Station 19

• Slovensko V ohni (více)
USA, (2018–2024), 75 h 5 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Stacy McKee

Hudba:

Photek, Danny Lux

Jason George, Grey Damon, Barrett Doss, Alberto Frezza, Jay Hayden, Danielle Savre, Miguel Sandoval, Ashlee Füss, Leslie Hope, Jaina Lee Ortiz (více)

Série(7) / Epizody(105)

Skupina hrdinných hasičů na požární stanici 19 v Seattlu, od kapitána až po čerstvého nováčka, riskuje své životy i svá srdce ve službě i mimo ni. Tito stateční muži a ženy jsou jako rodina, doslova i obrazně, a společně se jako první na místech neštěstí vystavují nebezpečí, aby zachránili ostatní. (Disney+)

KevSpa

Po trochu vlažnějším začátku se to skvěle rozjelo. Podobný feeling jako u Grey's Anatomy je hodně znát a myslím, že v budoucnu se máme ještě nač těšit. První řada byla spíše taková seznamovací, aby nám postavy přirostly více k srdci. A doufám, že dostane víc prostoru náčelník Ripley. 1. série - 90% ()

novoten

1. série - 75% - V žádném aspektu se netlačí na pilu, protože v Grey's Anatomy i Private Practice bylo vztahových peripetií i tematických zádrhelů takové množství, že by diváka teoreticky nemělo nic překvapit ani v hořlavých kulisách. Jen všemu dění smutně často chybí moment překvapení, hlavní hrdinka se v očekávaném milostném trojúhelníku chová jako slon v porcelánu a k mému šoku pak většinu akcí zachraňuje Jay Hayden, kterého jsem jen o rok dříve nemohl vystát v The Catch. S postupujícím časem a zapadnutím do kolektivu si na Stanici 19 připadám stále lépe (jakkoli slušná várka charakterů zatím nemá moc co nabídnout), gradovaná hádanka o volbě šéfa funguje a vůbec se z celého počinu v nabité konkurenci (Murphyho 9-1-1 s nadhledem zůstává o půl stupně jinde) vyklubala nadsazená a příjemně (!) patetická show, která dokázala ve spoustě aspektů ukázat záda procedurálním žánrovkám. 2. série - 50% - Obzvlášť v porovnání s nestárnoucí GA stále rozpačitější. Snad všechny hlavní postavy se chovají jako zmatené děti a jejich konflikty jsou v těch nejvyhrocenějších (a tedy i nejméně vhodných) situacích až trapně banální. Perfektní písničkový soundtrack tak zůstává emocionálně nevyužitý a nějak mě zasáhnout dokážou jenom ty nejdramatičtější chvíle, kdy jde vážně o život. Nejlepším příkladem slepé uličky je epizoda Baby Boom, ve které se komplet ansámbl (tedy charaktery ve věku cca 25-50 let) střídavě bojí pohlídat, přebalit nebo i jen podržet malé dítě. Odchod Stacy McKee z pozice hlavní tvůrkyně tak vítám a příchod sebejisté Kristy Vernoff beru jako jedinou možnou spásu. Zvyšující se pravděpodobnost množících se crossoverů ale očekávám s rostoucí hrůzou. 3. série - 70% - Potěšující skok nahoru, u kterého je až překvapivě patrný nový autorský rukopis. Konečně mám totiž pocit, že je o co hrát, že seriál není jen povinnou jednohubkou. Bohužel se tak děje až příliš podobným vývojem jako v sesterském seriálu. Nehodící se postavy jsou po desítkách epizod odpraveny pochybným způsobem, zapracovat nováčky je slušná dřina a charaktery se posouvají dopředu jen pomocí ztrát, rozchodů a vůbec utrpení. Konečně má ale každá z nich vlastní posun, vlastní drama a byť je ta šablona povědomá a jednotlivé dějové skoky předvídatelné, proti druhé sezóně, kde se seriál jen točil v kruhu, je to poklad. Jinak tu mám pořád svůj oblíbený ship, bez kterého si Devatenáctku v tuto chvíli neumím představit (Andy a Sullivan), nejoblíbenější postavu (Travis) i divácky oblíbené jedince, bez kterých bych se ale s radostí obešel, protože pro mě do dění nic nosného nepřináší (Vic, Maya). Není to dokonalá podívaná a počítám s tím, že ani nikdy nebude, ale spád a dynamiku dlouhodobých ústředních hráčů má v současnosti na jedničku. 4. série - 60% - Je to boj. Když už jsou všechny vztahy na tak dospělé úrovni, že nikdy neprotáčím oči a bez výjimky všem dvojicím nebo zamilovaným jedincům držím palce, přijde jiný problém. Co problém, dokonce rána do vazu. Zatímco podzimní část sezóny ještě vychovává jen tak opatrně, přesně v duchu seriálu z produkce Shondalandu, od chvíle, kdy se do děje promítne událost skutečná, tedy smrt George Floyda, je zle. Chápu konkrétní hodnoty a plně s nimi souzním, ale polopatický způsob, jakým je divákovi daná problematika předkládaná, je bez přehánění hloupý. Ať už se někdo právě topí, usíná při narkóze nebo zkrátka jen řeší osobní krizi, nezapomene se v KAŽDÉ epizodě zopakovat, že "takhle se určitě cítil Floyd, když umíral". Vytrhává to z děje a při čtvrtém pátém využití stejné berličky už mi to přijde bohužel směšné. A je to škoda, protože se seriál přibližně někdy loni definitivně našel, nepotřebuje dělat u hlavních postav nevěrohodné charakterové veletoče a každého drží přesně na tom náladovém místě, na kterém ho mít potřebuje, ať už jde o zadumaného Sullivana, neselhávajícího Travise nebo zlatíčko Carinu. Kvůli výše uvedenému ale k lepšímu hodnocení rozhodně přistoupit nemůžu. 5. série - 70% - Překvapivě stabilní a sílící sezóna, která sice, jak je dobrým zvykem, vychovává - ale tentokrát v tématech, kterým výchova neuškodí, naopak. Taková linka Andy ve druhé polovině je nejen strhující (a ji jako hlavní postavu obhajující), ale i bolestivě pravdivá. Zbytek přináší tradiční morální otazníky u Roberta nebo Mayi, v první řadě ale překvapivě cementuje Jacka do pozice nejvděčnějšího komediálního svodidla. Nechápu, proč takovou dobu osciloval mezi drsňákem a hezounem, když je očividně nejnadanějším komikem hlavního obsazení. 6. série - 55% - Víc než co jiného soutěž o nejnesympatičtější postavu. Chápu, co se děje kolem Mayi, ale opět je za tu nejnepoučitelnější. Do toho Jack, Theo a Beckett osekávají nejobvyklejší soustavu klišé a snad jen pár překvapení kolem Travise dokáže zabavit, potěšit a ne se točit pořád v kruhu. Po šesti letech už Stanice definitivně ustrnula na místě, každou epizodu se nás snaží v úvodu přesvědčit, že je všechno v pořádku, když všichni křečovitě tancují, vaří a usmívají se, ale přitom je tenhle kolektiv neupřímný a polotoxický. Tady už pokračuje jen původní premisa s Andy a její snahou dosáhnout jednoho konkrétního životního cíle a oznámení o řádném ukončení seriálu přichází o takové dvě řady později, než by bylo ideální. () (méně) (více)

Pajky3

Dlouho očekávaný spin-off Grey's Anatomy se konečně dočkal svého odvysílání. A musím říct, že jsem na něj byl docela zvědavý. Je vidět (i slyšet), že na svém předchůdci to bude hodně stavět. Ať už jde o ten voiceover, práci s kamerou nebo používání hudby a milostných trojúhelníků. Nadšení se ale nekoná. Postava, která mě nebavila v Grey's, přichází do společnosti dalších postav, které na první pohled zrovna nesbírají sympatie. A na hasičskou stanici je tam překvapivě hodně ženských postav, skoro polovina týmu. (Nedalo mi to a musel jsem si to vygooglit, abych zjistil, že mezi hasiči v US je něco mezi 4–8 procenty žen). Chápu proč je to tak, ale třeba Chicago Fire vyřešilo jejich přísun elegantnějším způsobem. Dokoukal jsem první řadu, ale nejsem si jistý, jestli mi stojí za to pokračovat. Co se týče hasičů, tak mám radši Chicago Fire, a není provázané s Grey's natolik, aby to pro mě bylo dostatečně zajímavé. ()

laik_60

serial ničím výnimočný, zo života hasičov nič nové nepriniesol, sledovanie epizod je len zahaňanie nudy, ked nic lepšie nezoženiete. ()

Gogo333

Jde o další spin-off seriálu Grey's Anatomy. Tentokrát v pojetí hasičů. Seriál je strašná telenovela a řeší se pořád vztahy. Samotné výjezdy jsou spíše okrajově. Akce to moc nepobralo a to málo je spíše k smíchu. Scéna s modrým ohněm byla docela fajn, ale hned v další epizodě to zabili scénou na střeše, která vypadala tak děsně uměle a studiově, že sem nechápal, že to mohli vypustit. Logika některých postav je taky dost mimo. Skočit do jezírka chemikálií bez dýchacího přístroje a nějakou dobu tam plavat, přitom o tom ani neříct kolegům, to je rozhodně velice inteligentní. Pokud si chcete užít hasiče tak doporučím klasiku Chicago Fire a nebo novinku 9-1-1, případně nějaký starší kousek v podobě Rescue me a The Smoke. ()

jacko

Kdo má rád produkci Shondy Rhimes, přijde si na svý, nicméně pro mě zatím jeden ze slabších počinů. Každopádně jsem ale po finále zvědavý na další sezónu... :) ()

jprmusic

Nuže vzhůru do genderově vyváženého světa požárníků, kde na každý heterosexuální pár musí být jeden homosexuální a na jednoho velitele jedna velitelka .... ne že by to byl úplně blbej seriál, ale že bych se musel dívat na dva líbající chlapy, to fakt nemusím.... na druhou stranu pokud to nékomu nevadí, je to klasická seriálová jednohubka, lehce stravitelná, snadno zapomenutelná. ()

luciasce

Z trojice doktoři/policajti/hasiči u mě hasiči tak nějak vítězí, co se týče seriálové tvorby. Po Chicago Fire máme další nadějný kousek. Plusy jsou zde více než jasné, alespon pro mě. Mám velkou slabost pro Seattle. Sympatické obsazení a celkem ucházející scénář. Co se mi nelíbí a je to takový nešvar těchto seriálů, že to musí vyzkoušet každej s každým, tady je to umocněno tím, že jde o jakési rozšíření Grey s anatomy, kde už to bylo celkem trapný, že byl každej s každým, tak přidali celej novej seriál, aby se to trochu promíchalo a vytvořili se nějaké meziserálové postelové scény. ()

numan

Neomarxistická sračka. Plačtivá telenovela, zabývající se tématikou rakoviny, Alzheimera, LGBT (půlka hrdinů je gay nebo mění orientaci soulož od soulože), řešící problémy BLM (hlavně údajné nerovnoprávnosti černochů), feminismu a pochopitelně také ubližovaných "uprchlíků". S realitou hasičské profese má společného asi tolik, jako Maková panenka s Vetřelcem. Přesto je ještě pořád na půli cesty mezi solidním Chicago Fire a naprosto příšerným Texas 911- tam zakládá hasičskou jednotku metrosexuál s rakovinou, homosexuálním synem, muslimkou a trans-mužem. Všichni herci jsou buď modelové nebo etnici. Celkový dojem: přestárlá parta herců z Muzikálu ze střední si jako hraje na hasiče. Logika žádná, příběhy vykonstruované, na zákony fyziky se tu prdí a mnohem víc se žvaní, než hasí. Každá akční scéna musí být později vysvětlena shrnutím a prostým vyprávěním. Předstíraného šukání jsou kbelíky (kámen šuká cihlu), ale všechny vášnivé scény jsou naprosto asexuální. Neustále se vedou takové ty hloubavé mozkoškrabné řeči - někdy i přes celou epizodu. V prvních sériích autoři valí takový ten rádobyumělecký princip projev na začátku - projev na konci. Není nic otravnějšího. Co autorům zjevně jde, je citové vydírání porody, pohřby a hysterickými scénami. Takřka v každém díle je přehršel zpomalených záběrů, které doprovází neuvěřitelně ukňouraný adolescentní pop. Časová osa místy zmateně bloudí, ztrácí se pod různými flashbacky a celý ten propagandistický zmatený výpotek se utápí v naprostém šílenství. ()