poster

Rhodský kolos

 • francouzský

  Le colosse de Rhodes

 • španělský

  El Coloso de Rodas

 • italský

  Il colosso di Rodi

 • anglický

  The Colossus of Rhodes

Dobrodružný / Drama / Historický

Španělsko / Itálie / Francie, 1961, 127 min (SE: 139 min)

 • Peiper2
  ****

  Málo známý Leoneho film mě příjemně překvapil. Moc jsem od toho nečekal, ale nakonec se mi to líbilo. Hlavně skvěle zpracovaná socha Kolosu. Film obsahuje sice některé klišé (např. neporazitelný hlavní hrdina :)), ale tentokrát mi to ani moc nevadilo. Ten kdo má rád starší mistrovi filmy bude dle mého názoru spokojen.(10.3.2008)

 • DaViD´82
  ***

  Typický italský sandál, ve kterém byste Leoneho genialitu hledali marně. Postavy jsou černobílé, historická věrnost veškerá žádná a logika? Ta absentuje zcela. Rhodský kolos si ovšem nehraje na nic víc, než co zvládá nabídnout. Tedy zábavný historický "popcorn", byť se značně přetaženou stopáží. Aspoň u režisérského sestřihu tomu tak je. Nebýt culícího se Calhouna a občasných směšných momentů (aneb všudypřítomné slipy raději již nikdy více), tak je má spokojenost s prvním samostatným snímkem mého nejoblíbenějšího režiséra ještě o řádný kus výraznější.(18.10.2008)

 • Karlos80
  ****

  Úžasný filmový zážitek a pro mne určitě po dlouhé době jedno z těch příjemně překvapivých filmových dílek. Leonův druhý sandálový film (tentokrát už sólo), se alespoň si to myslím držel jak svého celkem dobrého scénáře tak i nějaké předlohy a v podstatě i jeho děj se točil nejen okolo samotného Rhodského kolosu ale i o celé tamní době jako takové. Jsou tu boje nejen o město a kolos ale i samotné zemětřesení (údajně 226 př. n. l.) které zničilo nejen podstatnou část ostrovu Rhodos ale i samotný kolos. Sám kolos tu byl vyobrazen tak že měl nohy u sebe a naopak svými dlouhýma rukama svíral nějakou nádobu ve které hořel oheň. Sám totiž nikdo přesně neví jak kolos vypadal ani z čeho byl postaven jelikož se z něj snad ani nikdy nenašli nějaké vykopávky a údajně jeho části byl později roztaveny. Jestli měl nohy u sebe nebo rozkročmo, jestli měl pravou ruku zdviženou a jestli v její dlani hořel oheň dnes můžeme také jenom polemizovat. Ale co se ví úplně přesně tak to že byl po dobu 2000 let největší kolosální antickou stavbou na světě až v roce 1886 byl předstižen Sochou svobody, která ho zajisté tak trochu kopírovala. Jeden ze sedmi divů světa tu byl celý tmavě šedivý a v jeho útrobách byl složitý mechanismus kterým byl také částečně ovládán ale také sloužil jako vojenská bašta a ukryt. Bylo to skutečné monstrum. Škoda jen že se mi tento film podařilo shlédnout v pův. jazyce tedy v Italštině a jen s Německými tit. moc jsem tedy tomu nerozuměl, ale i tak za některé barvitě bohaté bojové scény-kterých je tu opravdu požehnaně a filmový labužník takovýchto filmů si tu zkutečně přijde na své,ať už přímo na monumentálním Rhodském kolosu (který zde byl vykreslen skutečně kolosálně) nebo v aréně. Vynikající je též začátek (svěcení kolosu), hřejivá i divoce bouřlivá hudba, skutečně krásné-barevné kostýmy, výprava ale i samotná barva filmu byla skvělá. V hlavní roli mladého chlapáckého válečníka Dariose milujícího život se nám představil Roryho Calhouna, a byla to asi i jeho nejlepší role. Mladá Diala (Lea Massari) byla krásná chytrá avšak z trochu nečekaným a blbým koncem. Dávám za 4* moc se mi to líbilo a moc mě to překvapilo a koukatelný a napínavý od svého začátku až po svůj tragický konec to také bylo.(1.3.2007)

