Nikola Tesla - Visionary of Modern Times (TV film)

Nikola Tesla - vizionár budúcnosti

Dokumentární / Životopisný

Německo, 2012, 52 min

Michael Krause

Michio Kaku

Michael Krause

Podivín a humanista, který technicky i společensky předběhl svou dobu. Bezchybně zpracovaný a plně vypovídající dokument.(14.10.2015)

Nedocenený vynálezca musel byť, ako každý génius, trochu čudák, sociálne neobratný a tak v komerčnej sfére nedopadol dobre a dvakrát zbankrotoval. A pritom svojím vynálezom striedavého prúdu posunul svet do 20. storočia. O ďalších jeho vynálezoch mimo pokusov s bleskami sa vie málo, ale dokument zabŕdol aj do skúmania vesmíru, čiernej energie a kontroverzných teórií americkeho systému HAARP. Prvá časť má charakter životopisu, druhá sa venuje objavom. Najskôr známym a nakoniec aj fiktívnym, ktoré vyplývajú z jeho zápiskov a o ktorých sa dá len rozprávať. Najväčším snom je voľná energia zadarmo pre každého bez obmedzenia. Má byť získavaná z vesmíru, šírená bezdrôtovo na neobmedzené vzdialenosti, čo zostane ešte nejaký čas iba snom. Chorváti aj Srbi majú Teslu za svojho, mozno viac ako Američania, kde prežil väčšinu života. Film chrlí informácie raketovým tempom a za 50 minut sa dá dozvedieť o Teslovi uplne všetko podstatné. –––– Elektrina je energiou budúcnosti. Jedného dňa budú po uliciach jazdiť len autá na elektrický pohon. Možno.(14.10.2015)

Viac o Teslovom odkaze ako o ňom samotnom. Veď už po necelých 30 minútach sa dokument dopracuje k jeho smrti. Jednotlivé etapy života sú prejdené veľmi z rýchlika, častokrát sa preskakujú celé desaťročia. Zvyšok dokumentu, takmer polovica, je venovaná pôsobeniu Teslových vynálezov a myšlienok v širšom meradle a čase s odstupom od jeho smrti. Spomenú sa aj na prvý pohľad nesúvisiace americké hviezdne vojny z čias súperenia zo Sovietskym zväzom a ďalšie okrajové "zbytočnosti". Dokonca sa dáva priestor aj kontroverzným a špekulatívnym polobláznom - tá sekta bola skutočne na inej zmyslovej úrovni. Navyše sa mi práca s kamerou, hlavne pri rozhovorch, zdala značne amatérska, vyzeralo to ako keby ste si pozerali vaše staré domáce video z oslavy narodenín vášho strýka. Aby som iba nehanil, na druhej strane bolo dobre, že sa dokument zameral aj na dianie na Balkáne a narábanie s Teslom ako politickou figúrou vtedajších politikov, či príspevky niekoľkých zaujímavých osobností - Michio Kaku vyskakuje pomaly z každého dokumentu, ale Rade Šerbedžija bola nečakaná výpomoc. Slabé tri hviezdičky, Tesla si zaslúži aj lepší dokument.(6.3.2017)

Vzdělávací dokument o elektřině a o životě Tesly.(28.6.2018)