Tři mušketýři 2

• Česko Čtyři mušketýři (více)

Uplynula krátká doba od jmenování d’Artagnana královským mušketýrem. Královna Anna nezapomněla na služby, které jí prokázal, ale ani na kardinálovy agenty Rocheforta, a Milady de Winter neopustila nenávist a touha po pomstě za překažené plány. Spolu se svými přáteli, Athosem, Porthosem a Aramisem bojuje d’Artagnan v armádě Ludvíka XIII. u pevnosti La Rochelle proti vzbouřeným hugenotům. A cesty všech hrdinů se opět propletou, aby uzavřely osud svůj či osud toho druhého. (Česká televize)

Pete

Druhý díl s tím prvním tvoří jednotný celek. Ostatně v dnešní době by se tento spektákl dělit asi nemusel, protože 3 hodiny jsou bohužel už zcela běžné. Mně osobně bavila druhá část trochu víc, pokud bych se musel rozhodnout. Faye Dunaway je tu geniální mrcha proradná. A dále tedy jen ještě poznámka pod čarou - trochu mne překvapilo, jak moc jsou 3M o nevěře, které se tehdy zjevně přikládala ještě mnohem menší váha, než dnes. Celá zápletka se točí kolem zakázané lásky francouzské královny Anny s anglickým vévodou, kterému to však nezabrání v záletu s Milady. Švadlena královny Constance zase podvádí svého starého manžela s D'Artagnanem, ten posléze také podlehne půvabům té zrádné Milady, která je tak nevěrná svému milenci Rochefortovi, a čtvrtý mušketýr nakonec neodolá ani nabídce rychlého sexu od její služebné Kitty. Třech mušketýrů se to naštěstí příliš netýká, jejich milostným avantýrám se (až na tu romantickou konexi Athose) pro lepší přehlednost film raději nevěnuje. Tedy tak nějak v posteli všichni pro všechny, a ne jen pro jednoho. ()

Rozjimatel

3,5  Platí v zásade to, čo som písal pri prvej časti, až na pár malých rozdielov. Šermiarske súboje už boli spravené o niečo lepšie, boli poňaté serióznejšie. Vlastne celý film bol vážnejší, nie taký groteskný ako prvá časť. Faye Dunaway postupne herecky rastie a ku koncu je už dokonalá Milady. Vizuálnu krásu významne kazí zimná scéna, kde je zreteľne vidieť umelosť snehu a ľadu a ten preborený polystyrén je už vyslovene nevkusný (pri inak skvelej výprave je to ako tŕň v oku). Vadia mi ešte niektoré nelogickosti, ktoré scenár dosť odflákol. Je reálne, aby Atos nespoznal Milady a ani ona jeho (napr. na tom dvore), keď spolu kedysi žili ako manželia? A to, že Constance nespoznala Milady, keď ju prišla zabiť prezlečená za mníšku, je asi najväčší nezmysel. Veď ju videla niekoľko krát (napr. pri ich dlhom súboji) a Milady predsa nijako nemala zakrytú tvár. S rozhodovaním o hodnotení oboch časti mám dosť problém, je to presne na rozhraní 3 a 4. ()

Chase

Druhému dílu už trochu chyběl tah a nějaká silná dějová linka (v prvním díle náhrdelník) a nějak už mi tam chyběla lehkost. Celou dobu se jen k něčemu nevyhnutelně schyluje a z tohoto na psychiku náročného zchylování sem tam vyskočí parádní scéna (snídaně na hradbách). Navíc chybí hudba Michela Legranda. Na druhou stranu dostává zásadnější roli v příběhu můj oblíbenec Athos v podání Olivera Reeda. Závěr přinese potřebné emoce a Athosovy klidným hlasem pronášené osudové repliky se zaryjí do hlavy. Co mě zarazilo bylo, když jsem kdysi v televizi ve verzi s novým dabingem narazil v závěru filmu na scénu, která v původním filmu který jsem znal z vhs nazpaměť chyběla. Netuším jestli tehdy neprošla cenzurou, či co k úpravám vedlo, každopádně musím přiznat, že bez oné scény bych se obešel a původní verze se mi líbila víc. SPOILER!!! V původní české verzi chybí scéna popravy Milady. Naposledy se Milady objeví v klášteře, kdy na ní namíří Athos a řekne jí "Varoval jsem vás...Na tuto cestu nebudete potřebovat koně." Pak už se neobjeví a člověk si může snadno domyslet co se asi přihodilo. ()

Gig

Tři mušketýři dle mého gusta. Mají vtip i šarm a ovčem i šerm. Sice když mi někdo připomene onoho gaskoňce, nebo pokud si čtu listy pana Dumase, tak D'Artagnan je u mě mladý kluk s knírkem a bradkou. Ale York mě přesvědčil, že je správnou volbou. Dvojka se mi líbí ještě víc než jednička. Možna to je tou hudbou, možná tím monologem Athose o muži, jež miloval jednu dívku, možná těmi emocemi, které nahnali nenávist do očí d'Artagnanovi, když zjistí, že jeho milovaná je mrtvá.... Výborný film! Jen do dnes uvažuju, proč byly vystřiženy záverečná scény s popravou milady de Winter v původním českém výborném dabingu. Nedávno jsem viděl v České televizi reprízu a zajímalo mě, zda chybějící scény doplní. Doplnili. Ale jen pohled na kata se sekerou. Ale část, kdy Athos zadrží DArtagnana, chybí... ()

junxi91

Pokračování předchozího filmu Tří mušketýrů, ve kterém opět kardinál Richelieu, jeho špion Rochefort a krásná leč proradná Milady de Winter kují pikle nejen proti vévodovi z Buckinghamu, ale také proti královským mušketýrům Atosovi, Portosovi a Aramisovi a především proti mladému a šikovnému D'Artagnanovi. Během anglo-francouzské války (1627-29) bojuje Francie proti protestantským rebelům v pevnosti La Rochelle, podporovanými Brity. Kardinál Richelieu nařídí „špehovi“ hraběti de Rochefortovi, aby unesl krásnou Constance Bonacieux, švadlenu královny Anny. Zlá a svůdná Milady de Winterová se chce pomstít d’Artagnanovi, a tak jej svede. D’Artangan brzy po šoustu odhalí, co je Milady zač, protože mu Athos řekne, že za ní byl kdysi provdán, ale zjistil, že má na sobě vypálen cejch zločince, a tak ji „údajně“ zabil. Tři mušketýři Athos, Portos a Aramis zachrání Constance z Rochefortova sídla Saint Cloud a odvezou ji do bezpečí v klášteře Armentiéres. De Winter pošle d’Artagnanovi otrávené váno a vzkaz, že byli tři mušketýři uvězněni za opilství ve městě. D’Artangan neváhá a vydává se je zachránit, ale po cestě je napaden Rocherfortem a jeho muži. Po chvíli si souboje všimnou také opodál projíždějící mušketýři a všichni Rochefortovi muži utečou nebo jsou pobiti, až na jednoho. Toho pak mušketýři mučí a tahají z něj informace a dozví se, že Richelieu míří do Dovecote Inn nedaleko La Rochelle. Pak se chlápek napije otráveného vína a umře a všem je jasné, že Milady měla zlé úmysly. Mušketýři pokračují do hostince, kde si vyslechnou rozhovor mezi Milady a Kardinálem, ve kterém Kardinál nařizuje Milady, aby pohrozila vévodovi z Buckinghamu odhalením jeho románku s královnou, a tím jej odradila od vyslání vojáků na pomoc rebelům v pevnosti. Pokud vévoda nevyhoví, tak jej má Milady zabít. Na oplátku chce ovšem Milady dostat písemné povolení zabít d’Artagnana a Constance. Richelieu sice něco napíše, ale formuluje to tak, aby se to proti němu nedalo použít: „Na můj příkaz a pro dobro státu učinil nositel to, co mělo být vykonáno“. Pak se s Milady sejde Athos a důrazně jí řekne, že se d’Artagnanovi nic nestane, jinak ji bude osobně lámat v kole. Athos si od ní vezme rozsudek smrti a řekne d’Artagnanovi o celém spiknutí. D’Artagnan posílá svého sluhu Plancheta, aby vévodu varoval. Milady řekne v Anglii Buckinghamovi to, co jí Kardinál nařídil, ale on to odmítá, a tak se jej pokusí zavraždit, ale je zajata. Buckingham nechá svého sluhu Johna Feltona, aby ji zavřel do Toweru. Milady se začne modlit a sluhovi se ji zželí, a tak jej Milady svede a přesvědčí, že nepřítelem je vévoda. Felton jí tedy pomůže utéct a vrátit se do Francie a pak sám zavraždí Buckinghama. Mezitím probíhá bitva o pevnost La Rochelle a její posádka se vzdává. Rochefort a Milady de Winter se však nevzdávají svého úmyslu zabít d’Artagnana a Constance. Společně se strážci napadnou a obsadí klášter v Armentiéres a bojují také se všemi čtyřmi mušketýry. Dojde k velkému souboji, během kterého mrcha Milady uškrtí Constance a d’Artangnan probodne Rochefortovi hrudník. Mušketýři následně odsoudí Milady k smrti a nechají ji setnout hlavu za řekou. Poté jsou zatčeni kardinálovými strážemi. Naštěstí je tu listina od Kardinála, který díky své nejasné formulaci ospravedlňuje a opravňuje d’Artagnanovi vraždy. Kardinál je tedy poražen a ohromen D’Artagnanovým úspěchem, a tak mu nabízí místo důstojníka. D’Artangnan je povýšen na poručíka mušketýrů a všechno tedy dobře dopadne. No, až na ty zbytečně mrtvé krásné ženské a na zavražděného Vévody z Buckinghamu, čestného a spravedlivého britského předsedu. Bavilo mě to o něco méně než první díl, bylo tam méně napětí, zato však více akce a také odhalení některých věcí, které byly v prvním díle jen nastíněny. () (méně) (více)

• Film byl natočen ve stejném roce jako předchozí díl Tři mušketýři (1973). (Listeroman)