 • AGAMENON
  *****

  Tento sandálový film jsem poprvé vyděl v roce 89 v Rumunsku (jako jiné i např. Hvězdné války 2) italsky s rumunskými titulky. Moc sme tomu tehdy nerozuměly, ale i tak sme se dobře bavily(byli jsme přece vycepovaní ze sledování rakušácné, německé a polské televize). A před pár lety jej dávaly na ORF a pořád to byla dobrá zábava s dobrou hudbou, výpravou, bojovými scénami a kovbojem Rory Calhounem v hlavní roli.(30.3.2003)

 • majo25
  ****

  Velkolepý sandálový snímok zvučného režiséra, ktorý ponúka všetko to, čo si pod žánrom 'meč a sandále' predstavujete. Plusy aj mínusy. Velkolepý síce nie výpravou, ale počtom ľudí, ktorí v ňom účinkujú a tiež velkolepými trikmi. Práve socha Kolosu (jeden zo starovekých 7 divov sveta, ktorého "útržky" (základňa, nohy a hlava) môžeme vidiet aj v životnej veľkosti a v závere jeho rúcanie sa, sú určite úžasné. Vykonštruovaná zápletka je síce jednoduchá, ale nič iné sa v takomto žánri ani neočakáva. Menším záporom je stopáž filmu, ktorá je netypicky veľká - dôsledkom toho je hlavne stredná časť filmu zbytočne naťahovaná a mierne nudí. Taktiež to, že sa minojskej kultúre stretávame s arénou, levmi, konskými záprahmi...už som čakal, že sa tam objavia aj gladiátori, bolo pre mňa nemilým prekvapením. A už len taká drobnosť, v talianskej kinematografii sa takmer vždy človek stretáva s krásnymi ženami, v tomto to bolo pre mňa trochu sklamanie. Mužskému obsadeniu však nemám čo vyčítať, tam si všetci svoje role zastali veľmi dobre. Už len taká poznámka, Kolos bol v skutočnosti zbortený zemetrasením roku 225 pred Kristom, škoda že sa nezachoval do dnešných čias. Hodnotenie: 75%(20.11.2013)

 • - Rory Calhoun, ktorý prišiel do Talianska kvôli natáčaniu filmu spoločnosti MGM, Marco Polo (1962), dostal hlavnú úlohu v tomto filme len deň pred začiatkom natáčania. (beso74)

 • - Rhodský kolossos, také Rhodský kolos, je tzv. jeden ze sedmi divů světa. Jednalo se o bronzovou sochu asi třicet metrů vysokou, jenž zpodobňovala řeckého boha Hélia. V roce 304–292 př. n. l. ji nechal vystavět Chárés z Lindu. Podoba sochy se nedochovala. Podle některých teorií rozkročmo zdobila jediný přístup do přístavu, kde pod ní proplouvaly lodě do hlavního města. V roce 226 př. n. l. byla socha zničena při zemětřesení, po němž se rozlomila v kolenou a spadla do moře. Poté její pozůstatky odcizili arabští plenitelé, kteří ji nechali roztavit. V současnosti místo zdobí dva sloupy se samcem a samičkou daňka. Je to památka na místo, kde původně kolossos stával. (Skyfall)

 • - Dej filmu je situovaný do roku 280 pred n.l., ostrov Rhodos je tu zobrazený ako nezávislý štát, na čele ktorého stojí kráľ. Avšak Rhodos bol v tom čase v skutočnosti republikou. Navyše, Grécko je tu predstavované ako jednotný štát, hoci sa v tom čase delilo na niekoľko častí (napr. Attika, Lakaidemon, Epiros) a ani Fenícia nebola nezávislá, bola súčasťou ríše Seleukovcov. (beso74)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace