Anděl Páně 2

Anjel Pána 2

Angel of the Lord 2

Pohádka / Komedie / Rodinný / Fantasy

Česko / Slovensko, 2016, 95 min

Když se o něčem moc mluví, bývám opatrný. Obzvláště když jsou to superlativy a samá chvála. Navíc jsem v Týdnu četl dokonce rozhovor se Strachem a tak jsem byl i dost zvědav jak to vše dopadlo. Do kina jsem tedy dnes šel s dětmi a očekáváním jaké to tedy bude. A musím naplno uznat, že - všichni ti spokojení, co tvrdili, že je to bezva vánoční pohádka - měli plnou pravdu. Strach opravdu natočil něco, co předčilo svého předchůdce a co je opravdu vánoční pohádkou. Některé se tímto označením honosí jen proto, že jsou točené v zimě a na sněhu, nebo jen proto, že jsou dávány o vánocích. Anděl Páně 2 se odehrává přímo na sv. Mikuláše a není tím pádem co řešit! Začátek pohádky je doslova nadupán vtipy pro dospělé, kdy hlavní hrdinové pálí na své biblické spoluobyvatele nebe a svaté jednu narážku za druhou jak samopal. V jednu chvíli jsem si dokonce řekl, že už je tam toho dost a pokud to takto bude pokračovat tak potěš. Naštěstí je čert i anděl opět svržen na zem a tam konečně začne ta pravá pohádka v kulisách mého milovaného Krumlova. Přítel Malarkey správně poznal, že se točilo stále na stejných místech a na rozdíl od něj přiznávám, že to byla trochu škoda. Těch zákoutí totiž nabízí toto pohádkové město bezpočet a Strach dobře trefil, že nejpohádkovější je v zimě. Ulice jsou prázdné, za žlutě svítícími renesančními okénky měšťanských domů i hradu se zámkem lze tušit teplo a v mrazivém voňavemém vzduchu je cítit v kouři z komínů hořící uhlí ... Sníh křupe pod nohama na staleté dlažbě a vy jste v čase někde hodně zpátky.... Nikdy na těch 5 let v Krumlově, které jsem tam v nejlepších létech strávil nezapomenu. Ale pohádka nejsou jen lokace, ale také pohádkové postavy.. Tady je to Trojan a Dvořák, kdo táhne většinu zábavy a hlavně Jirka Dvořák u mně získal nezpochybnitelné ocenění - nejcharismatičtější pohádkový čert! Dětem v kině se dokonce líbil ze všeho nejvíce a to je myslím pro herce hrajícícho čerta po čertech dobré ocenění!!! Výborný byl i Bartoška jako Pán Bůh, jen mi na něm chyběly ty jeho brýle.. :-). Horší to bylo s Abrhámovým zpěvem a s účastí pana Horáčka, kterého jako textaře hodně můžu, ale proč tu dělal anděla to moc nechápu... Perlou na tom všem je pak opravdu povedená hudba Ondry Brzobohatého, který se zhusta vrhl na filmovou hudbu a jednou by z něj mohl být třeba i druhý Liška... Pohádka to byla milá, skvostná, ve všem byla tak akorát a tu hvězdičku navíc dávám za to, že už dlouho jsem jako dospělák neměl při sledování pohádky tak libé pocity! Takže za je to za 5 párků z Latránu! * * * * *(23.12.2016)

Srovnatelné s jedničkou. Nebeské scény jsou hravé, vtipné, svižné. Mikulášský příběh je jednoduchý, ale kouzelný, pohádkový. Jiří Strach dokáže vést nejen herce, ale vybrat i správné lokace.(30.12.2016)

Jedničku si nepamatuju a vůbec mi to nevadí. Celý ten příběh na zemi to skvěle táhne a nemá daleko do 5 hvězd. Naopak pasáže v nebi mě moc nezaujaly, takže celkově za 75%. :)(23.9.2017)

Tak jsme se já a můj syn konečně dočkali premiery pokračování Anděla Páně. Plni očekávání jsme se doslova vtlačili mezi první nadšence a máme to tedy už bohužel za sebou. Podle ohlasů, kritik a ukázek z filmu jsem opravdu čekala, že pohádka bude velmi povedená, ale skutečnost předčila má očekávání. Někdo tady psal, že film nemá tak silný příběh jako jednička, ale já to tak nevidím, je asi pravda, že pro malého diváka bude méně pochopitelný, ale děj je nabitý poučeními, nenásilným humorem, který je tak inteligentní, že je balzámem na duši v tak konzumní době jako je ta dnešní. O tom, že Jiří Strach je výborný režisér, nás už nějaký ten rok přesvědčuje, že Jirka Dvořák a Ivan Trojan jsou parádní, sehraná a vtipná dvojka také nemůže být sporu, nápad zasadit děj právě do dne, kdy chodí sv. Mikuláš je prostě dokonalý a podle mě to celé nemá chybu. Já za sebe jsem se trochu bála hudby Ondřeje Brzobohatého, i když je moc šikovný a jeho tvorbu mám ráda, přece jen mě zamrzelo, že si režisér nepozval opět Miloše Boka, jehož hudba je prostě kouzelná a přijde mi, že se sem ohromně hodí. Byla jsem ale opravdu příjemně překvapena a na závěr jsem si ráda počkala v titulcích na jméno Pavla Šporcla, který tam hraje houslové sólo. K mému údivu mě ani nerušil příliš výkon Lucie Bílé a její provedení Chtíc, aby spal, bylo vcelku umírněné, celkem by mě zajímalo, čí je to zásluha :-). Už se mi dlouho nestalo, abych se v kině zároveň smála a přitom mi proudily slzy dojetí a to je pro mě bonus oproti výborné jedničce.(4.12.2016)

Výborná pohádka, plno skvělých hlášek a narážek, ale je to spíše pro větší děti a hlavně dospělé, protože malé děti to nepochopí. Příběh zajímavý, postavy dobře vybrané a uvěřitelné. Je fajn, že se zase začínají plnit kina a hlavně se chodí na naše filmy a ještě jedna věc, co jsem nikdy nezažil, půl minutový potlesk v kině po skončení promítání.(12.12.2016)

• Adam Bernau

Tento národ prostě nemá vkus.(12.4.2018)

Jednička byla obyčejná pohádka, která se vyznamenala skvělým obsazením a nadprůměrnou režií. O to je překvapivější, že dvojka více pomrkává na starší, tlačí humor dopředu a mnohem méně se tváří vážně. Ze začátku se může zdát, že nový směr filmu svědčí a dokonce ji kvalitou předchází, ale jakmile dojde na drama vycházející z minula, příliš to nefunguje a nakonec vyšumí do prázdna. Jako vánoční "buddy komedie" se však něco takového jen tak nevidí.(15.9.2018)

Nebylo nás mnoho, kdo byl v dobových recenzích po nástupu filmu do kin kritický. Vlastně jsme byli v českých médiích dva. A za každou výtkou této hloupůstky si dodnes stojím. Co mi vadilo? Dost věcí. Třeba velmi slaboučký příběh společně s úmorně infantilním humorem. Postavy celou dobu jen běhají křivolakými uličkami sem a tam a nic podstatného se neděje. I to jablko se objeví hodně brzy, takže nějaké hledání a s tím spojené napětí odpadá hodně brzy. Tvůrci naštěstí využili nádherně malebná zákoutí vánočního Českého Krumlova, takže na pohled je ještě všechno tak, jak má být. Do chvíle, než se začne mluvit. Všechno to, co na diváky fungovalo v prvním díle, Strach s Epsteinem aplikovali i podruhé, jenže nejenom že k tomu nepřidali nic nového, ale ještě víc zdětinštěli. Camea známých herců v rolích nebeských obyvatel jenom proto, že mají stejná křestní jména, se ještě dají přežít, jejich humor už ne. Když si Martin Huba jako svatý Martin stěžuje, že mu někdo vypil svatomartinské víno, budiž - ale bylo opravdu nutné, aby v další scéně, kde jí husu, i znovu zdůraznil, že si právě pochutnává na "svojí svatomartinské huse"? Nebylo to dostatečně jasné? Nebo je opravdu zapotřebí každému divákovi všechno polopaticky vysvětlovat? Vůbec se celý humor odehrával v očekávání, že divák se zasměje jen proto, že svatého Matěje hraje Matěj Hádek, Veroniku Veronika Žilková nebo Lucii Lucie Bílá, protože od dětinsky primitivních vtípků na hranici trapnosti snad pobavení ani čekat nešlo. "Křesťanské" narážky (potopa světa, zjevení v Lourdech) jsou takové snad všechny. Využití svatého Josefa bylo také hodně rozpačité. Jakkoli se první díl tomu vyhýbal, druhý jasně naznačuje, že na nebi vládne polyandrie - Marie s Josefem a ještě s Bohem vychovávají Ježíška a... ne, nechci myšlenku domýšlet. A vůbec, jak může být v nebi Ježíšek jako malý usmrkanec? Když umřel ve třiatřiceti, měl by ve stejném věku být i nahoře. Ani na zemi si ale divák moc nepolepší. Na rozdíl od jedničky, která přece jenom nabízela i jiné postavy než Petronela a Uriáše, tentokrát tvůrci vsadili pouze na bezchybně fungující chemii excelentního dua Trojan-Dvořák a postavili pohádku jako buddy movie. Dobrý tah. Škoda jen, že jejich špičkování se tak často odehrává v rovině infantilního pošklebování. Tohle fakt nebyl "film roku", jak třeba psala Spáčilová a podobně. Nejlepší na celém Andělu Páně 2 bylo zjištění, že když se do nebe dostane vrah neviňátek Herodes (zatímco lakomý a oplzlý krejčí, co ale nikoho nezabil, si zasloužil peklo - no jasně, tak určitě, další kravina), musím se tam bez potíží dostat i já.(2.3.2018)

Možná o maličko zábavnější a svižnější než první díl, ale pořád to je pouze a jen slušná, komediální pohádka, která funguje hlavně o vánocích.(2.5.2018)

Hotovej balzám na duši po tý každoroční štědrovečerní bídě z produkce ČT. Zuzka Kajnarová byla sice uplně někde jinde než Vica a příspěvek na Horáčkovu kampaň zanechal jistou pachuť na jazyku, ale ta chemie mezi Dvořákem a Trojanem nebo Brzobohatýho hudba... to je něco naprosto bezkonkurenčního. Minimálně v tom pohádkovym měřítku.(26.12.2016)

Oproti jedničce dospelejsi, jednodušší, vtipnejsi. Strach natočil krásnou pohádku, ale nevypravi ji tak dobře jako v prvním dílu. Navíc dvojka není vánoční, ale mikulášská. I přesto ale člověk musí hodnotit čtyřmi hvězdičkami, protože na naše poměry vysoký nadstandard.(9.12.2017)

Myslím, že měl zůstat scénář v rukou původní autorky Lucie Konášové z prvního dílu. V tomto pokračování již nebyly dialogy tak skvěle pohádkově vytříbené. Ano, je pravda, že natočit pokračování něčeho tak úspěšného je asi náročnější než stvořit díl první. Divák je první částí namlsaný ke druhému se staví částečně s odstupem, ale i s očekáváním. Ale pozor, opět žádá v dalších pokračováních pohádkový styl dialogů. Je to přece pohádka a ne nějaký akčňák, pánové scénáristi. Snad, pokud někdy vyjde další část, a dle Vašeho vyjádření na téma Tři králové, nebudou Petronel s Uriášem držet v rukou pistole a v Uriášově čertovské brašně nebude uložen odjištěný granát. To už by mě piclo. :-) Tak s Bohem, pane Strachu a Epsteine, a do případné třetí části vám oběma přeji v mysli a peru více pohádkovějších dialogů a méně akčnosti. Je to snad pohádka pro dospělé, nebo vlastně ne? Zkuste opět spolupráci s Lucií Konášovou. :-) Přesto díky za Anděla Páně 2. Pořád je to v českém filmovém pohádkovém světě to nejlepší, co máme.(25.12.2017)

Hihihi je tentokrát trochu lepší, ale otravka s Polívkou a dílnou šiček mě nebavila. Dal bych prostor Bartoškovi, protože na něj se dá koukat kdekoliv. Třeba s Vicou. Hudbu za výbornou nepovažuju, protože jsem měl chvílemi pocit, že se nedívám na mikulášskou nadílku s hledáním jednoho jablka, ale další pokračování batmanské ságy. Ondra by se mohl trochu zklidnit.(12.4.2017)

Poněkud slabší než jednička. Doba, do které je to zasazeno neodpovídá hereckému obsazení, respektive se do ní herci neuměli vžít. Takže je to takové plitké.(28.4.2017)

• poz3n

Cameo sem, cameo tam, cameo kam se podívám. 4/10(19.12.2016)

Byl jsem trošku skeptik, ale musím říci, že dlouhou jsem tak nahláškovanou pohádku pro dospělé neviděl. Jeden vtip střídá druhý a člověk se nenudí od začátku do konce. Všechny postavy jsou pěkně napsané, a i když je zápletka jednodušší, pořád se něco děje a ani si nevzpomenu, co konkrétně bych vytkl. Možná závěr se trošku utahaný, ale vůbec to nevadí až na závěrečný shluk postav a píseň. Celý film má kouzelnou atmosféru vánoc a určitě se stane klasikou......8/10(7.12.2016)

Recenze neklamaly, druhý díl se mi opravdu líbil víc než první, což je poměrně nebývalý jev, protože nejen ve filmu známe odvěké pravidlo, že není zase tak těžké dosáhnout nějakého úspěchu, ale tento úspěch potvrdit. A Jirkovi Strachovi se to podařilo, byť s větším časovým odstupem. Poněkolikáté vsadil na osvědčenou dvojici Trojan-Dvořák, přidal univerzální herečku Vicu, jež zahraje rajdu stejně přesvědčivě jako světici a výborného Polívku. A samozřejmě nesmí chybět bezkonkurenční Panenka Marie Klára Issová, jež lahodí všem smyslům. Oceňuji, že si na své přijdou nejen děti, ale i dospělí, pobavila mě spousta povedených vtípků. A třešničkou na dortu představují nádherné exteriéry Českého Krumlova. Chápu zdrženlivost, ale myslím, že si spousta dětských i dospělých diváků tu trojku přeje.(27.4.2017)

Co dodat, když Českému buranovi stačí film jako Kameňák k radosti a tvůrcům přinese miliony za návštěvnost, tak jak si asi povede o dva levely lepší pohádka, která je ale pořád neskutečně buranská, Čechovi to prostě stačí. Neřikám, že to není občas fakt sranda, on je Trojan prostě skvělej a navíc ve dvojici s Dvořákem tvoří dokonalé herecké duo. Ale tím to končí. Vše kolem je papundekl hadr, děj se točí v kruhu a to doslova. Dvě postavy chodí, mluví a nebo je někdo honí dokolečka po studiu. V ději se objeví naprosto strašné scény a to zavěšení tý malý holky na hák, to tvl prostě nemá v takovém filmu co dělat, líbání Kerekes čertem to už sem šel úplně do kolen, ta je navíc ve filmu opět jen jako ozdoba která svojí tvářičkou a dekoltem dostává roli za rolí bez jediného náznaku hereckého talentu a odpustitelná, leč hloupá postava párkaře....to sme doma taky protlemili. Jednička je mnohem lepší, je pohádkovější a opak tvrdící recenze i většina dokládají rozklad naší doby a neskutečně nízké cíle a pokřivené hodnoty. Navíc Polívka v roli záporáka naprosto nedůvěryhodný, ta role mu nešla věřit vůbec, měli jí dát Donutilovi, tomu kreténovi by šla k duchu daleko lépe. Nečekal jsem od toho nic, pobavil se pár gagy, ale i se místy zhrozil, co za místy pokřivenou věc dokážete napasovat do role nejúspěšnějšího filmu roku 2016 a nástupce takové legendy, jako jsou S čerty nejsou žerty. Vladimír Dlouhý udělal v hrobě tři vrtule.50%.(14.11.2017)

Povedená pohádka pro dospělé diváky. Již od úvodu se strhne kadence "svatých" vtípků. Celkově je možná lehce humornější, točí se především kolem osvědčené nebesko-pekelné dvojky. Ve zdařile nasnímaných kulisách (např. Českého Krumlova) hraje příběh spíše druhé housle.(25.12.2017)

Když v roce 2005 přišel první Anděl Páně, tak sebou přinesl velmi kvalitní českou pohádku, která se tady už velmi dlouho neobjevila. Díky skvělým hercům, podařenému scénáři a produkci se film stal kultovní Vánoční pohádkou. Nebylo tedy od věci, když jsem od pokračování čekal něco podobného. A Anděl Páně 2 přinesl další kvalitní český zážitek. Srovnatelný s jedničkou a možná ještě trošku hezčí a vtipnější. Ivan Trojan jako přední český herec nezklamal v žádné roli a jeho Petronel je vtipný i podruhé. Spolu s Jiřím Dvořákem tvoří perfektní dvojici do každé situace. Jejich hádání a zpěv (ten především!) jsou vrcholy celého filmu. Příběh je milý a sic staví na jedničce, tak i podruhé je napsán dobře. Jak správně podotkl člen mojí rodiny - "I když je to česká komedie a pohádka. Tak stejně se nemohu zbavit pocitu, že je to i dost smutné." Je pravda, že si scénář pohrává i se smutnými chvílemi. Ale jelikož se jedná o pohádku, tak vše končí, tak jak si divák přeje. Sice se mi na konci zkřivil úsměv, když tvůrci obsadili Bílou. Ale to je skutečně malý mráček na Nebi. Skvělé pokračování, které je vtipné a velmi příjemné sledovat. Konečně další hezká, česká pohádka. A navíc Vánoční! Tvůrcům fandím a snad se jim podaří napsat a nafilmovat trojku. (86 %)(4.1.2017)

• ARI50

Lepší jako první díl a to o dost ale to je asi vše.(21.5.2017)

1 2 3 4 5 6 10 18 27 35