Hlavu dolů

Kapsy plné dynamitu

• Itálie

Giù la testa

• Itálie

C'era una volta la rivoluzione

(neoficiální název)

Dole hlavou

A Fistful of Dynamite

A Fistful of Dynamite

Duck, You Sucker

Western / Dobrodružný

Itálie, 1971, 157 min (SE: 120 min, Director's cut: 138 min)

Tohle není zrovna typický western (ve smyslu žánrového zařazení), spíše se jedná o dobrodružný snímek, neboť se příběh odehrává na pozadí mexické revoluce (1910-1917) a nejsou zde tak důležité kolty jako obvykle, ale důležitější je dynamit a odvaha změnit režim!:o)) James Coburn hraje skvěle a táhne tento film. Režie a hudba nadprůměrná, jak jinak u těchto pánů, ale viděl jsem prodlouženou verzi a musím přiznat, že některé scény byly zbytečně natažené. Ale i tak celkově za lepší 4!(4.6.2012)

Na první pohled to vypadá, jako by se Leone vracel zpět k typickému spahetti-westernu, k dollarové trilogii (zejména Steigerův Juan připomíná psychologicky i fyziologicky Wallachova Tuca z Hodný, zlý a ošklivý), myšlenkově jsou však Kapsy plné dynamitu již zcela plnohodnotnou součástí americké trilogie. Bravurní variace na téma revoluce, jež je atributem amerických dějin, nádherné a mimořádně silné flashbacky do Johnovy minulosti, režie, hudba, herci, prostě další mistrovský kousek mistra Leonoho. Jen se na to proboha nedívejte jako na nějaké "pokračování" dollarové trilogie či Tenkrát na Západě - takhle si ten film neužijete ani jej pak nedokážete přijmout.(21.2.2007)

Sergio Leone se rozhodl dát lidu pocítit, co že si to myslí o úžasných revolučních hnutích a ideálech, a přitom neslevil ze svého obvyklého vysoce kvalitního stylu. Jako obvykle výtečně vykreslené postavy a vybraní představitelé hlavních rolí, Ennio Morricone zakleknutý ve startovním bloku, ode mě 80% a máte kliku, že to stálo za to, protože těch dvě a půl hodiny jsem měl věnovat zkoušce z mezinárodního obchodu druhý den ráno:)(20.2.2007)

Nejdřív jsem se na neznámého Leoneho trochu mračil, ale po překvapivě unavené tradiční úvodní epizodě jsem se začínal spokojeně usmívat. Mohlo by se z dát, že místo obvyklého nezapomenutelného temného hrdiny v popředí (Eastwood v dolarové trilogii, De Niro v Tenkrát v Americe, všichni v Tenkrát na západě) se tentokrát sází na buddy-dvojici sympaťáků, ale ve druhé polovině se hlavně Coburn parádně vybarví a i díky geniálně natočeným flashbackům předvede další skvělou westernovou postavu s psychologickou stopou v duši. Není třeba Dynamit přehnaně idealizovat jen kvůli tomu, že patří k božskému Sergiovi, podobně jako v Hodný, zlý a ošklivý je tempo až překvapivě nevyvážené. Přesto jsem byl opětovně přesvědčen, že Leone zůstane nesmrtelným velikánem. I když za něj nemalé penzum práce jako obvykle odvádí neodmyslitelný Ennio.(22.7.2006)

Už od začátku je výrazný politický aspekt celého snímku, který je ještě umocněný Leoneho dokonalou režií (skupinka snobů plísní postavu bandity Roda Steigera a Leone snímá jenom jejich ústa, která žvýkají jídlo a zároveň mluví). Ostatně ta je bez pochyb asi nejsilnějším důvodem k tomu, proč je A FISTFUL OF DYNAMITE must-see položkou. Leone ho náládaval salvou originálních režijních nápadů, zmiňovaný úvod je jenom zlomek. A ještě James Coburn! Ten je totiž úplně dokonalý. A pak ještě ta druhá flashbacková/dějová linie, která ze začátku působí jako nesmysl, aby postupně vygradovalo a myšlenkově dokonale provázala celé dílo.(8.10.2010)

• - Film sa odohráva v roku 1913, objavujú sa v ňom však aj zbrane, ktoré boli vyvinuté až neskôr: pištole Astra 400, Walther P38 a Browning Hi-Power, puška M43 Spanish Mauser a guľomet MG42. (rasistik)

• - Ve filmu se objeví celkem 5 flashbacků. (/Pablo)

• - Režisérův horký kandidát na hlavní roli byl George Lazenby. Nakonec však ztvárnění postavy odmítl. (Rugero)