Při příležitosti chystané výstavy o Protějově se zjistí, že v místní knihovně byla odcizena památná medaile Františka Josefa I. Podezřelá je v prvé řadě nová knihovnice Klára Volná (E. Maximová), která se vrátila teprve nedávno z vězení a střídá do důchodu odcházející knihovnici Zdenu. Případu se opět ujímá se zápalem sobě vlastním Tomáš Topinka (R. Mikluš). Výslechy všech, kteří byli v inkriminovanou dobu v knihovně, ale nepřinášejí žádný pokrok v pátrání. Ukáže se, že okruh podezřelých může být díky hojně navštěvovanému čtenářskému kroužku, který vede v knihovně právě Klára, daleko větší. Ten navštěvují převážně muži, kterým Klára imponuje. I přesto ale mnozí Protějované považují Kláru stále za potenciální zlodějku. Zjistí se rovněž, že Kláře kdosi posílá i výhružné dopisy. Topinka si myslí, že jejich autora vypátrá podle identifikace písma. Ke všemu se ještě v penzionu Tomášovy matky Marie (V. Freimanová) objeví podivná dáma, která už na pohled svým jednáním vzbuzuje podezření a Tomáš zjistí, že se ho dokonce pokouší sledovat. (Česká televize)

Vesecký odpad!

Chtěl jsem hodnotit seriál jako celek, ale pravdou jen, že jsem viděl jen kus včerejšího dílu, ale i tak musím konstatovat, že tenhle seriál je v intencích dnešních scénářů. Ryzí amatérismus, herci nemají co hrát (i Bartoška a Freimanová byli dost bezradní), ale především i ti méně renomovaní včetně Roberta Mikluše hrají hůř než amatéři. Velmi slabá zápletka s jakousi medailí ukradenou z knihovny... Ach jo. ()

Šandík

Ehm... Vím že v tomhle seriálu se na nějakou fakticitu nehraje, ale pokud by šlo skutečně o plaketu z hliníku a navíc, podle všeho, vytvořenou před rokem 1916, byl by to velezajímavý unikát, neboť v té době se hliník doslova vyvažoval zlatem a i později, až do druhé světové války, se pro přílišnou nákladnost využíval pouze na drobné předměty nebo tam, kde takříkajíc nebylo zbytí. Ještě ke všemu, když už to "bylo z hliníku", proč to má sádrový zvuk a je to natřené bronzovou barvou? Ha, strážmistře Štrosi? Ano, zajisté laciný padělek... Jednu hvězdičku přihazuji za komisaře Majera, opět zcela dokonalého. ()

otík

Většinu dílu je tentokrát Topinka v akci, pátrá se pátrá, ale nějak se zapomnělo na děj. Scénář je mizerný, herci nemají co hrát, kamera nemá co točit. A navíc velmi citelně chybí aspoň chvilka s doktorem Martinem. Ten vždy díly aspoň trochu odlehčil, tady je to pořád to samé. Jeden z nejslabších dílů. ()