Pro hrst dolarů

• Česko Za hrst dolarů (více)
Trailer

Do městečka San Miguel na mexické hranici přijíždí cizinec. Od samotného příjezdu je upozorňován na fakt, že na místě pro něj není bezpečno a že by bylo žádoucí, kdyby okamžitě zmizel. Místní hostinský Silvanito Američana seznamuje s realitou. Městečko v podstatě ovládají dva gangy – bratři Rojosovi, Don Miguel, Esteban a Ramón, kšeftující s alkoholem a Baxterovi bohatnoucí na zbraních. Cizinec se i přes varování rozhodne v San Miguel chvíli zůstat a využít nestandardní situace v městečku ve svůj prospěch. Nejdřív si vyřídí účty s muži, kteří ho nepřátelsky přijali, a zastřelí čtyři muže z Baxterovy bandy, poté nabídne své služby protistraně – tedy bratrům Rojosovým. Velmi rychle se zorientuje a stává se tak svědkem masakru mexických vojáků převážejících zlato u řeky Rio Bravo. Za masakrem stojí právě velmi schopný Ramón Rojos. Cizinec využije nabyté informace a na blízký hřbitov odtáhne dva nebožtíky, oběma stranám pak tvrdí, že dva z mexických vojáků masakr přežili. Na místo se vydávají okamžitě obě skupiny – Baxterovi si představují, že by tito dva Mexičané mohli svědčit proti Rojosům, zatímco Rojosovi mají v plánu vojáky navždy umlčet. Dojde tak mezi nimi k přestřelce a Rojosům se podaří dostat Baxterova syna Antonia jako rukojmí. Cizinec mezitím využije čas a hledá, kam Rojosovi ukryli ukradené zlato. Nechtěně srazí k zemi ženu Marisol, kterou Ramón ve svém domě drží. Cizinec ženu odveze k Baxterovým. Následuje výměna rukojmí mezi znesvářenými rodinami – Marisol za Antonia. Při výměně se ale k ženě vrhne malý chlapec, její syn Jésus, a následně i její manžel Julio. Ramón dává příkaz jednomu ze svých mužů Julia zabít, naštěstí díky zásahu Silvanita, kterého kryl cizinec, Julio incident přežije. Cizinec se od Juanita dozvídá, jak Ramón obvinil Julia, že podvádí v kartách, a následně mu sebral ženu. Cizinec využije, že Rojosovi slaví úspěch, osvobodí Marisol, dá jí peníze a řekne, aby se svou rodinou opustila co nejrychleji město... (TV Prima)

Trailer

Renton

Scénář: Víctor Andrés Catena, Jaime Comas Gil, Sergio Leone .. Několik lidí se mi snažilo namluvit, že existuje ještě lepší western než pro mě absolutní klenot žánru a kinematografie zároveň Once Upon a Time in the West. A tím že prý je vrchol „dolarové trilogie“ The Good, the Bad and the Ugly. Abych se nepřel neoprávněně, celou zmíněnou dolarovou trilogii jsem si sehnal a udělal si nějakých 390 minut času, abych došel k závěru, že král westernu je jen jeden a navíc ho znám už dávno! Ano, i přesto, že snímkům Pro pár dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý nechybí mnoho k filmové dokonalosti, nemohu jim v žádném případě dát vyšší hodnocení než 80-90%. Sergio Leone sice i zde parádně režíruje, dokáže natahovat scény (zejména ty finální) tak poutavě, drásavě a za doprovodu Morriconeho hudby jsou skutečně excelentní .. přesto je celkový dojem z filmů slabší než u již zmíněného božského Tenkrát na Západě. 80%. ()

DaViD´82

První Leoneho návštěva na půdě westernů předznamenala příchod legendy. Remake Kurosawy se více než-li vydařil a ač Sergio teprve piluje svůj režijní styl k dokonalosti, tak i tak z toho je ve výsledku úžasné dílo. Pozdějším Leoneho majstrštykům, které změnily tvář kinematografie jednou provždy, to samozřejmě nemůže konkurovat, ale zase oproti drtivé většině "ostatních" westernů (a ostatně i filmů bez ohledu na žánr) je to kvalitou ve zcela jiných sférách. ♫ Hodnocení OST: 4/5 ()

