Tři mušketýři 2

Čtyři mušketýři

Four Musketeers, The

The Four Musketeers: The Revenge of Milady

• španělský

Los cuatro mosqueteros (La venganza de Milady)

The Four Musketeers: Milady's Revenge

• slovenský

Traja mušketieri II.

Akční / Dobrodružný / Komedie / Romantický

Španělsko / Panama / USA / Velká Británie, 1974, 108 min

Film provázející mé dětství, v kině jsem na něm tehdy byl asi pětkrát. Úžasný biják, nabitý hvězdami a akcí, láska a protivenství, prostě vše, co lze od dobrodružného žánru očekávat. Ovšem po létech jsem si říkal - v televizi to taky není špatné. Možná stačilo natočit to jako TV film. A hlavně - jestlipak už jednou někdo pojedná filmově tento román způsobem, který by se alespoň blížil originálu?(10.3.2010)

Vlastně bych jen opakoval to, co bylo napsáno v případě dílu prvního – brilantní a vtipná dobrodružná podívaná, tentokrát o něco smutnější a tragičtější, přesto neméně kouzelná. Společně s dílem prvním tvoří celek, který svou kvalitou boří hranice času a zůstává takřka nedostižnou metou na poli historického dobrodružného velkofilmu.(22.7.2004)

O trochu slabší než první díl, ale řekněme si na rovinu, mohlo dokonalý první díl ještě něco překonat? NEEE. I zde jsou skvělé nápady, jako např. snídaně na hradbách, anebo York ukrývající se ve vaně plné vody, když tu velitel gardistů odkopně vztekle uzávěr....:) a závěrečná šermovačka v hořícím klášteře = dokonalé zakončení. Zajímavost: scéna s popravou mylady nebyla původně u nás vysílána. Na vyznění závěru to však nemělo žádný vliv, takže jsem si toho při sledování původní verze ani nevšiml.(13.1.2014)

Tento druhý díl na mě zapůsobil mnohem lépe než jednička. Nese se ve vážnějším duchu, není přecpaný rádoby vtipnými momenty (i když jich tu je bohužel i tak dost) a hlavně děj mi byl víceméně neznámý. Dějová linka s královniným náhrdelníkem, která byla v jedničce, se objevila už v poměrně mnoha filmových verzích, ale pomsta Milady De Winter už tolikrát zfilmována nebyla.(28.4.2013)

Bezkonkurenčně nejlepší Dumasova adaptace mušketýrského kvarteta. Výborné kostýmy a výprava, šermířské souboje skvěle zvládnuté výborné herci sedící do svých rolí jak klaďáci v čele s drsňákem Oliverem, tak záporáci, kterým vládne důstojný pán Heston - i přes různé jiné adaptace z moderní doby, Lesterova verze dodneška nepřekonaná - Jeden za všechny, všichni za jednoho ! - 85 %(3.12.2012)

• Oliver Reed

• - Při natáčení se zabil herec a přítel Richarda Lestera Roy Kinnear. [Zdroj: Cinema] (Terva)

• - Film byl natočen ve stejném roce jako předchozí díl Tři mušketýři (1973). (Listeroman)