Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)

Když se dva hádají, třetí se směje. Clint Eastwood v hlavní roli filmu, který napsal pravidla spaghetti westernu. Prach, vítr, žhavé slunce Nového Mexika. Do města rozděleného válkou dvou klanů přichází cizinec. Je klidný a mlčenlivý, z nebezpečí hrozícího ze všech stran si nic nedělá. Brzy rozehraje riskantní plán: nabídne své služby oběma soupeřícím rodinám s cílem využít jejich nepřátelství ve svůj prospěch... První výprava režiséra Sergia Leoneho na westernovou půdu předznamenala zrod legendy. Leone čerpal ze snímku Tělesná stráž (Jodžimbo) Akiry Kurosawy, ve kterém je záhadným hrdinou bezejmenný samuraj bez pána. V rozhovorech se však přihlásil i ke klasičtějším inspiračním zdrojům (byla mezi nimi také Goldoniho hra Sluha dvou pánů). Hlavní postava redefinuje obvyklý typ kladného westernového hrdiny – z ulízaného džentlmena typu Limonádový Joe se protagonistou náhle stává cynický, osamělý pistolník, jehož motivací není ani tak dobro, jako spíš vidina výdělku. Clint Eastwood vytvořil v této postavě novou ikonu – drsňáka s kamennou tváří a dokonalou muškou, který otevírá ústa, jen aby vypustil lakonickou hlášku (režisér o Eastwoodovi prohlásil, že má dvě herecké polohy – s kloboukem a bez). Dobrodružnou pouť neproniknutelného pistolníka doprovází hudba Ennia Morriconeho, pro kterého se spolupráce s Leonem stala výtahem ke slávě. Nejslavnější hudební motiv z Pro hrst dolarů později použil i Quentin Tarantino v Kill Bill 2. Snímek Pro hrst dolarů vznikl v roce 1964 a byl vzápětí následován snímky Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966). „Dolarová trilogie" se stala milníkem žánru a stylistickým vzorem všech příštích spaghetti westernů. (Česká televize)

Klajondr

Jak už tady spoustu lidí psalo, tento film je opravdu nejslabší z celé trilogie. I přes to je to ale úchvatná podívaná na jedno z nejlepších westernovek. A hlavně komu by se kdy omrzelo dívat se na badass Clinta Eastwooda, který za celý snímek pronese sice jen pár slov, zato ale vystřelí slušnou dávku munice. ()

Inozuka

Asi nejslabší z celé Leoneho westernové série. Ale je třeba brát s rezervou, protože mistr spaghetti westernu nemůže být slabý. Každopádně tento film předznamenává následující Leoneho pistolnické filmy a dá se tak brát spíš jako učební materiál. Je zde již všechna ta špína, cynismus, násilí i perfektní Morriconeho hudba. Přesto si nemůžu pomoct, z adaptací Kurosawovy Tělesné stráže mám raději tu s Brucem Willisem - Poslední zůstává. ()

Likan7

Průměrný film, který zvedá fantastická hudba Ennia Morriconeho. Westernový fanda jsem nikdy nebyl, proto tak nízké hodnocení, kvality filmu pro ostatní ale chápu. Doufám, že další budou pro mě větší zážitek. ()

Belmondicek

Ano, tak tady to všechno začalo, stavební kámen spaghetti westernu. Tehdy ještě neznámý Clint Eastwood jako trochu ironický a cynický muž beze jména s pončem a rychlými kolty ve své první hlavní ikonické roli. Sergio Leone a Ennio Morricone zde zadělali na svůj první ohromný úspěch, který si poté vysloužil řadu následovníků a napodobitelů. Ale tady se zatím Leone jen rozehříval, vrcholná díla měly teprve přijít. Strohý styl vyprávění a minimalistické herecké výkony dotvářejí atmosféru celého snímku. "Není od vás hezký, že se smějete. Můj kůň nemá rád, když se lidi smějou. Bláhově si myslí, že se smějete jemu, ale když se omluvíte, jako, že to uděláte, moh bych ho přesvědčit, že jste to tak nemysleli!!" ()

junxi91

První díl tzv. dolarové trilogie s úžasným, málomluvným Clintem Eastwoodem v roli prospěchářského, ale v zásadě dobrého pistolníka, který se potuluje po Divokém Západě a vyhledává dobrodružství a možnosti výdělku. Nejvíce na něm žeru to jeho zelené pončo, klobouk a neustále hořící doutník. To se tak neznámý Cizinec, který si říká Joe, dostane do malého polomrtvého městečka na hranici USA a Mexika jménem San Miguel. Na začátku je svědkem scény, ve které se chce malý syn sejít se svou matkou, ale její strážci mu v tom zabrání a pak zmlátí také otce, který žije se synem naproti. Joe se také dozvídá, že ve městečku může buď zbohatnout, nebo zemřít, ale spíše zemřít. Jeho průvodcem se stane městský hostinský Silvanito, který mu poví o sporu mezi dvěma pašeráckými rodinami, z nichž jedna se zabývá zbraněmi, druhá alkoholem. Jedná se o bratry Rojovy (Don Miguel. Esteban a nejsilnější z nich – Ramón) a o rodinu tvořenou šerifem Johnem Baxterem a jeho dominantní manželkou Consuelou a jejich synem Antoniem. Cizinec má v hlavě plán, jak poštvat tyto dvě rodiny proti sobě. Vydá se za čtyřmi členy Baxterovy rodiny, kteří jej hned po příjezdu po města urazili tím, že stříleli na jeho koně a ten by prý rád jejich omluvu. Předtím ještě řekne truhláři, aby vyrobil tři rakve, nakonec ale budou třeba čtyři. Poté je cizinec svědkem masakru, během kterého oddíl mexických vojáků doprovází truhlu se zlatem, kterou chce vyměnit s Rojovým gangem za zbraně. Rojovi muži mexické vojáky zmasakrují a cizinec pak vezme dvě mrtvá těla na nedaleký hřbitov a opře je o náhrobní kámen. Následně prodá oběma rodinám cenné informace o tom, že dva mexičtí vojáci útok přežili. Obě rodiny se vydávají na hřbitov, jedni, aby je přiměli svědčit a druzí, aby je umlčeli. Dojde k přestřelce, během kterých jsou mrtví vojáci "zastřeleni" a Estebanovi se povede zajmout Antonia Baxtera. Cizinec mezitím prohledává rezidenci Rojových a zde narazí na ženu Marisol, kterou omylem sejme. Vezme ji k Baxterům a zde chce zařídit její výměnu za Antonia. K výměně skutečně dojde, ale k Marisol se rozběhne její syn a také právoplatný manžel Julio. Ramón tak nařídí svému podřízenému, aby manžela zastřelil, ale cizinec s Silvatinem jej od toho důrazně odradí. Cizinec pak nařídí Marisol, aby se vrátila k Ramónovi, a jejímu manželovi, aby vzal syna k sobě domů. Pak se dozví pohnutou historii této rodiny – Ramón obvinil Julia z podvádění během karet, a proto si vzal jako trest Marisol k sobě, čímž rozbil tuhle krásnou rodinku. Rajosova rodina v noci slaví, a tak cizinec zabije stráže, osvobodí Marisol, zdemoluje dům, ve kterém byla vězněna a následně dá celé tříčlenné rodince peníze a naléhá na ně, aby odešli pryč z města. Udělá tedy dobrý skutek – dá dohromady násilně rozdělenou rodinu – aniž by za to cokoliv chtěl. Rojosovým dojde, že to byl Cizinec, kdo osvobodil Marisol, a tak jej zajmou a mučí. Cizinci se však přes bolestivá zranění povede utéct. Rojosovi pak v domnění, že je Cizinec chráněncem Baxterových, zapálí jejich dům a zmasakrují všechny jeho obyvatele, prchající ven. Typický nacistický zločin. Cizinec se ukryje u Peripera a s jeho pomocí unikne z města schovaný v rakvi. Během zotavování v dole se dozví, že Silvanito byl zajat a mučen rodinou Rojos, a tak se vydává jej zachránit. Vysmívá se Ramónovi a říká mu, ať míří na jeho srdce, protože má pod svým ikonickým pončem schovaný ocelový plát, a tak jej nechá vystřílet všechny náboje z jeho Winchesterovky. Následně oddělá všechny Ramónovy muže a zavěšeného Salvanita vysvobodí tím, že přestřelí lano, na kterém visí. Pak připomene Ramónovi jeho větu o tom, že když se muž s puškou setká s mužem s .45, tak ten s .45 zemře. A názorně mu předvede, že tomu tak nemusí vždy být. Posledního záškodníka zlikviduje již osvobozený Salvanito a ve městě je konečně klid a mír, a Piripero má o práci postaráno. Cizinec se se svými spojenci rozloučí a pokračuje dál, vstříc dalšímu dobrodružství. Tak jsem zvědav, co jej čeká v dalším městě... () (méně) (více)

TomJ

Super strielacka. Clint Eastwood je drsny ako ma byt. Skoda, ze je tu traska menej hlasok ako V Good, Bad and Ugly a Once Upon... . Ale stale nadpriemerny western od majstra Leoneho. ()

art

Hodně povedený remake Yojimba, ale nemůžu si pomoct, hlavní postava mi víc sedí jako samurai, než jako pistolník, rozhodně je tu líp provedený konec než v případě Last man standing (nezapomenutelná scéna, jak si hrobník bere míry na rakve, zatímco Joe odjíždí) ()

SatuPeka

Velmi slušný western, jehož hlavní devizou je vynikající hudba. Zajímavé téma soupeřících klanů a neustále porušované a obnovované rovnováhy mezi nimi je podáno přístupnějším způsobem než v původním Yojimbovi. Když se toto téma vyčerpá, děj naštěstí nabere nové obrátky a končí napínavým finále. V rámci pravidel žánru jsem dostal vrchovatě všechno to, co jsem čekal, ale ani o chlup víc, takže konečné hodnocení za 3,75*. ()

