pěkná. Moc nechápu "zjevení" Michala Horáčka v poslední scéně a role Lucie Bílé a její "popíkový" projev mi dost zkazil dojem. Svatý Josef vypadá unaveně, nicméně Marie je opět krásná a působivá a Pánbůh v podání Jiřího Bartošky nemá chybu. První film se mi líbil mnohem víc. ()

janinka123

Vždy se říká, že druhý díl bývá horší než první. Anděl Páně 2 to ale porušil. Líbí se mi, že byly zachovány vlastnosti, jaké měli Uriáš i Petronel v 1. díle. Celkově mě druhý díl bavil o trochu víc než první. ()

LencaN

Můžu jedině smeknout (kdybych nějaký klobouk měla) a uznale zatleskat. Všechnu chválu, kterou jsem pěla na první díl platí i zde a chválím ještě mnohem víc. Nálož legrace, upřímnosti, srdečnosti a dobroty. Krásná filmařská práce, nádherné záběry, to zasněžené město vypadalo opravdu kouzelně. A hlavně díky za to, že se podařilo dostat znovu na plac tu samou hereckou sestavu, bez které by to nebylo ono. Dvořák s Trojanem jsou pro mě jako noví Laurel a Hardy. Jsou strašně prčovní a šibalská vzájemná chemie funguje na plné obrátky. Děkuji za neskutečný zážitek a nepotřebuji vidět do budoucnosti, abych zjistila, že budu na oba Anděly Páně koukat o Vánocích každý další rok, slibuji sama sobě :) ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin