Cestou na fórum se stala divná věc

• český

V Římě na place byla legrace

A Funny Thing Happened on the Way to the Forum

Komedie / Muzikál

Velká Británie / USA, 1966, 99 min

Zábavnější muzikál jsem neviděl. No a že muzikály vůbec nemusím (mnoho jsem jich také neviděl) - tento se mi vyplatil. Vtípků není zase tak moc, spíše celý film zkouknete s mírným úsměvem na tváři, protože je velmi mile natočen. Ale když už se nějaký ten žertík objeví, stojí za to. Jednu samostatnou hvězdu za honičku na konci - byla úžasná.(4.2.2010)

Film obsahuje spoustu dobrých vtipů, docela dost výborných a některé momenty až epicky výborné. Bohužel film nedrží nějaké ucelené tempo. Namísto toho střídá absolutně nudné a nezáživné scény s naprosto akčními až zdrogovaně bláznivými momenty za které by se nestyděla ani opravdu šílená parodie. Podivný mišmaš, který se zrovna snadno nesleduje. Nevím jak hodnotit. 3*(31.3.2014)

• agathon

Fakt podivná záležitost, která místo skutečného situačně slovního humoru nabízí jen zvláštně křečovitou nápodobu situačně slovního humoru. Dějově se snímek rozpadá do volných epizod, ale ne proto, že by to měl být záměr - naopak příběh má vemi jasně definvoanou zápletku i konflikt - nýbrž proto, že nemístnou pozornost na sebe strhává naprosto nesnesitelný Zero Mostel, jehož rádobygagem končí skoro každá rozehraná situace. Každá scéna proto není v prvé řadě článkem děje, ale dalším příhodně inscenovaným jevištěm, na němž může ústřední postava realizovat svoje "šprýmy". Vážně podivnost!(15.12.2006)

Perfektní. Zero Mostel naprosto ovládá celý prostor. Je jako divoká voda. Nezastavitelný a je všude. Fórky z něho lítají jeden za druhým a neustále se něco děje. Každou chvíli se někdo vydává za někoho jiného a přesto vtípky nejsou křečovité. Hudba je děsně chytlavá a perfektně doplňující tuhle muzikálovou taškařici.(1.9.2008)

Something familiar, Something peculiar, Something for everyone, A comedy tonight Something appealing, Something appalling, Something for everyone, A comedy tonight Something convulsive, Something repulsive, Something for everyone, A comedy tonight Something aesthetic, Something frenetic, Something for everyone, A comedy tonight Pantaloons and tunics, Courtesans and eunuchs, Funerals and chases, Baritones and basses Panderers,Philanderers, Cupidity, Timidity Mistakes, fakes, Rhymes, mimes Tumblers, grumbler, Bumblers No royal curse, No Trojan horse And there's a happy ending Of course Goodness and badness, Man in his madness This time it all turns out All right Tragedy tomorrow, Comedy, comedy, comedy Comedy, comedy Comedy, comedy Comedy, comedy(18.9.2013)