Reklama

Reklama

Modlitba

Trailer 2

Obsahy(1)

Příběh dvaadvacetiletého Thomase, který se přijíždí se svou závislostí na heroinu poprat do katolického rehabilitačního centra ve francouzských Alpách, je studií (ne)dobrovolné řehole a  proměny prchlivého adolescenta ve svébytnou duchovní bytost. Největšími přednostmi filmu jsou neokázalá, precizní režie, odvaha vyprávět příběh v bolestivém detailu a brilantní casting. Kahnův film je pokornou charakterovou studií i formálně čistou, tichou oslavou lidského soucitu a odhodlanosti – nenápadný, ale pronikavý a nesentimentální snímek o víře, možnostech nápravy, různých podobách závislosti a obtížné volbě mezi láskou k člověku a láskou k Bohu. (Film Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (18)

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Přímočarý ideově trochu prostomyslný snímek vede diváka od začátku k nevyhnutelnému konci. 1) Drogově závislí děkují za svůj vztah nedostatku výrazných podnětů. Do jejich duchovního prázdna pak vstoupí drogy, které jim dají pocit naplnění. Ne u všech uživatelů (respektive těch, co si to vyzkouší) se musí vyvinout závislost, s níž pak nejde hnout. Drogař prostě musí nahradit uspokojení, které jeho prázdné duši dosud zajišťovaly omamné látky, něčím jiným. Náboženství (jako opium lidstva, chachá Marxi) stejně jako láska (obzvláště ve fromě prvotní zamilovanosti) jsou, myslím si, velmi dobré léčebné metody. Z tohoto hlediska nepřekvapuje ani celkový vývoj hlavní postavy, ani závěrečná pointa._____ 2) Zajímavá úvaha o povaze náboženství názorně vysvětluje jeho možnou roli, jak je prezentována ve filmu._____ 3) Ze zajímavých kluků mě nejvíce zaujal 24letý Anthony Bajon (Thomas, hlavní role) a 30letý Valon Damien Chapelle (Thomasův mentor Pierre). ()

frantababaf 

všechny recenze uživatele

Konečně nějaký pádný filmový argument, proč by měl kdokoli věřit v boha. Jako agnostik jsem nadšený, protože mi Kahn předložil poklidný příběh o lidech, kterým víra dodává sílu začít nový život. V jednom momentě (scéna v horách) se sice příběh málem přehoupne ve spirituálnější záležitost, než bych si představoval, ale celkové vyznění je nakonec příjemně střízlivé (i když je závěr trochu americký). Vše nese výborný výkon mladého Bajona, kterého je třeba v budoucnu sledovat. 75% (LFŠ 2018) ()

Reklama

Carthorias 

všechny recenze uživatele

LFŠ 2018, Film 10: Nějak nechápu, jak je možný, že se rozumně vychovaná, vysokoškolsky vzdělaná holka vyspí s feťákem, kterýho viděla dvakrát v životě. Jinak musím pochválit za nenásilnost, a za nevymezování. Chceš fetovat? Fajn fetuj. Chceš se vyléčit? Fajn, pomůžeme ti. Relaps? Nevadí, jedem znova. Chceš věřit v boha? Fajn. Nechceš? Taky fajn (maximálně dostaneš pár facek od jedné starožitné jeptišky). Thomas je jinak celkem sympatickej kluk, za což vděčí především svému představiteli, který tu existencionální úzkost trefil přímo špicově. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

,,Neveríš, nemôžeš byť šťastný, žiješ v klamstve... Kto žije v klamstve, nemôže byť šťastný." Tento nový francúzsky film nielen celkom pútavým spôsobom ukazuje život drogovo závislých pacientov v rehabilitačnom ústave (vrátane zaujímavých aktivít ako spevácky či divadelný "krúžok"), ale nesie v sebe nenútene podanú myšlienku o zmysle viery. Náboženská viera nemusí sprevádzať každého človeka a hoci som sa sám nikdy nehlásil k žiadnemu vierovyznaniu, tento film krásne ukazuje, aký môže mať viera v súčasnej spoločnosti význam a pomôcť komukoľvek v určitých ťažkých situáciách. Skoro magická záležitosť, v istých chvíľach s nádhernou scenériou zasneženej krajiny a skalnatého pohoria, s veľmi optimistkým koncom (podanom v originálnom náznaku). Avšak celkový pozitívny zážitok mi skazila pomerne divoko natočená erotická scéna, ktorú si tvorcovia mohli odpustiť. (75%) [Kino Úsmev, Košice - Be2Can] ()

angel74 

všechny recenze uživatele

Zajímavý snímek, který nenásilnou formou ukazuje, že i absolutní bezvěrec může pod správným vedením získat víru v Boha. Když jsi úplně na dně, tak právě modlitba ti může pomoct z těch sraček ven a dát životu nový smysl. Skoro se mi chce věřit, že je to možné, v tom vidím velký přínos tohoto filmu. Neochvějnou jistotou je pak představitel hlavní role Anthony Bajon, který ten přerod z drogově závislého jedince v člověka naplněného láskou a pokorou trefil naprosto dokonale. (80%) ()

Galerie (26)

Zajímavosti (1)

  • Celosvětová premiéra proběhla 18. února 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)

Související novinky

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

20.09.2018

Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film   Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů…

Reklama

Reklama