Dobrodružné politické drama a současně milostný příběh, ve kterém o lásce nikdo nemluví. V roce 1959, jen několik dnů před pádem Batistovy zkorumpované vlády, přijíždí do Havany britský žoldák Robert Drapes. Byl najat, aby jako člen námezdní armády pomohl udržet Batistu u moci a zastavil postupující revolucionáře. Velmi rychle však pozná marnost takové snahy a pochopí, že Fidela Castra na cestě k vítězství nelze zastavit. Rozhodne se však zůstat na Kubě, protože se tu setkal se svou bývalou láskou Alex. Ta je nyní manželkou egocentrického Juana Pulida, který patří k vládnoucí třídě a odmítá pochopit, že dny jeho světa jsou sečteny. Povstalci totiž mají připraven plán, jak se zbavit právě takových lidí (oficiální text distributora)

majo25

Na Američanov nezvyklá téma - ukázať kubánsku revolúciu, samozrejme svoju verziu. Jasným ťahúňom je Connery, aj keď dôležitých postáv je tu viacero, a vykreslená Batistova Kuba vyzerá uveriteľne. Akčná dráma by si však zaslúžila skrátiť stopáž a nadopovať väčšou šťavou. Tempo je iba pozvolné a zápletka vychádza trochu do stratena, kedže hl. postava miesto svojej zaplatenej práce "maká" viac na svojej expriateľke. ()

Han22

Kubu jsem měl zařazenou mezi válečné filmy a kvůli Connerymu se na ni i docela těšil. Kromě toho žádný film o nástupu Castra a komunismu na Kubě jsem nikdy neviděl. Takže jsem většinu filmu byl nepříjemně překvapený. Krásné lokace a v nich nudné scénky s nezajímavýma postavama, nulový příběh, telenovelní vztahy. Snobské večírky, korupce a děsivá nuda. Connery tu nemá co hrát, přijíždí tu sice jako poradce v boji proti revolucionářům, ale nedělá nic, jen se marně snaží oživit dávnou romanci. Kupodivu se to půlhodinu před koncem zvedne - stávky, dělnické výbory, chaos v ulicích, vily a fabriky opuštěné dělníky a sloužícími, boháči co před pár hodinami zkoušeli sjednávat obchody zoufale snažící se dostat ze země. Dokonce přijde i pár válečných scén včetně tanků. Takže nakonec 3*, ale čekal jsem od toho teda mnohem víc. ()

DrifterSoul

Výborný film, ale pouze pro inteligenty. Dobrodružná zápletka je zcela druhotná. Jde o vykreslení atmosféry posledních dnů režimu, který vlastní vinou zdegeneroval a vůbec si nepřipouští realitu, která nastupuje - příchod lůzy, která nenechá kámen na kameni a přivede Kubu do dlouholeté mizerie. A "šťastně vítězící" lid to ještě samozřejmě netuší také..... K tomu několik charakteristických figurek různého zabarvení, které se z této situace snaží - bez ohledu na morálku - vyždímat za každou cenu prachy. A jako třešnička na dortu úžasný Sean Connery, tentokrát v reálné, nikoliv "bondovské" roli. ()

bloom

Na filmech Richarda Lestera se mi líbí, že i když se někdy jedná o dobrodružné podívané, nikdy z nich nevymizí humor. Kuba je průměrná špionážní romance, kde Sean Connery zase jednou představuje elegána ve vládních slubách (i když to není 007) a zároveň další "americký" pohled na kubánskou revoluci. Nebýt ovšem několika vtipných vedlejších postav (především té, co hraje Jack Weston), zbyla by nepřehlednost a západní agitka. ()

kinderman

Lesterovou ambicí bylo natočit "politický film beze slova o politice a zároveň milostný příběh, ve kterém nikdo nemluví o lásce." Přestože natáčení provázely potíže s neexistencí finální verze scénáře a sám Connery měl k slabému závěru výhrady, nejedná se o žádnou filmovou katastrofu. Je ovšem fakt, že více než o strhující děj jde o vykreslení atmosféry režimu na pokraji zhroucení a zajímavé postavy. ()