Matty

Pod vlivem Kurosawova Ochránce a Goldoniho Sluhy dvou pánů natočil Leone za pár peněz, s televizním hercem a ve španělských lokacích western zcela nového typu. Moc se v něm nekecá, zato hodně střílí. Dlouhé tiché scény s časem našponovaným k prasknutí sestávají z napínavé hry v detailu a velké hloubce snímaných pohledů (ale taky nečekaných podhledů zabírajících namísto tváří ostruhy kovbojských bot). Prolongovaný klid před bouří končí náhlými přestřelkami nebo je nabouráno neotřelým soundtrackem, který namísto klasického orchestru využívá elektrickou kytaru nebo práskání bičem. Hudba navíc kromě nastolování atmosféry a prodlužování napětí také pomáhá vyprávět příběh. Hrdina, bezejmenný gringo v odrbaném ponču, má daleko ke šlechetnému americkému kovboji hájícímu zájmy civilizované společnosti. Chce jen ze vztahů panujících ve městě, kde má zjevně napilno jen hrobník, vytěžit nějaké dolary. Počet mrtvých jde během největšího (a paradoxně nejméně krvavého) masakru filmu do desítek. Scény sadistického násilí jsou zároveň neopodstatněně (a proto i nepříjemně) dlouhé a krev připomíná rajský protlak. Ustavující spaghetti western by potřeboval nějaké přísady přidat (nepůvodní příběh) a z jiných ubrat (mučení), ale i takhle je nadmíru zábavný a neuvěřitelně stylový. Pokud jsem někdy snil o tom, že bych byl kovbojem, šlo o kovboje od Leoneho. 80% Zajímavé komentáře: Rob Roy, choze, anais ()

tron

„Vy nemilujete mier?“ – „Je ťažké milovať niečo, čo nepoznáte.“ Nepatrím k divákom, ktorí to pokladajú za kult, klasiku, legendu a pilier žánru. Tento typ filmov ide úplne mimo môj radar. V podstate ma vôbec nezaujíma a nebaví. Vlastne ma nudí. Pre hrsť dolárov sa mi však celkom páčilo a to hlavne vďaka dobre vystihnutej a podanej prašnej atmosfére zaspatého pohraničného mestečka, hudbe Ennioa Morriconeho a Clintovi Eastwoodovi. Toho síce ako herca (a ani režiséra, ale to sem nepatrí) príliš nemusím, ale tu je OK a spoľahlivo ťahá film od začiatku po koniec. Dvojka ma bavila viac. ()

Rob Roy

První část volné dolarové trilogie jsem paradoxně viděl až jako poslední. Leone teprve piloval svůj mistrovský režijní styl a je vidět, že taky ještě neměl tolik financí a teprve směřoval k velké epičnosti kousků Hodný, zlý a ošklivý a Tenkrát na západě....Mimochodem gangsterka s Brucem Willisem Poslední zůstává je dějově velmi podobná, protože i ona stejně jako tento film čerpá z Tělesné stráže Akiry Kurosawy...Filmoví fajnšmekři by si měli všimnout, že Tarantino použil jednu Morriconeho skladbu z tohoto filmu ve svém Kill Bill 2, konkrétně ve scéně, kdy Michael Madsen přichází k pokořené Nevěstě poté co do ní vpálil dvojitou dávku soli z brokovnice. ()

• Strom, na kterém se věšelo, rostl původně jinde. Sergiovi Leonemu se ale tak zamlouval, že ho nechal vykopat a “přesadit“. (džanik)

Související novinky

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

30.09.2020

Slavný western Sergia Leoneho Pro hrst dolarů, jenž je sám o sobě remakem samurajské klasiky Yojimbo Akiry Kurosawy, se dočká seriálového zpracování. Příběhu o potulném cizinci, který svým důvtipem…