Modlitba

Scénografie:

Guillaume Deviercy

Kostýmy:

Alice Cambournac

Mimořádně čistý film o síle modlitby, ať už je na tom člověk v danou chvíli s vírou všelijak. Přesvědčivý výkon Anthony Bajona je skvělým hnacím motorem děje. Uvěřitelné, civilní, pravdivé, včetně téměř zázraku v horách. Jen to rozhodnutí stát se knězem bylo pro mě trochu hr, ale budiž, mohlo by být. Zadařilo se zvládnout proměnu tvrdošíjného rebela v člověka víry, aniž by to tahalo za vlasy, což je dost umění.(2.5.2019)

• Biopler

Mdlý film, ktorý ma veru neohúril. Bajon ako rebel stojí za zmienku a taktiež krásne Alpy a celkovo pohodový zapadákov. Príbeh je slabý a nedokáže strhnúť. Autori scénami s fackujúcou sestričkou či živočíšnym sexom len potvrdili, že plochosť s akou pracovali s postavami bola trestuhodná. Potenciálne vyústenie deja do toho, že by sa stal Thomas kňazom by bolo pre mňa málo uveriteľné. Záver ako najsladší americký happyend je tiež nič moc.(16.10.2018)

Konečně nějaký pádný filmový argument, proč by měl kdokoli věřit v boha. Jako agnostik jsem nadšený, protože mi Kahn předložil poklidný příběh o lidech, kterým víra dodává sílu začít nový život. V jednom momentě (scéna v horách) se sice příběh málem přehoupne ve spirituálnější záležitost, než bych si představoval, ale celkové vyznění je nakonec příjemně střízlivé (i když je závěr trochu americký). Vše nese výborný výkon mladého Bajona, kterého je třeba v budoucnu sledovat. 75% (LFŠ 2018)(30.7.2018)

,,Neveríš, nemôžeš byť šťastný, žiješ v klamstve... Kto žije v klamstve, nemôže byť šťastný." Tento nový francúzsky film nielen celkom pútavým spôsobom ukazuje život drogovo závislých pacientov v rehabilitačnom ústave (vrátane zaujímavých aktivít ako spevácky či divadelný "krúžok"), ale nesie v sebe nenútene podanú myšlienku o zmysle viery. Náboženská viera nemusí sprevádzať každého človeka a hoci som sa sám nikdy nehlásil k žiadnemu vierovyznaniu, tento film krásne ukazuje, aký môže mať viera v súčasnej spoločnosti význam a pomôcť komukoľvek v určitých ťažkých situáciách. Skoro magická záležitosť, v istých chvíľach s nádhernou scenériou zasneženej krajiny a skalnatého pohoria, s veľmi optimistkým koncom (podanom v originálnom náznaku). Avšak celkový pozitívny zážitok mi skazila pomerne divoko natočená erotická scéna, ktorú si tvorcovia mohli odpustiť. (75%) [Kino Úsmev, Košice - Be2Can](1.10.2018)

Ne náboženství jako učení o Bohu, ne modlitba jako vzývání Boha a všech Svatých, ale cesta k nalezení sebe sama, smyslu života pro někoho, kdo se ocitnul na dně své existence. Na dně, odkud jediná cesta může vést nahoru. O posilujícím účinku modlidby tento nekonformě natočený film vypovídá upřímě a bez jakýchkoliv filmařských klišé. Film nepochybně nebude žádným komerčním "tahákem" ale mohl by se stát duchovním tahákem pro každého, kdo občas pochybuje a snaží se nalézt útěchu v modlitbě... k čemukoliv v co věří a co ho v tomto momentu dokáže posílit. Za to budiž Kahnově filmu chvála. A rozhodně také za objevení talentu Anthony Bajona.(24.4.2019)

• - Celosvětová premiéra proběhla 18. února 2018 na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně. (Stoka)