Komentáře uživatelů k TV seriálu (8)

Když jsem dokoukal poslední díl, říkal jsem si, Nobel je jasná čtyřhvězda. Je to tak jasná čtyřhvězda, že je nejlepší a nejčistší čtyřhvězdou, na jakou jsem snad kdy narazil. Pak jsem se ale zamyslel proč bych mu nedal i tu hvězdu pátou. Nenašel jsem totiž nic, co by tu bylo špatně. Nobel má osm dílů, má tedy jasný začátek a konec. No a co se týče námětu, tak nabízí úplně dokonalou konspirační sondu do světa rozvědek, špionáže a norské zahraniční politiky. Není to zbytečně přehnané, jako to umí Amíci, navíc se tu v první polovině seriálu střídají dvě příběhové linky - jedna z Afghánistánu na vojenské misi a druhá v Oslu, během které se hlavní postava z mise vrátí domů k rodině. Navíc herci jsou fantastičtí. Je tu jak moje milovaná Tuva Novotny, tak Aksel Hennie a Anders Danielsen Lie, kteří zároveň tvoří nejlepší herecký trojlístek za hodně dlouhou dobu. Ke konci jsem měl trošku pocit, že ta manželská rozepře je trošku mimo ranč, ale nakonec musím uznat, že epický závěr to všechno totálně dokonal. Stříkal z toho emocionální testosteron na všechny strany. Nobel je prostě obří zážitek. Další zářez Skandinávie na seznamu toho všeho dobrého z kinematografie, co u nich vzešlo. Navíc s podporou České republiky, protože interiéry vládních budov z Osla se točily u nás. Za mě tedy top seriál a rozhodně něco, co nemohu jinak, nežli doporučit.(3.11.2020)

Vezměte "postbrodyovské" série Homelandu, napište je v duchu novějších románů Johna le Carrého a natočte to pomalým odosobněným dokumentárním stylem Tobiase Lindholma. Tak nějak by totiž tato série ráda působila a, světe div se, do značné míry tak i skutečně působí. Operuje se v ní s aktuálními problémy (ropa, čínský investiční byznys, konflikt na Blízkém východě, pragmatický přístup k roli Talibanu a do toho traumata vojáků během mise i po ní, politické kutí piklů, zahrávání si s ohněm a mnohem více), nikoli však černobíle či lacině (nepřekvapí to, jde o nemlich stejný tým, který stál za The Saboteurs). Což potěší o to více, že v jádru jde stále především o napínavý thriller čili by to ustálo i o poznání méně komplexní podhoubí a důraz na autenticitu. Plyne z toho však jeden problém, když se tu a tam přeci jen něco pojme nekomplexně (či se to uchýlí k žánrovému klišé), tak to bije do očí o to více. Má to nesporně nejeden problém; dalo se to odvyprávět v méně epizodách (speciálně zpočátku se dalo stříhat; pořádně se to rozjede až od třetího dílu) a některé linie by mohly být vypuštěny či by jim naopak měl být věnován větší prostor. Jenže přesto všechno je to výtečně zahrané a umí to být sakra napínavé. Riskantní krok se zahrnutím aktuálních témat se vyplatil, nejsou k smíchu, a navíc se to veskrze sympaticky obejde bez velkých slov i gest čili je výsledkem nenatuplý vojensko-politický drama-thriller, který staví stejně tak na nosných postavách jako svém průběhu. PS: Natáčelo se i v Česku a tak se tu vydávají tuzemské lokality za norské; speciálně Palác kultury hned v první epizodě maskovaný za budovu opery i ministerstvo v Oslu je pro našince poněkud úsměvným krokem.(26.1.2017)

Hvězda dolů za tu doslova otřesnou kameru.(29.1.2021)

Nevim presne co, ale neco do te petky proste chybelo... Nicmene standardni norskou serialovou kvalitu dostanete, zapletka je srozumitelna, akce relativne uveritelna a zaver pochopitelny..(3.1.2018)

Taký európsky Homeland líznutý posledným filmom od Lindholma (War) so skvelým Akselom Henniem (poznáte ho z Marťana). Nóri posledné roky príjemne prekvapujú a povedal by som, že pomaly, ale isto vytláčajú z pozície dvojky - Švédov. Produkovali aj bratia Česi, takže očakávam, že to ČT nasadí veľmi skoro. Všetky časti si však môžete pozrieť na Netflixe 8/10. PS: Prvá scéna American Sniper my ass(30.1.2017)

Norská nejen vojenská angažovanost v Afghánistánu. Politika je prostě často špína. Seriál na úrovni.(12.9.2017)

překvapivě dobrý, možná až výborný. dávkování akce,politiky i civilní linky je vyvážený. výborný a uvěřitelný herecký výkony. má to jen jednu vadu. pouze osm dílů. ale možná je to přesně to správný množství.(25.7.2017)

Fakt dobrý! Sympatický hlavní hrdina, uvěřitelný příběh. Severská kinematogtafoe poslední roky fakt válí!(2.1.2018)