Reklama

Reklama

Epizody(8)

Obsahy(1)

Důstojník norských speciálních sil se vrací domů, ale série jeho zážitků z Afghánistánu uvede do pohybu celou řadu politických i osobních událostí. (Netflix)

Recenze (13)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Když jsem dokoukal poslední díl, říkal jsem si, Nobel je jasná čtyřhvězda. Je to tak jasná čtyřhvězda, že je nejlepší a nejčistší čtyřhvězdou, na jakou jsem snad kdy narazil. Pak jsem se ale zamyslel proč bych mu nedal i tu hvězdu pátou. Nenašel jsem totiž nic, co by tu bylo špatně. Nobel má osm dílů, má tedy jasný začátek a konec. No a co se týče námětu, tak nabízí úplně dokonalou konspirační sondu do světa rozvědek, špionáže a norské zahraniční politiky. Není to zbytečně přehnané, jako to umí Amíci, navíc se tu v první polovině seriálu střídají dvě příběhové linky - jedna z Afghánistánu na vojenské misi a druhá v Oslu, během které se hlavní postava z mise vrátí domů k rodině. Navíc herci jsou fantastičtí. Je tu jak moje milovaná Tuva Novotny, tak Aksel Hennie a Anders Danielsen Lie, kteří zároveň tvoří nejlepší herecký trojlístek za hodně dlouhou dobu. Ke konci jsem měl trošku pocit, že ta manželská rozepře je trošku mimo ranč, ale nakonec musím uznat, že epický závěr to všechno totálně dokonal. Stříkal z toho emocionální testosteron na všechny strany. Nobel je prostě obří zážitek. Další zářez Skandinávie na seznamu toho všeho dobrého z kinematografie, co u nich vzešlo. Navíc s podporou České republiky, protože interiéry vládních budov z Osla se točily u nás. Za mě tedy top seriál a rozhodně něco, co nemohu jinak, nežli doporučit. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Vezměte "postbrodyovské" série Homelandu, napište je v duchu novějších románů Johna le Carrého a natočte to pomalým odosobněným dokumentárním stylem Tobiase Lindholma. Tak nějak by totiž tato série ráda působila a, světe div se, do značné míry tak i skutečně působí. Operuje se v ní s aktuálními problémy (ropa, čínský investiční byznys, konflikt na Blízkém východě, pragmatický přístup k roli Talibanu a do toho traumata vojáků během mise i po ní, politické kutí piklů, zahrávání si s ohněm a mnohem více), nikoli však černobíle či lacině (nepřekvapí to, jde o nemlich stejný tým, který stál za The Saboteurs). Což potěší o to více, že v jádru jde stále především o napínavý thriller čili by to ustálo i o poznání méně komplexní podhoubí a důraz na autenticitu. Plyne z toho však jeden problém, když se tu a tam přeci jen něco pojme nekomplexně (či se to uchýlí k žánrovému klišé), tak to bije do očí o to více. Má to nesporně nejeden problém; dalo se to odvyprávět v méně epizodách (speciálně zpočátku se dalo stříhat; pořádně se to rozjede až od třetího dílu) a některé linie by mohly být vypuštěny či by jim naopak měl být věnován větší prostor. Jenže přesto všechno je to výtečně zahrané a umí to být sakra napínavé. Riskantní krok se zahrnutím aktuálních témat se vyplatil, nejsou k smíchu, a navíc se to veskrze sympaticky obejde bez velkých slov i gest čili je výsledkem nenatuplý vojensko-politický drama-thriller, který staví stejně tak na nosných postavách jako svém průběhu. PS: Natáčelo se i v Česku a tak se tu vydávají tuzemské lokality za norské; speciálně Palác kultury hned v první epizodě maskovaný za budovu opery i ministerstvo v Oslu je pro našince poněkud úsměvným krokem. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Nevim presne co, ale neco do te petky proste chybelo... Nicmene standardni norskou serialovou kvalitu dostanete, zapletka je srozumitelna, akce relativne uveritelna a zaver pochopitelny.. ()

JohnyD 

všechny recenze uživatele

Taký európsky Homeland líznutý posledným filmom od Lindholma (War) so skvelým Akselom Henniem (poznáte ho z Marťana). Nóri posledné roky príjemne prekvapujú a povedal by som, že pomaly, ale isto vytláčajú z pozície dvojky - Švédov. Produkovali aj bratia Česi, takže očakávam, že to ČT nasadí veľmi skoro. Všetky časti si však môžete pozrieť na Netflixe 8/10. PS: Prvá scéna American Sniper my ass ()

mira007 

všechny recenze uživatele

Nečekal jsem, že nejlepší seriál s námětem války v Afganistánu bude z Norska, sice je to mixem víc politický až špionážní thriller, ale ta vojenská autentická akce fandy speciálních jednotek zaujme. Aksel Hennie jako šéf speciálů, kterého dožene jeho mise doma, když sejme nějakýho zlýho Afgánce v Oslu po rozkazu sms od neznámého odesílatele, čímž se zamotá do politického byznysu. Hodně to tu přirovnávají k americkému Ve jménu vlasti (2011) , ale to se mi nezdá, což nemění na tom, že to je řemeslně kvalitní, napínavá aj akční záležitost na které se podílela i česká produkce. ()

petikacka 

všechny recenze uživatele

Musela jsem se podívat podruhé, protože už jsem si to nepamatovala. No a musím říct, že je to další seroš o tom, že tak dlouho se politicky chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhlo a umřelo hodně lidí. Norové jsou vůbec zvláštní národ. Jsou to potomci Vikingů, mají vlastní ropu a jsou království a z tohoto důvodu vyplývají jejich kroky k řešení různých problémů. Mě to rozhodně bavilo, ale občas mi zůstával rozum stát nad jejich řešením. Za mě 85% ()

warrenur 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Slusny politicko-vojensky pocin z Norska. Podobny pribeh uz zo 2-3krat sfilmovali samotni skandinavci, ale toto prevedenie je osobite. Na zaciatku sice mnoho pojitiek spoja az prili okato, aby sme to pokladali za "nahodu", potom sa vsak uz scenar drzi svojich linii bez vacsich preslapov. Lahsia zalezitost, kde si pridete na svoje, ci uz vas bavi politicka, vojenska, ci strategicka linia zahranicnych investorov na blizkom vychode. Herecky velmi dobre obsadene a i zahrane. Nemohol som vsak moc prizmurovat oci nad tou "prvoplanovou" rodinnou, politickou a i vojenskou previazanostou ustrednych manzelov. I tak nadpriemer. 70% ()

DAPDO 

všechny recenze uživatele

Já v posledních letech asi neviděl nic od seveřanů, co by bylo jenom průměrný. Nobel je ten samej případ. Politický thriller o důstojníkovi norské armády, který se vrací se svou jednotkou z mise v Afghánistánu do své vlasti, ale události z Asie se smísí s realitou Osla i jeho osobním životem. Těch osm dílů se odehrává v pár dnech s tím, že se v prostřizích dostáváte zpátky do Afghánistánu, kde se Vám tvůrci seriálu pokusí přiblížit, co se tam vlastně stalo, protože to úzce souvisí se současností. A povedlo se jim to dost dobře. Pozorný divák si určitě všimne toho, že v ůvodní znělce se objeví všechny důležitý situace, který ve všech dílech potom postupně uvidí. 75%. ()

meteleskublesku 

všechny recenze uživatele

překvapivě dobrý, možná až výborný. dávkování akce,politiky i civilní linky je vyvážený. výborný a uvěřitelný herecký výkony. má to jen jednu vadu. pouze osm dílů. ale možná je to přesně to správný množství. ()

IAMAD 

všechny recenze uživatele

Fakt dobrý! Sympatický hlavní hrdina, uvěřitelný příběh. Severská kinematogtafoe poslední roky fakt válí! ()

Reklama

Reklama