Přátelská dohoda (S01E01) (epizoda)

• Německo

Das Amigo-Komplott

Krimi

Německo, 1996, 1 h 31 min

Walter Bannert

První díl Big Bena nám všem ukázal, jaká pakáž v Bad Tölzu existuje a jak je Ben proti celému městu. Evidentně je to totiž v dolním Bavorsku daleko víc zkorumpovaný jak v český Modravě, takže tu chtějí nabádat k tomu, že těch případů vražd v 12ti tisícovém městě bude víc, než bychom si vůbec dokázali představit. K tomu nás tu tvůrci seznamují s Benovou kolegyní z Berlína a zároveň i s Benovou maminkou, která penzion nejede úplně podle papírů. To, abychom pochopili, že Ben není žádnej papírovej hochštapler. Vyšetřování je nicméně poměrně unylý a to i přesto, že začíná relativně z vostra. Závěr ale byl tak rychlej, že jsem si ani neuvědomil, kdo koho zavraždil. Až zpětně mi došlo, že se hlavní osoba vlastně přiznala. A musím říct, že tak rychlý přiznání jsem v kriminálce ještě v životě neviděl a pochybuju, že nějaký ještě uvidím.(22.8.2017)

Povedený německý seriál seriál, od kterého nelze čekat styl Horácia, Mac Taylora či Grissoma z amerických bratříčků Kriminálek od Jerry Bruckheimera. Detektivní pátrání je zde spojeno s komickými figurkami mezi něž patří hlavní představitel Big Bena,jeho maminka, prelát, policista Feifer či stavitel. Režie i scénáře jsou v některých dílech nadprůměrné jinde nevybočují z průměru. Nebýt Ottfrieda Fischera asi by mě seriál tolik nenadchl. Tento herec spolu s ostatními vnáší do seriálu své osobité charisma, které nelze opomenout.(8.2.2012)

Nádherné setkání dvou německých světů reprezentovaných Býkem z Tölzu, bavorským komisařem a komisařkou z Berlína. K tomu korpulentní maminka, která neustále peskuje vrchního komisaře jako malého kluka. Ten to vše snáší, protože má kde bydlet a dobře mu vaří. To vše okořeněno neschopným policistou, bavorským knězem a bavorskými politiky. Nádherné hlášky vrchního komisaře krásně odlehčují vyšetřování smutných případů. V Bavorsku je všechno možné. Překvapil mě ten nádherný smysl pro humor u Němců. Navíc zajímavé příběhy bez zbytečného násilí a krváků. Proto dávám celkově seriálu 5*, i když se to někomu bude zdát moc.(6.4.2012)

• MikeCool

TV-film. Celkově slabší seriál se slaboučkými krimi díly. Obtloustlý mamiňáček Ben, řeší vraždy společně se svojí blízkou spolupracovnicí a někdy i za pomoci Benovy "vtipné" matky. Jak říkám, když dojde na humor, je to až trapně tragické a nepříliš sympatické. Prostě kriminálka pro starší věkovou kategorii, která tyto "slátaninky" má ráda a já jím to neberu. Každý máme hold svůj názor. Já si pamatuji, že jsem se na toto vždy díval s babičkou, ještě když jsem byl malý děcko. V tu dobu se mi to i líbilo, ale bylo to tím, že v té době mi každý cpal samé pohádky apod. No a tak jsem se vždy u babičky díval na kriminálky, abych věděl, že život není jenom pohádka.(12.11.2012)

Tento seriál tu nemá svůj profil jakožto celek, svůj komentář tedy vložím do profilu úvodního dílu. Dle mého jediný koukatelný skopčácký krimiseriál. Jedním z pozitiv je, že diváku není hned na začátku prozrazeno, kdo je vrahem a tak může většinu času dedukovat a spekulovat. Dalším pozitivem je určitá dávka humoru, který je obsažen zejm. ve škádlivých dialozích mezi Benem a Sabrinou (díly bez Sabriny už tolik vtipné nejsou). Příjemný na poslech je i povedený brněnský dabing, kterému vévodí trio Junák, Hegerová, Talpová. Poněkud neobvyklým specifikem je nekompromisně vyobrazen skrz na skrz prohnilý charakter především té vlivné části německého obyvatelstva. Takřka v každém dílu je mimo vyšetřování vraždy nastíněna nějaká ta aféra, např. korupce radních a krajských politiků (tajemník von Gluck), podvody a různé nekalé šolichy velkopodnikatelů (Tony Rambold), hamižnost církve (prelát Hinter), neschopných a hloupých policistů (Pfeiffer), ale i vychcanost drobných podnikatelů v podobě Benovy matky Resi, která se při každé příležitosti snaží něco ulít bokem. Naplno a bez servítek je nám nastíněna dnešní německá společnost snažící se po pádu železné opony nějak přežít v té kapitalistické džungli. Takto kriticky nastavit zrcadlo i stinným stránkám kapitalistického systému v českých filmech a seriálech je zcela nemyslitelné, přes tvrdou cenzuru sluníčkářů, pravdoláskařů a přemluvbáb něco takového nikdy neprojde. A VZKAZ PRO PRIMITIVNÍ TELEVIZI PRIMA : TO VÁM VÁŽNĚ NENÍ ANI TROCHU STYDNO 15 LET V KUSE STÁLE DOKOLA PROTÁČET PRVNÍ ČTYŘI ŘADY A PÁTOU A ŠESTOU NIKDY NEPŘIKOUPIT?! STYĎTE SE, ZMETCI!(20.3.2017)