Zorro contro Maciste

Akční / Dobrodružný / Drama

Itálie, 1963, 86 min

Miluju tahle středověká italská béčka. Robin a jeho mužní piráti, a tady Zorro vs. Samson. Zorra hraje Vinnetou a jeho aler-ego není bukanýrské, jako v Delonově podání. Tenhle jen básní. Samson má mimiku a mejkap dubového totemu a chodí nahoře bez, notně pomazán olejem, stačí mu nacpat do pusy jablko a do uší petržel a dát na pekáč. Vzpírá papundeklové balvany a i s dřevěným krokym byl moc statečný. Dva chlapi si žádají dvě lesklé ženské ozdoby, pro barevnou vyváženost brunet randí s blondýnou a naopak, příběh zas potřebuje bandu loupežníků, pár intrikánů a přírodu jak z Mayovky, a to tu taky je. Bavila jsem se, smála se, a kdyby Samsona hrál Old Shatterhand, byla bych v pětihvězdičkovém nebi.(27.2.2017)

No mne sa nezdalo, zeby slo zrovna o taliansky stredovek, ani tie kulisy mi moc stredoveke neprisli, oblecenie hercov teda uz vobec. Ale film ma slusny pribeh, tempo, a hlavne dialogy. Najznamejsi bol asi Winnetou, teda pardon, Pierre Brice a ste z znamych tu bol aj nello Pazzafini /Dvojnici, Trojuhelnik mafie, Salamandr/. Zaciatky Lenziho filmovej kariery teda nic moc, bud tocil plane kopirky Bonda ako Superseven Chiama Cairo 1965, alebo len taketo rezisersky rutinerske priemerne filmy. Ako prvy film, co sa mi od Lenziho videl ako nadpriemerny bol Kriminal 1966. 60 %(26.9.2018)

Historicko-akčná prča plná čiernobielych postáv, v ktorej nie je priestor pre nudné okamihy, pretože rýchle tempo si drží od začiatku po koniec. O jednoduchučkom námete je zbytočné hovoriť, plne to dokumentuje už samotný názov. Kvalita akcie zodpovedá kvalite spracovania, proste nechcenej zábavnosti sa nevyhne (napr. scéna s umelým a statickým krokodílom je len pre silné nátury). Trošku prekvapilo, že silák (maciste = silný muž) je prefíkanejší ako Vinnetou, pardón Zorro a takmer vždy je o krok dopredu. Keby Zorro bol aspoň verný svojmu brilantnému šermarskemu umeniu, ale akosi ani to nie je. Načo ten Vinnetou, pardón Zorro v tom filme vlastne je? Jáááj, jeho meno je v názve. Napriek nechcenej zábavnosti som sa ale nenudil.(20.7.2016)

Roztomilé italské béčko se skvělým Pierrem Bricem (bavil mě tu mnohem víc než ve Vinnetouovi) jako legendárním Zorrem. Čekal jsem něco trapného a odpadního, ale na svou dobu je to fakt zábavný a chytlavý film, jehož natáčení si herci určitě dobře užívali. Z dnešního pohledu samozřejmě úsměvné, ale vyzařující ohromnou pohodu a dobrou náladu. Líbilo se mi to a určitě kouknu i na další Macistova dobrodružství, která se v šedesátkové Itálii natáčela jako na běžícím páse (zatím jsem jich našel něco málo přes dvacet).(25.8.2019)