Tiiso

Neotřelý a zajímavý pohled na slavnou éru divokého západu inspirovaný japonskou filmovou předlohou. Leone v plné síle a Clint se svým nedopalkem doutníku předvádí divadlo a westernový žánr překopávají od spodu a tím ho dostávají do jiných a neokoukaných poloh. Inovátorké prvky se mísí s tradicionalismem představený klasickým vzorcem střetu dobra a zla. Vynikající hudba a perfektní reálie v exteriérech tak i interiérech. ()

lenzi

Normálne sa mi to páčilo ešte viac ako Dobrý, zlý a škaredý. Proste malo to viac šťavy, aj keď to bolo paradoxne komornejšie - odohrávalo sa to na relatívne malom priestore. Jediné, čo mi vadilo - príliš veľká dávka mŕtvych. ()

nicneznam

Je vidět, že to jde. Leone zřejmě ještě nebyl tak nadělanej z diváckých ohlasů a točil s klidnou myslí, jinak si to vysvětlit nedokážu. Stačí 100 minut a na film se dá příjemně koukat.Trochu si zase kopnu do velectěného Tenkrát na Západě, jinak bych neusnul. Takže: Vůbec mně nescházela kamenná tvář jakoby hrající na harmoniku, výstřih Claudie Cardinálové na zamaskování stojatého příběhu, ani držka natřená marmeládou s procházející se mouchou a utahané finále. Tyhle manýry se můžou jít zahrabat spolu se 160ti minutovou rakví, která tomu byla mistrem Leonem vyměřena. Tak, cítím se lépe. Pro hrst dolarů není žádná pecka, ale je to prostě dobrá podívaná. Co táhne celý film? Podle mě hudba Ennia Morriconeho. Kdykoliv zazní, všechno se dá do pohybu. Příběh není ani podstatný. Přiznám se, že jsem se v něm i ztrácel, ale když na konci vychází Eastwood z oblaku prachu, bylo mně jedno, kdo komu co udělal :) hlavně že to všechno vyřídí jak se patří. Když přičtu vzácně používaný humor, zajímavého Clinta, dostávám se na 60% s trochou pozitivního přislibu do budoucna. A jdu na druhou část volné trilogie. ()

xenopus

Film docela nudí během celého průběhu a snad jedině na poslední scénu přestřelky na náměstí se dá koukat s nadšením. Na druhou stranu v tomto snímku nepůsobí Leoneho režie tak natahovaně jako v jeho majstrštyku (kdo chce, v uvozovkách) Tenkrát na západě, takže ve výsledku je Pro hrst dolarů svižnější a příjemnější než ten. Morricone zaslouží drobnou pochvalu a Eastwood větší - ale radši se na něj koukám jinde... Žánru westernu ale ani tak nepřicházím na chuť, snad to změní Pro pár dolarů navíc... ()

Shredder

Najslabsi diel dolarovej trilogie. Morricone este nepredviedol plny rozsah svojho hudobneho talentu, ako v neskorsich castiach. Clint Eastwood je uz tradicne perfektny, skoda len absencie Van Cleefa. ()

Paviozo

Legenda westernového žánru, Clint drsnější než kdy předtím. Super hlášky, skvělé přestřelky, nezničitelný hlavní hrdina - tak to má vypadat. 10/10. ()

Tamdydam

Ze slavné trilogie jednoznačně nejslabší kousek. Film Pro hrst dolarů působí naivně a dětinský jako staré dobré "Mayovky" s Vinnetouem a Old Shatterhandem. Jenže narozdíl od nich je dost drsný na to, abych k němu s klidným svědomím usadil malého synka. Nevím tedy, komu je vlastně určen. Celý film stojí pouze na charismatu Clinta Eastwooda a hudbě a to je pro mě přece jen málo ()

vozralec

Eastwood hraje vyčůránka, který hraje na obě strany, aby z toho měl nakonec vlastní prospěch. Napínavé i vtipné scény. ()

kyLuke

Tohle je první díl dokonalé dolarové trilogie a zároveň první dokonalé dílo mistra Sergia Leoneho . Tohle je skutečný nářez ! Drsný hlavní hrdina , který má proti sobě dvě zkorumpované strany , které navzájem bojují proti sobě , on stíhá být na obou a ještě ochraňovat chudou dívku , to je téma tohoto nezapomenutelného westernu , který prostě nemůžu dostat z hlavy a zařadil se na špičku žánru . Dokonalé , geniální , dá se to popsat různými způsoby , ale název : KULT - je asi nejpřesnější . ()

Kariya

Eastwood je tu jako nezkrotný býk mezi o tolik slabší smečkou vlků, kterou nezachrání ani její početní převaha. Eastwood tu není jako nějaká bezpáteřní krysa, nikomu nepodlézá, nikoho se nebojí. Všechny má v prdeli a dělá jen to, co zrovna chce. Je to prvotřídní podívaná která jen těžko zestárne. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze