Rhodský kolos

• italský

Il colosso di Rodi

The Colossus of Rhodes

Dobrodružný / Drama / Historický

Španělsko / Itálie / Francie, 1961, 127 min (SE: 139 min)

Málo známý Leoneho film mě příjemně překvapil. Moc jsem od toho nečekal, ale nakonec se mi to líbilo. Hlavně skvěle zpracovaná socha Kolosu. Film obsahuje sice některé klišé (např. neporazitelný hlavní hrdina :)), ale tentokrát mi to ani moc nevadilo. Ten kdo má rád starší mistrovi filmy bude dle mého názoru spokojen.(10.3.2008)

Velkolepý sandálový snímok zvučného režiséra, ktorý ponúka všetko to, čo si pod žánrom 'meč a sandále' predstavujete. Plusy aj mínusy. Velkolepý síce nie výpravou, ale počtom ľudí, ktorí v ňom účinkujú a tiež velkolepými trikmi. Práve socha Kolosu (jeden zo starovekých 7 divov sveta, ktorého "útržky" (základňa, nohy a hlava) môžeme vidiet aj v životnej veľkosti a v závere jeho rúcanie sa, sú určite úžasné. Vykonštruovaná zápletka je síce jednoduchá, ale nič iné sa v takomto žánri ani neočakáva. Menším záporom je stopáž filmu, ktorá je netypicky veľká - dôsledkom toho je hlavne stredná časť filmu zbytočne naťahovaná a mierne nudí. Taktiež to, že sa minojskej kultúre stretávame s arénou, levmi, konskými záprahmi...už som čakal, že sa tam objavia aj gladiátori, bolo pre mňa nemilým prekvapením. A už len taká drobnosť, v talianskej kinematografii sa takmer vždy človek stretáva s krásnymi ženami, v tomto to bolo pre mňa trochu sklamanie. Mužskému obsadeniu však nemám čo vyčítať, tam si všetci svoje role zastali veľmi dobre. Už len taká poznámka, Kolos bol v skutočnosti zbortený zemetrasením roku 225 pred Kristom, škoda že sa nezachoval do dnešných čias. Hodnotenie: 75%(20.11.2013)

Italský snímek s hollywoodskou výpravou. Velice příejmné překvapení, filmek je dobře koukatelný také díky tomu že jde zde akce rovnoměrně rozložena s dialogy a snímek tak prakticky nemá hluchá místa. Ve stylu intrik a politického boje za osvobození střídá jedna zrada druhou. Do toho přilévají oheň rebelové toužící svrhnout krutou tyranii krále. Smutná postava Cherese jako stavitele kolosu který slouží k opačnému účelu než za jakým byl zbudován.(26.5.2008)

,,AK JE RODOS OSTROV MIERU, TAK DÁVAM PREDNOSŤ VOJNE." __ Talianske obdoby obľúbených sandálov, alebo ak chcete ,,sword and sandal", v 50.-60. rokoch mali charakter predovšetkým známych Peplum-ov. Rhodský kolos však medzi tieto nízko rozpočtové béčka rozhodne nemožno radiť. Film vyniká predovšetkým veľkorysými dekoráciami interiérov, solídnymi trikmi a tiež síce nepríliš originálnym dejom, no aspoň sa držiacom v norme obstojnosti, snažiaci sa o čo najmenej za vlasy pritiahnutých scén. Leoneho neskoršia charakteristická réžia sa tu ani len v najmenšom neprejavuje, čo je ale pre žáner filmu len plusom. 137 minútová dĺžka sa môže stať na prvý pohľad prepísknutá, snímka však obsahuje len minimum slabších momentov a záverečných niečo cez 30 minút ponúka predstavenie s vynikajúcim tempom. (55. hodnotenie, 8. komentár k filmu)(4.10.2010)

Typický italský sandál, ve kterém byste Leoneho genialitu hledali marně. Postavy jsou černobílé, historická věrnost veškerá žádná a logika? Ta absentuje zcela. Rhodský kolos si ovšem nehraje na nic víc, než co zvládá nabídnout. Tedy zábavný historický "popcorn", byť se značně přetaženou stopáží. Aspoň u režisérského sestřihu tomu tak je. Nebýt culícího se Calhouna a občasných směšných momentů (aneb všudypřítomné slipy raději již nikdy více), tak je má spokojenost s prvním samostatným snímkem mého nejoblíbenějšího režiséra ještě o řádný kus výraznější.(18.10.2008)

• - Dej filmu je situovaný do roku 280 pred n.l., ostrov Rhodos je tu zobrazený ako nezávislý štát, na čele ktorého stojí kráľ. Avšak Rhodos bol v tom čase v skutočnosti republikou. Navyše, Grécko je tu predstavované ako jednotný štát, hoci sa v tom čase delilo na niekoľko častí (napr. Attika, Lakaidemon, Epiros) a ani Fenícia nebola nezávislá, bola súčasťou ríše Seleukovcov. (beso74)

• - Pôvodne mal úlohu Daria dostať herec John Derek, ktorý si podobnú rolu zahral už niekoľko rokov predtým, vo filme The Ten Commandments (1956). (beso74)

• - Filmová verzia kolosu mala výšku 110 metrov a nohy roztiahnuté ponad celý prístav. (beso74)